В Мукачеві на місці колишньої автостоянки реставрували єврейське кладовище (ФОТО)

9
11

Проїжджаючи транспортний міст в Мукачеві, що височіє над залізничними коліями, з гори можна толком й не розгледіти дивне скупчення прямокутних брил, оточених кам’яним муром, з високою конструкцією посередині.

Це скупчення з протилежної від заводу «Мукачівприлад» сторони  – відреставроване торік старе єврейське кладовище.

Багато років тут був пустир, а до того – автостоянка комунальних машин. Стоянку ж, за безбожною радянською традицією, було влаштовано прямо на цвинтарі. Добре, що хоч не на кістках – рештки єврейських могил були перенесені на Мукачівське центральне кладовище, а на вивільнених площах звели відкритий гараж. Подекуди прямо на могильних плитах!

З розпадом СРСР занепала й автостоянка, і лише нещодавно єврейська громада Мукачева спромоглася, наскільки це можливо, відновити кладовище. Точніше, коштом родичів колись похованих тут людей збудувати меморіальний комплекс на честь загиблих під час нацистської окупації. 

Відтак, були розчищені чагарники та сміття, зібрані розбиті рештки могильних плит, і на великому пустирі влаштовано символічне поховання з кількох сотень однакових надгробків з одним і тим самим написом.

Це єдине слово на кожній плиті – скорочена поминальна молитва, що приблизно перекладається так – «Нехай буде зв’язана душа зі зв’язкою життя». Це спеціальна іудейська молитва за душі батьків, загиблих воїнів та людей, що загинули під час Голокосту. 

Посеред меморіалу – чималих розмірів менора, обкладена рештками старовинних могильних плит.

Інші плити примостилися біля огорожі кладовища.

При вході в меморіал – пам’ятний знак українською мовою – «Чоловікам, жінкам, старим та дітям, які були жорстоко вбиті під час фашистської окупації тільки тому, що вони були євреями. Цього не повинно повторитися. Вічна пам'ять загиблим».

На великій стелі біля входу івритом виписаний довгий текст – поминальна пісня з проханням прощення в Йом Кіпур, траурний день іудейського посту, день покаяння та поминання померлих. В тексті поминаються тисячі єврейських городян міста Мункач (Мукачево), принижених та вбитих під час війни.

Слід нагадати, що в  єврейській історії Закарпаття Мукачево відігравало особливу роль. В кінці XIX – на початку ХХ століття місто було центром іудаїзму в краї.  В  Мукачево  було чотири  синагоги та дев’ять  молельних будинків,  єврейські школи, їдальня для злиденних та будинок для літніх,  громадський будинок світського напряму тощо. В 1944 році,  після фашистського перевороту в Угорщині та окупації країни німецькими нацистами, розпочалися каральні операції із знищення євреїв та циган, та їхньої депортації до таборів смерті в Німеччину та Польщу. В цей нетривалий період загиблі десятки тисяч закарпатських євреїв.

Олег Супруненко, Мукачево.net
 

Коментарі

Д"
Для "Супруненко Олег" і "вак"

Для мертвих людей має бути спокій, незалежно від національності та віросповідання. Але! Мабуть майдаун організували росіяни, українці чи русини? А може китайці з корейцями? А ллється слов"янська кров! На кого працює Супруненко? Чому саме тепер грантоїди "толерантно" створюють грунт для міжнаціональної ворожнечі?

М
мукачівець

...нещодавно в ЗМІ обговорювалась майбутня ресусістенція (повернення законним власникам земель,будинків, і т.д.) на майно колишніх власників-євреїв , що покинули своє майно ще до приходу в наші землі радянської влади ... так , що вони загинули в ті часи , чи живішші живих ?... ви визначіться!-як кажуть :,,зніміть хрестик , або надіньте труси..."

I
ina

На Закарпатти жили и мирно проживають ризни национальности. Ми до цього звикли, нихто никого не дискриминуе. Кожен може йти до своеи церкви. И це дуже гарно, це характеризуе нас, закарпатцив ( а ми е багатонациональними) як дуже цивилизованих, культурних людей у цьому плани. Могили и кладовища, до якои нации вони б не видносилися, потрибно поважати. И це е пидтвердженням тому.

J
Joy

К ПКО,В Израиле,в городе Хедера,в жилом районе метров так 50 от жилых домов,кладбище,сам видел.Тоже не понравилось.Но они там все беленькие памятники,и одинаковые.Не то что у нас.А вообщем нам до Израиля...Евреи терпели в те года.Вот может за это бог помог выстроить им за 60 лет такую шикарную страну,с такой шикарной армией,и экономикой.

СО
Супруненко Олег

Вак"у - точно зараз не скажу. В музеї Берегівщини є експозиція, присвячена Холокосту в регіоні Берег (це й Берегівський, і Мукачівський, і Свалявський з Іршавським райони). Якщо не помиляюсь, загальна кількість загиблих була біля 50.000 чоловік. Щодо скверу - то можна було принаймні озеленити пустир краще. Це б дуже сприяло розвитку міської фауни - птахів, білок тощо. Вони точно пам"яті померлих не споганять.

В
вак

К автору, было бы уместно написать, сколько Мукачевских евреев пострадало при Холокосте

В
вак

Не думаю,что на месте кладбища уместно обустраивать сквер. Все правильно сделали.

СО
Супруненко Олег

Це ж треба, цілу добу матеріял протримався без паскудних анонімних жидоморських коментарів! Але гівно мало вилізти на поверхню, і воно вилізло. В цивілізованій країні, вочевидь, такий парк-меморіял мав би бути відкритим. Але, зважаючи на наших варварів, які одразу ж побіжать паскудити могильні плити - як це зробити? А дійсно, міг би бути й гарний сквер, з деревами, лавицями - але чи він можливий без шпани та п"яні? Хіба що євреї ще й охорону винаймуть, бо й кам"яний мур від вандалів не врятує.

ДР
До рок

100%

П
ПКО

Майже в самому центрі міста велика кількість надгробних плит,які просто лякають.А могла бути красива тиха паркова зона,з меморіальним комплексом,лавочками і нехай би вона була відкрита в певні дні для екскурсій ,щоб знали що на цьому місті колись було .Виписати всі прізвища на стіні.Скільки вже тих кладовищ буде в центрі міста?Парків нормальних нема.набережну спаскудила стіна.Не думаю що в Ізраїлі віддали б таку площу,щоб закласти її плитами.

Р
рок

То пейсаті собі місто ладять науперед,по тритьому майдану.

Читайте також