Верх цинізму: на Закарпатті московські попи освятили "новий" 400-річний храм та знищили старовинний престол (ФОТО)

69
8

Село Рекіти на Закарпатті вважають одним з найстаріших у колишньому комітаті Мараморош. Воно розташоване серед гір, віддалене від головних шляхів і безперечно є одним з найбільш мальовничих у цій місцині. Але головна цікавинка - це унікальний храм, дерев'яна Церква св. Миколи Чудотворця, збудована без єдиного цвяху.

Датою побудови церкви вважають 1751 рік, хоча в історичних документах зустрічаються більш ранні згадки щодо цієї споруди.

Зокрема існують відомості, що Миколаївська церква, була збудована ще 1643 року. Вся робота на будівництві церкви (із переказів старожилів) велася вручну, без пили. Церкву будували у лісі в урочищі Близниць, що поблизу села Лісковець. Потім розібрали готовий матеріал, перевезли в село на гору Кичера, де й побудували церкву заново. Звідти її згодом перевезли у Рекіти. Таким чином церква тричі змінювала своє розташування. Останнього разу була перебудована в 1854 році.

Як пише закарпатський дослідник Михайло Сирохман у своєї книзі “Церкви України: Закарпаття”:

"Церква із смерекових брусів разом з оригінальною дзвіницею та каплицею утворює чудовий ансамбль стародавніх споруд на високому схилі. Церква – невелика, двозрубна під двосхилими дахами, башта з голосницями вкрита готичним завершенням... Первісно церква була збудована триверхою, в бойківському стилі. Споруду докорінно перебудували близько 1751 pоку, а теперішнього вигляду церква набула в 1854 році (цей рік написано на стіні)".

Відомо, що у 1920—1930 роках у Рекітській церкві, на той час католицькій, неодноразово під час проведення храмового свята Іллі правив Службу Божу, священик із Келечина, майбутній Президент Карпатської України та Герой України отець Августин Волошин.

Нині Рекітська Миколаївська церква є архітектурною, національною пам'яткою України. Охоронний номер — 225/1. Є кандидатом до внесення до Світової спадщини ЮНЕСКО і зазначається у ролі пам'ятки, яка має історичну, духовну, культурну та архітектурну цінність.

А тепер до сьогодення. На жаль, воно не надто втішне. Так історично склалося, що більшість старовинних і унікальних дерев'яних церков на Закарпатті потрапили до володіння московського патріархату. Відповідно ці архітектурні та сакральні пам'ятки, справжні скарби України перебудовуються, їх покривають "бляхою" (металевим покриттям замість традиційного дерев'яного ґонту) або просто нищаться як зовні, так і всередині.


Не оминула ця біда і Рекітську православну церкву. Про ситуацію в редакцію Mukachevo.net повідомила наша читачка:

"Прикра ситуація сталася у селі Рекіти Хуського (раніше Міжгірського) району. Там знаходиться стара дерев'яна церква св. Миколая. Вона є пам'яткою архітектури, тобто церква-музей. На жаль, після розпаду радянського союзу, вона залишилась під керівництвом московського патріархату.

Московським попам, звісно, не подобався рівний хрест, престіл, були навіть такі, які хотіли викрасти стародавні книги, і замінити їх на нові, але тоді громада не дозволила. Але в теперішній час вони насмілились викинути з церкви святий Престіл, якому (за переказами) майже 200 років. Московський піп користуючись тим, що село маленьке деяких людей сильно схилив на свій бік, а деякі просто не беруть активної участі у церковному житті. Під виглядом ремонту підлоги у святилищі, він викинув св.Престіл, на якому сотні років відбувалося богослужіння.

А на храмове свято Георгія Побідоносця (Юря), приїхав московський владика освячувати новий "православний" престіл... Це взагалі злочин, найперше проти наших предків, яким вони просто плюнули в душу, забувши свою історію. А по-друге, проти чинного законодавства..."

А ось як подає інформацію прес-служба УПЦ (МП) та сайт "Хустська єпархія УПЦ":

"На Закарпатті у селі Рекити освятили новий храм Української Православної Церкви на честь святителя та чудотворця Миколая. 6 травня 2023 року, в день пам'яті Великомученика Георгія Побідоносця керуючий Хустською єпархією Високопреосвященніший Марк, митрополит Хустський і Виноградівський очолив освячення престола та Святокову (так в оригіналі. - редакція) Літургію в Свято-Миколаївському храмі с.Рекіти. За Літургією була піднесена особлива молитва про припинення війни в Україні".

Отже, за логікою попів московського патріархату унікальний храм з майже 400-річною історією є "новим" і потребує додаткового освячення. Так само як і новий престол, який вони встановили замість старовинного.


Нагадаємо, що церковний престол – це особливо прикрашений стіл, встановлений у центрі вівтаря за "Царськими воротами" – найсвятішим місцем у храмі. Раніше престол носив назву Трапеза, оскільки саме тут лежать вино та хліб – Кров та Тіло Христове. Без престолу неможливе проведення найважливішого обряду Церкви – Причастя (Євхаристії), проте заборонено проведення будь-яких літургій.



Слідкуйте за нами у Facebook та Instagram.

Також підписуйтесь на наш Telegram та Youtube.

Дізнайся першим!



Коментарі

Г
григорій

як виглядав старий престіл може маєте фото?

П
Петре

Ті управи точно туди й дивляться! Ніби проктологи, а не культурологи

М
мешканець

що ж вони такі "худі", мабуть бідні, як і московія..........

П
Петро

А районне управління охорони пам"яток, районна адміністрація куди в гузицю дивиться? Най посядять тупого попа пошкодження пам"ятки архітектури.

M
McMurphy

В принципі для Закарпаття це цілком нормально. Давно вже поравизнати зо Закарпаття ментально ближче до ЛДНР чим до України . У нас є «українські» села де не говорять по українськи, жодна церква МП не перейшла до УПЦ, Януковича ми вибрали президентом а Медведчука нардепом .

ВС
вся суть кривослав'я

Потім вони ще й виють, що в них церкви забирають. Воістину, що на думці, те й на язиці. Но лем пак людям ніхто крім них самих не винуватий, мали б розум - викинули б попа з храму ще в 91-му чи хоч рік тому.

М
меценат

А як на то громада "Рекітського сузірря"? Там багато збиралось. Народ безмолствує?

*
*****

Мерзкі фсб-шні перевертні..

Читайте також