
"Нині кожен з нас - іноземний агент", - пишуть закарпатські угорці в соціальних мережах. "Особливо цікавить чому за цей закон проголосував угорець Гайдош - який представляє угорську громаду на Закарпатті - тобто проти себе самого? Сподіваємося він зможе вам це якось пояснити...", - зазначають їх побратими в Угорщині. Це питання нині активно обговорюється і на сторінках преси в сусідній країні.
Як відомо, 16 грудня 2014 року Верховна Рада України серед всього іншого "проголосувала" підняттям рук в тому числі і за можливість забороняти діяльність на території України будь-яких громадських об'єднань, якщо останні отримують будь-яку допомогу із-за кордону. Їх прирівняли до "іноземних агентів" та можуть навіть звинуватити у екстремістській діяльності.
Таким чином під цей статусу "іноземного агента" набувають в тому числі громадські організації угорців на Закарпатті, оскільки вони отримують кошти з іноземних джерел і беруть участь у політичній діяльності.
Очевидно, що насамперед мова йде про діяльність організації угорців, які цілком легально діють на території України і представляють досить чисельну (понад 150.000) угорськомовну громаду - Товариство угорської культури Закарпаття (KMKSZ) та Демократичну партію угорців України (UMDSZ). Обидві є не лише громадськими організаціями з розгалуженими філіалами, а й оформлені як політичні структури. Обидві отримують підтримку з боку уряду Угорщини та закордонних благодійних фондів.
Найцікавіше, що лідер UMDSZ Іштван Гайдош є також членом фракції Партії регіонів у Верховній Раді України і разом з іншими "регіоналами" проголосував за законопроект Олійника-Колесниченка. Тобто фактично сам себе де-факто оголосивши "іноземним шпигуном". Принаймні саме так це сприйняла угорськомовна громада Закарпаття.
За новим українським законом, "іноземні агенти" відтепер зобов'язані зареєструватися у відповідному реєстрі, вказувати про свій статус у назві громадського об'єднання, щомісячно подавати звітність про діяльність, щоквартально публікувати її в офіційних друкованих виданнях, сплачувати податок на прибуток, навіть якщо вони є неприбутковими організаціями. У разі невиконання цих вимог громадське об'єднання може бути позбавлене реєстрації.
Варто також зазначити, що ці норми були піддані критиці експертами ООН, Комісаром Ради Європи з прав людини, Генеральним секретарем Ради Європи, Європарламентом, міжнародними правозахисними організаціями, оскільки вони (ці норми) грубо порушують міжнародні зобов'язання, узяті на себе Україною щодо захисту прав та свобод людини й громадянина.
Слід зазначити, що громадські організації, що діють в Україні та отримують фінансування від Європейської комісії, ООН, ОБСЄ та інших поважних структур також підпадають під статус "іноземних агентів".
Таким чином діяльність багатьох міжнародних проектів може бути призупинена. Беручи до уваги нинішню ситуацію в державі, де очевидно застосовується "вибіркове правосуддя", нардеп Іштван Гайдош мабуть таким чином вирішив просто прибрати свого давнішнього політичного "конкурента" KMKSZ. Вочевидь заручившись "індульгенцією" на недоторканість з боку нинішньої влади України. Саме цим можна пояснити його участь у мітингах на так званому "антимайдані" у Києві, чисельні заяви, спрямовані проти мирних протестів тощо.
Варто зазначити, що KMKSZ, яка довгий час стояла осторонь подій, що розгортаються в Україні з листопада 2013 року, нині активізувалася і нарешті офіційно виступила з протестом проти вступу у силу антидемократичних та антиконституційних законів і рішуче засудила їх, як за змістом, так і за процедурою прийняття.
"Вони загалом обмежують фундаментальні демократичні права і свободи, й це може бути відправною точкою для розбудови системи відверто диктаторської, поліцейської держави... А також безпосередньо загрожують правам угорської громади Закарпаття", - йдеться у заяві.
Натомість Іштван Гайдош стосовно прийнятих законів зауважив, що норми, закладені в них, вже роками діють у провідних державах світу, зокрема у США та у країнах ЄС. «Прийняття цих законів було політичним рішенням. Погоджуюся з тим, що деякі норми спірні, але якщо знову запрацює Рада, є можливість внести відповідні зміни», - передає прес-служба нардепа. На його думку винна у всьому ... опозиція.
«Разом з тим, хочу сказати і те, що якби опозиція не блокувала парламент та особисто його керівника, не заважала працювати у нормальному режимі, то можна було б уникнути цих моментів шляхом цивілізованого обговорення!", - стверджує Гайдош. Мабуть досі не усвідомлюючи, що сам на даний момент у будь-яку мить може потрапити під статус "іноземного агента".
Мукачево.net