У Мукачеві чотирилапих поселяють у першому в області притулку для тварин

55
28

Вона три роки вірно служила міліції. Її завданням було шукати наркотики. Робота, власне, й була для неї домівкою із господарями. Але одного дня німецька вівчарка стала непотрібна – не набрала необхідної ваги, тому потрапила під скорочення штату. Тепер її помешкання – мукачівський притулок для собак.

Бродячий пес серед міста – не рідкість

Німецька вівчарка-самка – новачок у собачому домі. Із сусідами, здається, вжилася. Коли наблизитися до її клітки, вона дивиться просто у вічі сумним поглядом. Ніби шукає відповідь – за що її, мовляв, покинули. А потім намагається сподобатися – піднімається на задніх лапах, висовує з-за ґрат голову, аби її погладили, подає передню лапу. Міліціонери, що привезли її кілька днів тому, передали: самка знає всі команди, але за три роки не набрала потрібної ваги, тому їм не підходить. Наглядач притулку, що прийняв пса, забув запитати, як же вівчарку звати. Тож тепер для неї шукатимуть нове ім’я. Так само, як і господаря.

Інші жителі притулку переважно дворняги. Одна з них вирізняється обрізаними вухами – це справа рук невідомого відморозка.

За манерою поведінки пси – майже як люди. В одних клітках собаки сумно, але з довірою дивляться в очі; в інших – бояться, з підозрою косяться на спалах фотоапарату; у ще інших – агресивні, гавкають і щосили рвуться накинутися на людину.

Такі нині будні притулку для собак, що із нового року діє у Мукачеві. Його облаштували за містом на території полігону для сміття. Нині там живе близько 80 чотирилапих. Усі – «гості» з вулиці, котрих у місті впіймали комунальники. Мешкають у 14 клітках, у кожній – від 2 до 5-6 собак.

«Притулок для тварин запрацював з ініціативи мера міста Золтана Ленд’єла, – розповідає начальник КП «Комбінат благоустрою» Володимир Житко. – Тож, як там йдуть справи – у міського голови на особливому контролі. Також ми дуже вдячні міністру з надзвичайних ситуацій Віктору Балозі – він фінансово допоміг збудувати у притулку приміщення для наглядача та майбутнього кабінету для ветеринара». А з міського бюджету для утримання собачого дому цього року передбачили близько 200 тисяч гривень. «Проблема бродячих собак у Мукачеві, безперечно, існує, – зазначає Володимир Іванович. – За власними спостереженнями скажу: городяни часто дозволяють собі вигнати пса на вулицю. А потім людям, особливо дітям, страшно вийти з хати. Бродячий пес якось напав і на мого сина – уже стільки років від того випадку минуло, а він і дотепер боїться цих тварин. Словом, проблема вуличних собак існує, і її потрібно вирішувати».

 Перший на території області притулок для псів, власне, і є одним із кроків вирішення проблеми бездомних чотирилапих. «У нас є журнал, в якому реєструємо собак – вулицю, на якій їх зловили, колір, породу, чи здорова, – розповідає майстер притулку «Комбінату благоустрою» Галина Бучина. – Словом, процедура повністю така, як і прописано у Законі «Про захист тварин від жорстокого поводження». Сама Галина Йосипівна навідується до собак щонайменше двічі на тиждень – везе туди запаси їжі. До основного меню тварин входять сухі корми, курячі голови та лапки. Усе це купується за бюджетні гроші у магазинах. А, крім того, ресторан торгово-розважального комплексу «Щодня» безплатно передає притулку свої харчові відходи. Те, що не доїли люди – для тварин справжній делікатес.

Ловлять собак два комунальники – за допомогою спеціальних петель, потім завантажують чотирилапих до спеціального авто й везуть за місто. Галина Бучина наголошує: петлі здоров’ю тварин нічим не загрожують, крім того, це – найзручніший і найпрактичніший засіб для відлову.  Здебільшого псів ловлять вранці – час, коли на вулицях мало людей. Зрештою, вдень цього робити і не можна – забороняє закон. Найбільше тварин, зазначає Галина Йосипівна, вештається в районі зеленого ринку. Хоча вистачає їх і в інших мікрорайонах міста. Проте де їх найбільше, а де – найменше, пані Галина оцінювати не береться – каже, пси постійно мігрують із вулиці на вулицю.

Після того, як пса привезуть до притулку, його поселяють у спеціальну клітку для так званого адаптаційного періоду. Тварину оглядає ветеринар. Власне, лікар, виходячи зі стану здоров’я пса, вирішує його подальшу долю: чи стерилізувати й випустити, чи залишити у притулку, чи, якщо пес хворий, застосувати евтаназію. Собака щонайменше місяць має тут знаходитися – це період, за який повинен з’явитися власник. У даному випадку мова радше про загублених псів. У притулку кажуть: було лише кілька випадків, коли до них потрапляли саме загублені чотирилапі, за якими приходили їх господарі. Основні ж «клієнти» – безхатченки.

«Ми вже провели стерилізацію і кастрацію кількох кобелів. Технічно поки що не можемо стерилізувати сук, – розповідає ветеринарний лікар клініки «ВЦ» Іван Каганець. – Також деяких собак уже промаркували – тепер, якщо їх випустимо, вони вже зможуть бути ідентифіковані. Маркування –  накладання спеціального тату з номером на вухо». Іван Миколайович наголошує: ідентифікація дуже важлива, оскільки тварин щодва роки треба прищеплювати від сказу.

 На питання, куди може піти тварина, коли її випустять із притулку, ветеринар зазначає: воно наразі відкрите і потребує вивчення. «Важливо, щоб пес повернувся на те ж місце, де жив раніше, – зазначає Іван Каганець. – Саме туди, а не в місце, де його зловили комунальники. Втім, вкотре наголошую: наш притулок ще стільки часу не працює, аби це питання вивчити детально».

Евтаназувати не можна стерилізувати

Де поставити кому у цьому реченні? Говорячи про проблему безпритульних псів не лише у Мукачеві, а й в країні загалом, Іван Каганець зазначає про особливість нашої держави – надзвичайно велика кількість таких тварин. «І в масштабах цілої держави вирішити її з допомогою лише стерилізації – методу, який я підтримую, не вдасться – псів надто багато. У західній Європі бездомні тварини якщо і є, то вони точно не живуть зграями, – пояснює ветеринар. – Тому там якщо собачку впіймали, простерилізували, вставили їй мікрочіп, то все гаразд: вона далі одна піде жити собі на вулицю. У нас же пси об’єднані у зграї. І  вони живуть її інстинктом. Я недавно став свідком, як собаки напали на перехожого в районі Паланку. І не переконаний, що якби цих псів простерилізували, вони б тоді на людину не накинулись. Так, агресії у них було б менше, але природній інстинкт захисту території однаково залишається».

Тому, відповідаючи на питання: вулиці для собак чи людей – треба, як завжди, вибирати золоту середину. До речі, Закон України «Про захист тварин від жорстокого поводження» дозволяє застосовувати евтаназію. Зокрема, у статті 17 йдеться: «Умертвіння тварин допускається: (…) при регулюванні чисельності диких  тварин і тварин, що не утримуються  людиною, але перебувають в  умовах, повністю або частково створюваних діяльністю людини». Варто наголосити: евтаназія – це гуманний метод умертвіння тварин, що виключає їх передсмертні страждання. Тож слід розуміти, що це не має нічого спільного з тим, коли бездомних собак труять чи жорстоко вбивають. І якщо останній метод у цивілізованому суспільстві апріорі неприйнятний, то евтаназія – цілком. Інше питання: а як сприйме це суспільство? Але це вже зовсім інша розмова.

Повертаючись до теми мукачівського притулку, то, як переконався автор, умови утримання псів тут цілком прийнятні. До слова, кажуть комунальники, тварин у них можна собі й пригледіти. Для цього треба звернутися безпосередньо до КП «Комбінат благоустрою», що розташоване на Ужгородській, 17.

А з Мукачева варто брати приклад іншим містам та містечкам краю. Надто – обласному центру. Саме в Ужгороді час од часу з’являються чутки, нібито місцеві комунальники незаконно труять бродячих тварин. Створення собачого притулку було б найкращим способом їх розвіяти.

Коментарі

К
Каріна

Добрий день....я би хотіла взяти на виховання собаку ))) Як це можна зробити???

ШБ
Шура Балаганов

..здесь автор темы ссылается на писанный закон , где возможно убийство животных....Есть еще и не писанные законы, где за любимого друга , которому накинули удавку на шею могут и череп проломить какому-нибудь там комунальщику или комунальщице , возможно и писателям сказочникам тоже.....

А
Александр

Уважаемый автор статьи Ярослав! Убедительно прошу вас связаться с Кость Ермилой Яношевной...пообщаться с ней, поездить с ней в питомник..пообщаться с работниками ...хотя бы с недельку,,а потом НАПИСАТЬ ВСЮ ПРАВДУ !!!!

ЯГ
Ярослав Гулан

Це - чудова ідея. Тому - чекаємо на фото.

А
Алла

Добре було б виставити на цьому сайті фото саме тієї покаліченої собаки, аби всі, хто збирається тільки писати статті про мукачівський притулок для собак - безпосередньо побачили ці жахіття на власні очі. і щоби, коли прийдуть за коментарями до комунальників, вони мали факти і могли ними оперувати.

КЄ
Кость Єрміла Яношівна

Спитайте у ветеринара Івана, на рахунок пса зі здертою шкірою,він її оперував. П.С. Фото є...

ЯГ
Ярослав Гулан

Алло, відповідаю на Ваше питання. Цей матеріал, як і всі свої матеріали, я писав на замовлення редакції. Щодо ваших зауважень відносно відлову. Як їх відловлюють - це ж не мої слова, а працівниці КП. Я особисто не бачив, як їх ловлять. Чудово, що в наш час Інтернету є можливість кожному читачеві висловити свою думку. От і Вашу я прочитав. І врахував. Можливо, рани на собаці нанесли не працівники цього КП. А можливо, що й вони. Але тоді треба докази... Якщо є докази, тоді можна й до міліції звертатися. Або хоча б оприлюднити фотографії жорстокого поводження з тваринами на цьому сайті. А те, що Ви, Алло, маєте можливість тут написати і висловити думку, так само як і я і будь-хто з читачів, думаю і є тієї прозорістю, яку Ви мені бажаєте. Вам також - удачі!

А
Алла

Ярославе, на чиє замовлення ви написали цю статтю? Вас привели, показали "що треба", навішали лапшу на вуха. А ви повірили. Професіонал повинен би вивчити всі сторони питання, а не "бачити" тільки хорошу. Насправді у притулку все набагато гірше, ніж ви описуєте. Наведу хоча б такий приклад: "собак ловлять зранку, коли на вулиці мало людей". Це брутальна брехня, бо мукачівці добре знають, коли і як ловлять собак. Посеред білого дня, на очах у дітей. Що тут казати. Друге: "петлі собакам не шкодять". На власні очі бачила собак із роздертим стегном, яке покалічили частиною дроту. Шкіра була геть віддертою від тіла, сочила кров"ю і живим м"ясом. Або як не одній собаці розрізали шию до крові цими "безпечними" петлями. Тож розберіться в ситуації більш прозоро. Удачі.

Г
громадянин

Рекомендую прочитати статтю "Бездомні собаки - санітари вулиць" постiйна адреса статтi: http://health.unian.net/ukr/detail/226116, а також зайти на сайт http://dogcat.com.ua/

Л
Лялько

А де цей притулок?

А
альгердас

Забыл описать второй вариант!Так как городскому бюджет такая филантропия и нафиг не нужна ( пиар акция прошла успешно), нужно найти " Эффективного собственника"! Фирма " Гавкаючий пухнастик" ( типа" Рога и копыта"), записанная на СВОЕГО!!! И через энту контору прогонять денежки гор. бюджета!!! Собачкам опять облом!!!!!!!!!!!!!!!!

А
альгердас

Да хорош вам фигню городить!Неужели ( в нашем маргинальном и меркантильном мире), кто то есчё верит в добрых дядь и тёть из Ратуши! Вы забыли ключевое слово - бабло! Читать то надо и между строк! " з міського бюджету для утримання собачого дому цього року передбачили близько 200 тисяч гривень. " А теперь - арифметика Пупкина! 200000:365=547,945 гр.в месяц!Одному уборщику на зарплату не хватит! Скажете , что этож не на год!!! Согласен! Ну тогда подсчитайте энтот бизнес план сами! Надо учесть : Зарплаты Работников( хотяб минималки),жратву ( хотяб минималку), лекарства ( хотяб минималку) ну и прочую лабуду (уборочный инвентарь,посуду,ремонт клеток,свет,воду и....)Так на сколько энто всё потянет! Уверен что офигеете! И на кого всё это повесят! Придумают новый налог! А! Очень и очень похоже! Да вот только собаком от энтого ничё не перепадёт! А вот это - 100%!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

М
Мукачівець

Першого (Я) а других бродячих собак

Я
Я

першого - мукачівця

З
Захистниця

Кого саме присипляти Ви так і невизначились?

М
Мукачівець

Людям ніде жити а вони притулки для собак строять Усипляти їх треба нах... блоховозов щоб заразу не роз

Й
Йой

Ото добре, що зробили притулок, а то вже тілько тих псів розвелося, що спокійно пройти не можна. Кілько лем чуєш, що без причини ці кляті пси людей покусали (наголошую:БЕЗ ПРИЧИНИ, бо навряд чи кось добровільно побіжить на псячу зграю). Ще би треба створити СПІЛКУ ПОКУСАНИХ БЕЗДОМНИМИ ПСАМИ ЛЮДЕЙ. Захисники псіВ, кіть ви їх (псів) так любите - то забирайте їх до себе домів, нарід нич проти не має!!!

З
Захистниця

2 Ярослав Гулан Питання потрібно задавати перед публікацією . А так нічого брехливого ,все як завжди ,ще з часів князя Потьомкіна. :( Мій тел.:095 577 23 03

О
Ольга

надо убедиться воочию.... а потом обсуждать...

ЯГ
Ярослав Гулан

Захисниці - я, власне, не зрозумів, у чому заключається брехня? Чесно кажучи, я не розумію Ваших претензій до притулку.

Y
Yodo

надо зайти и посмотреть

Y
Yodo

надо зайти и посмотреть

З
Захистниця

Доречі,можу розповісти про псів що на фото багато цікавого... Цікаво ,хтось з "комунальнодобродійників" знає щось про цих собак?

З
Захистниця

2 читач Спіть спокійно,в обморок ніхто непадатиме."Гранд"-це плід вашої хворої уяви... А якщо я наведу приклади відвертої брехні в цій писанині... Та чому я,самі мешканці Мукачева бачать ,що твориться насправді...

Ч
Читач

Зараз статтю прочитає відома всім Захисниця і впаде в обморок. Не дадуть їй євро грант!

Я
Я

ага,естественно!цыгане, которые за ними смотрят и между тем выкидывают их щенков в другую, голодную клетку.

А собаки там все время в клетках сидят по шесть штук, или их выгуливают хоть иногда?

Я
Я

в светах и красках. ни слова правды.лучше б их не кормили там и не мучили, не издевались, не кастрировали,а просто усыпляли..все равно девать их некуда и некому!

Читайте також