Відсутність працівників у регіоні словацького міста Тренчін (400 км від Ужгорода) є проблемою для багатьох ресторанів та інших підприємств. Наразі через брак офіціантів та кухарів заклади харчування скорочують години роботи або взагалі закриваються.
Наразі відомий ресторан в Тренчанській Тепліце також закрився через відсутність шеф-кухара.
— Бракує людей. Тому ми обмежили наші робочі години, особливо у вечірній час та вихідні дні. У час, коли ресторан не заповнений ми вирішили його краще закривати. Для того, аби врятувати робочу силу, - каже Юрай, власник закладу у Тренчіні.
Причина у міграції - місцеві шукають більшого заробітку. А працювати за невелику заробітну плату не бажають. Тим паче, що під час вихідних днів власникам слід доплачувати понаднормові, а їм це не вигідно.
Ян Свобода, віце-президент Асоціації з туризму, підтвердив, що ситуація у сфері гастрономії та послуг протягом тривалого часу є критичною.
— У нас є величезна проблема з працівниками. Змушені покладатися на людей з третіх країн. Часто потрапляємо у ситуацію, коли ми не можемо знайти працівників навіть для посад, які не потребують жодної кваліфікації. Адже навіть ті словаки, що довгий час шукають роботу не йдуть працювати, - каже Свобода.
Наразі великі готелі та ресторани у східній Словаччині потребують робочої сили практично завжди протягом усього року.
У подібній ситуації опинилися 20 рокі тому деякі західні країни.
— Тоді наші люди поїхали до Австрії та Німеччини, ставали офіціантами, працювали на кухні, тому що австрійці та німці не хотіли цього робити. Нині ми у тій самій ситуації. Словаки відмовляються робити цю роботу, - зазначає Свобода.
Директор бюро праці у Тренчіні Ян Грамата підтверджує, що ситуація з працівниками ресторацій практично копіює загальну ситуацію на ринку праці. У першу чергу словаки не бажають працювати у сфері послуг через низьку заробітну плату.
— Все менше молоді вчаться для роботи у цій сфері. А випускники навчальних закладів якщо й шукають роботу, то скоріш за кордоном, де краще зароблятимуть, - каже Грамата.
Тому надія словаків тепер лише на людей з третіх країн - в першу чергу на українців. Адже з травня цього року умови працевлаштування для громадян з третіх країн (тобто країн, що не є членами ЄС) були дещо спрощені.
— Але це може стати проблемою для невеликих закладів. Адже якщо у власника працює всього чотири людини, він не піде шукати в Україні двох кухарів, - каже Грамата.
На даний момент веб-сайт бюро праці пропонує 25 робочих місць для шеф-кухарів та офіціантів у Тренчіні та районі.
Центр праці, соціальних справ та сім'ї опублікував на початку літа список робочих місць, де не вистачає робочої сили в Словаччині. Зокрема у районі Тренчін потрібні монтажники, механіки, оператори, а також водії, каменярі та лікарі.