Новина про те, що 94 тисячі закарпатців отримали угорські паспорти, сколихнула Інтернет.
"З'ясувалося", що в України не надто надійні сусіди навіть на західному кордоні. Закарпаття - мультикультурна область, а, найголовніше, у ній живе, мабуть, найбільш організована національна меншина Україна.
Проблема не в тому, що люди співають пісень і вдягають національні костюми, а в тому, що за два десятки років Незалежності вони не асимілювалися. Не розуміють української, на будівлях органів державної влади - угорські прапори.
Зрештою, відкритий кордон з ЄС (особлива прикордонна зона, яка без проблем дозволяє оформляти візи) і, як наслідок, - лише офіційно 94 тисячі закарпатців з угорськими паспортами.
Журналіст "Фактів" звернувся за коментарем до народного депутата Віктора Балоги, якого вважають найбільш впливовим закарпатцем. -
- Закарпатці отримували угорські паспорти здавна. Упевнений, місцева влада про це знала. За вашою інформацію, скільки насправді закарпатців отримали угорські паспорти? Це прорахунки київської влади чи обласної, закарпатської?
- Ну, по-перше, це неправда, що в населених пунктах Закарпаття, де компактно проживають угорці, не будівлях вивішують лише угорські прапори. Всюди є державні прапори України і навіть Євросоюзу.
Що стосується кількості угорських паспортів, то ні я, ні хто-небудь інший їх не рахував. Але, якщо угорська сторона озвучила цифру в понад 90 тисяч, то це, мабуть, адекватна цифра.
Але, хіба угорці Закарпаття єдині в цій країні, хто мають подвійне громадянства? Не відкрию нікому таємницю, що в парламенті таких людей не два і не три відсотки, а значно більше. Є навіть губернатори, які на всю країну заявляють, що у них потрійне громадянство.
Люди на все це дивляться і задають собі питання: «Чому це їм можна, а мені – ні?». Тим більше уряд Угорщини цьому сприяє і не лише на Закарпатті, а всюди в Європі – в Румунії, Словаччині, Сербії. Тобто, Закарпаття не є винятком.
Те, що люди беруть угорські паспорти – це прорахунок центральної влади. Вони просто шукають, де їм краще. Так було, є і завжди буде.
Але, вирішити це питання можна. Задача центральної влади – домогтися безвізового режиму для України. І тоді ці паспорти стануть просто не потрібними. Коли з паспортом громадянина України можна буде вільно їздити Європою, необхідність у подвійному громадянстві відпаде.
Або на законодавчому рівні дозволити подвійне громадянство, раз воно у нашій країні і так у багатьох уже є.
- Угорська діаспора надактивна. Вас не турбують шовіністичні заяви угорців про відновлення Великої Угорщини, зокрема, спроби визначити "свою" територію по Верецькому перевалу?
- Угорська громада живе в порозумінні зі всіма іншими національностями Закарпаття. Так було завжди, так є і тепер. Усі, чомусь, говорять лише про угорців, але ніхто не говорить, що Закарпаття – багатонаціональний край, де також проживає багато етнічних німців, румунів, і де угорці – лише одна із національних громад, хоч і одна з найбільших.
Більше того, угорський паспорт не заважає їм воювати і віддавати життя за Україну. Так само і не заважає жертвувати кошти на потреби 128-ї бригади. А це – набагато важливіше, ніж діяльність маргінальних політичних рухів по той бік кордону. Кожна нація має своїх невріважених людей у політиці, і Угорщина тут не виключення.
- Яка зараз ситуація в області? Чи є ознаки "розкачки" ситуації? Чи є "угорська проблема"?
- Ситуація в області стабільна. Так званої, угорської проблеми, як і румунської, чи польської, чи словацької, на Закарпатті не існує.
- Й останнє. Які висновки має зробити Київ, Ужгород з такого стану справ?
- Рецепт дуже простий і водночас дієвий – добитися безвізового режиму з країнами Євросоюзу. Тоді усі питання відпадуть самі собою.
Ростислав Буняк, Факти