Вже завтра зранку рішення РНБО має затвердити Верховна рада та будуть проведені переговори із Генсекретарем НАТО.
На засіданні Ради нацбезпеки і оборони прийняли рішення запровадити воєнний стан на 60 днів.
Згідно з рішенням РНБО, поліція та прикордонники переходять на посилений режим. Проте конституційні свободи громадян не будуть порушені.
Рішення про введення воєнного стану запровадили, після атаки на кораблі Українських військово-морських сил в Азовському морі
Що треба знати про воєнний стан.
Порядок введення
Перший закон про введення воєнного стану було прийнято в 2000 році. Новий закон вирішили прийняти для оновлення законодавства, враховуючи особливості сучасних збройних конфліктів і досвід проведення АТО.
Воєнний стан на території України чи окремих місцевостях вводиться у разі збройної агресії проти України чи нападу на неї, небезпеки незалежності та територіальній цілісності держави.
Спочатку відповідну пропозицію Президенту держави подає Рада національної безпеки та оборони. Розглянувши цю пропозицію, Президент видає указ про введення воєнного стану. Указ негайно оголошується через ЗМІ. Указ протягом двох днів затверджує Верховна Рада, яка з цією метою збирається без скликання та затверджує відповідний закон. Указ набирає чинності одночасно з законом Ради.
Також Україна негайно через генсека ООН повідомляє про параметри введеного надзвичайного стану держави, які беруть участь у Міжнародному пакті про громадянські і політичні права.
Оголошення війни
Оголошення стану війни за необхідності здійснюється Верховною Радою України за окремим поданням Президента України.
Термін та територія
Воєнний стан може бути введений як на всій території України, так і в окремих її місцевостях. Обґрунтування необхідності введення стану та територія його дії повинні бути зазначені у президентському указі. Закон не встановлює терміну тривалості воєнного стану. Однак в указі Президента повинно бути вказано, на який саме час та термін цей стан вводиться
Крім того, в указі Президента має міститися вичерпний перелік прав і свобод людини і громадянина, які протягом дії воєнного стану будуть обмежені, та термін їх обмеження. Також в указі зазначають тимчасові обмеження і для юридичних осіб з вказаним терміном цих обмежень.Трудова повинність
Під час введення воєнного стану можуть запровадити трудову повинність для працездатних громадян, залучити їх до суспільно-корисних робіт. Винятком є працівники задіяні в оборонній сфері або заброньовані на підприємстві.
Трудова повинність полягає у виконанні робіт оборонного характеру, а також у ліквідації надзвичайних ситуацій техногенного, природного та воєнного характеру, а також їх наслідків. Наприклад, громадян можуть залучати, до розбору завалів, барикад, підтримання громадського порядку тощо.
За працівниками на час виконання суспільних робіт зберігається попереднє місце роботи (посада). Також під час робіт їм забезпечується мінімальна заробітна плата, мінімальна відпустка, час для відпочинку тощо. Порядок залучення осіб до суспільних робіт визначатиме Кабмін. Крім того, військовому командуванню надається право використовувати потужності, ресурси та майно підприємств та організацій усіх форм, а також окремих громадян.
Вилучення майна
Під час військового стану військове командування разом з іншими органами зможуть примусово відчужувати приватне або комунальне майно, вилучати майно державних підприємств.
Однак законом передбачена і компенсація за примусове відчуження. Якщо повне відшкодування вартості не було зроблено відразу, то на це можна очікувати по завершенню. Якщо майно збереглось після скасування воєнного стану, то його можна повернути у судовому порядку. Також колишній власник може вимагати надати йому взамін інше майно.
Крім того, для фізичних та юридичних осіб можуть встановити військово-квартирну повинність для розквартирування військових, правоохоронців, ДСНСників та евакуйованого населення. А от щодо збитків від розквартирування в законі нічого не вказано.
Можуть вилучати у підприємств та організацій навчальну та бойову техніку, інші матеріали. У громадян — вогнепальну зброю, боєприпаси та холодну зброю.
Комендантська година та обмеження прав
Під час воєнного стану може бути запроваджена комендантська година, тобто заборона перебування на вулицях в певний час доби без спеціальних дозволів. Також можуть встановлювати світломаскувальний режим.
Може бути обмежений рух транспортних засобів, свобода пересування українців та іноземців. Можуть встановити заборону або обмеження перебування чи проживання громадян на території, на якій діє воєнний стан.
Військове командування (або військові адміністрації) отримають право перевіряти у людей документи, оглядати їхні речі, автомобілі, службові приміщення і житло.
Призовникам та військовозобов’язаним можуть заборонити змінювати місце проживання без відома військового командування.
Крім того, можуть заборонити проведення мирних зборів, мітингів та інших масових зборів, страйків. Діяльність політичних партій та громадських організацій, діяльність яких спрямована на ліквідацію незалежності України, також може потрапити під заборону. Також можуть заборонити торгівлю зброєю, отруйними речовинами та алкоголем.
Однак в той же час передбачається цілий список прав, обмежувати які забороняється. Наприклад, забороняються тортури, принизливе поводження або покарання. Громадяни зберігають право на справедливий суд і правову допомогу.
Контроль інформації
Під час воєнного стану військове командування отримує повноваження щодо контролю підприємств зв’язку, телерадіоорганізацій, видавництв та навіть театрів та культурних закладів.
Воно може використовувати радіостанції, телецентри та друкарні для військових потреб, проведення роз’яснювальної роботи серед військових і цивільного населення. Військові можуть заборонити роботу особистим та колективним радіостанціям та передачу інформації через комп’ютерні мережі.
Коли ж якась організація чи окремий громадянин порушить вимоги режиму воєнного стану, у нього можуть вилучити теле- радіообладнання, відео- та аудіоапаратуру, комп’ютери або ж інші засоби зв’язку.
Вибори
В умовах воєнного стану забороняються вибори Президента України, Верховної Ради, Верховної ради АР Крим, місцевих органів самоврядування. Заборонено проведення всеукраїнських та місцевих референдумів. Якщо повноваження президента чи Ради завершується під час дії воєнного стану, їх повноваження продовжуються до наступних виборів, які проведуть після скасування воєнного стану.