Військовий резерв України: що це, з кого складається та кого мобілізують

4791 8

Військове керівництво України отримало завдання створити резерви особового складу, щоб захисники мали змогу відновлювати сили після бойових дій. Про це ще 22 січня заявив президент України Володимир Зеленський.

Що таке резерв особового складу, як формується система резервістів та кого призиватимуть на військову службу в першу чергу, про це йдеться у матеріалі ТСН.ua.

Що таке військовий резерв та хто такі резервісти

Структура і визначення військового резерву вказані в Постанові Кабінету Міністрів від 12 листопада 2014 року № 607 (зі змінами).

Військовий резерв — це частина ЗСУ та інших військових формувань, що складається з осіб, які є військовозобов’язаними громадянами. Як відомо, військовозобов’язаними є все чоловіче населення країни у віці від 18 до 60 років. Жінкам теж можна стати військовозобов’язаними, але за власним бажанням, а не через обов’язок.

Далі всі військовозобов’язані формують так званий мобілізаційний резерв країни, тобто є резервістами — громадянами, які в добровільному порядку проходять службу у військовому резерві Збройних Сил України, інших військових формувань і призначені для їх комплектування у мирний та воєнний час.

До запасу ЗСУ зараховуються резервісти за умови, якщо вони придатні за станом здоров'я до проходження військової служби в мирний чи воєнний час та не досягли межі перебування в запасі. Резервісти, що перебувають на військовому обліку, в разі потреби йдуть на службу.

Резервісти проходять службу у військовому резерві ЗСУ чи інших військових формуваннях. Такі особи переважно є колишніми військовослужбовцями та, залежно від законодавства, залишаються в резерві добровільно чи примусово

Яка різниця між проходженням служби у військовому резерві та виконанням військового обов’язку в запасі

Резервісти проходять службу на добровільній основі. Вони свідомо вибирають військову справу, укладають контракт з державою та проходять планомірну підготовку. Резервісти за успішне виконання програми підготовки на рік отримують грошову винагороду.

Резервісти прибувають до військової частини за викликом її командира протягом 24 годин, тоді як строк прибуття військовозобов’язаних складає від 2 до 29 діб

Як формується система резервістів в Україні

Система військового резерву в Україні почалася створюватися ще 2006 року, подальшого розвитку вона набула 2014 року.

В Україні є кілька видів резерву:

  • оперативний (І та ІІ черги або ОР-1 та ОР-2);
  • мобілізаційний;
  • громадський.

Оперативний резерв є базою для додаткового комплектування військових частин чи з’єднань

Оперативний резерв першої та другої черг

Оперативний резерв складається з двох черг. До першої належать:

  • колишні військові;
  • учасники Антитерористичної операції та Операції об'єднаних сил.

До ОР-1 належать військовослужбовці чи строковики, які уклали контракт на службу в резерві. Контракти укладаються безпосередньо з командирами військових частин, тому подальша служба в резерві проходить там же.

У воєнний час такими резервістами укомплектовують бойові підрозділи, але максимальний вік — 40 років. Військовослужбовцям резерву гарантується збереження робочого місця та заробітної плати на час військових зборів, а після їхнього закінчення виплачується грошове забезпечення.

Саме таким військовослужбовцям в перші дні війни приходили повістки з закликом якомога швидше прибути на місце дислокації.

Другий резерв включає:

  • колишні військовослужбовці;
  • строковиків, які служили до 2014 року;
  • учасників АТО та ООС, які не підписали контракт на службу.

Ними формують центри комплектування та соціальної підтримки та викликають на службу лише в особливий період.

Резерв другої черги складається з резерву нарощування та територіального резерву.

Резерв нарощування включає резервістів та військовозобов’язаних, призначених для комплектування органів військового управління, військових частин, військових навчальних закладів, установ та організацій, які не увійшли до бойового складу Збройних сил, зокрема тих, що формуються в особливий період (стратегічних резервів), військових навчальних закладів, установ та організацій, нових органів управління, військових частин і підрозділів інших військових формувань.

Територіальний резерв включає резервістів та військовозобов’язаних, призначених для комплектування військових частин, підрозділів територіальної оборони

Мобілізаційний резерв

Відповідно до Постанови, мобілізаційний резерв призначений для комплектування військових частин, підрозділів територіальної оборони та навчальних центрів для заміни особового складу Збройних сил (лише після проходження необхідної підготовки та отримання військово-облікової спеціальності).

Громадський резерв

Громадський резерв — це українці, які добровільно беруть участь у забезпеченні національної безпеки та оборони держави. Важливою ознакою є відсутність у резервістів вікових та фізичних обмежень щодо призову. Такими особами комплектуються військові формування в особливий період, тобто під час війни.

Кого з резервістів призиватимуть на військову службу в першу чергу

Під час воєнного стану призов на строкову службу не проводиться.

Комплектування особового складу бойових та тилових з’єднань відбувається шляхом мобілізації, яка проводиться в чотири черги.

Коли оголошується загальна мобілізація, першочергово призивають на службу оперативний резерв першої та другої черги.

Далі можуть бути залучені члени мобілізаційного резерву та офіцери запасу, які не мають практичного досвіду служби.

Наостанок під мобілізацію підпадають військовозобов'язані, які не мають вікових обмежень чи протипоказань за станом здоров'я, але не проходили службу.

Скільки буде мобілізовано в кожну чергу — є військовою таємницею.

Як буде створюватися резерв особового складу зараз

Український військовий експерт та історик Михайло Жирохов, коментуючи заяву Володимира Зеленського про створення резерву особового складу, зазначає, що у військових усе йде від штатного розпису.

За словами експерта, нові бригади, батальйони чи резерви створюють не за указом президента, а директивою Генерального штабу України.

"Якщо формуються нові з'єднання, підрозділи, бригади, роти чи батальйони тощо, то це йде лише від військових. І вже військові планують формування тих чи інших бригад. Звісно, у кожної бригади є штатний розпис: скільки потрібно людей, техніки, боєприпасів тощо. Тобто це непростий процес. Не буває так, що сьогодні вирішили створити резерв, а завтра він вже є", — наголошує експерт.

Жирохов пояснює, під час війни брати новий резерв нема звідки. Тобто якщо Генеральний штаб починає планувати створення додаткового резерву, то, відповідно, готується така ж кількість зброї, форми тощо.

Крім того, "кожному підрозділу потрібні офіцери, а 80% тих, кого мобілізують, це люди, які мають рядові чи сержантські звання. А на роту потрібно не менше 4 офіцерів. За словами експерта, щоби створити резерв особового складу, потрібно знайти людей, починаючи від лейтенанта і закінчуючи полковником.

Як зазначає Жирохов, якщо Генеральний штаб запланував на березень комплектування певного підрозділу, то буде мобілізована лише необхідна кількість людей.

"Не буде мобілізуватися мільйон осіб, це не так працює", — підкреслює експерт.

Резерви формуються, починаючи від початку війни, та мобілізують винятково тих осіб, які мають певну військову спеціальність, яка зараз необхідна на фронті.

Експерт додає, що створення резерву – це потрібне та важливе завдання, але це робота, яка планується та розписується на кілька місяців

Для чого потрібен резерв особового складу

"Основне завдання резерву особового складу — зібрати людей (у якомусь відсотку), які можуть замінити певні підрозділи на фронті та поповнити військові частини, які вивозяться з фронту. Але тут потрібно розуміти, що поповнювати військові частини просто особовим складом не будуть. Наприклад, якщо не вистачає кулеметників чи гранатометників, то саме їх будуть брати з резерву та відправляти у частину. Тобто це будуть лише окремі військові спеціальності", — запевняє Жирохов.

Експерт також наголошує, що резерви формуються постійно, починаючи з початку повномасштабної війни та мобілізують виключно тих осіб, які мають певну військову спеціальність, яка зараз необхідна на фронті.

Як стати резервістом

Щоб стати резервістом для початку необхідно обрати військову частину, посаду та спеціальність для проходження служби у військовому резерві.

Далі потрібно зібрати усі необхідні документи:

  • кольорові фотокартки розміром 9x12 см та 3x4см;
  • паспорт громадянина України;
  • військовий квиток (при наявності);
  • автобіографію, написану власноруч;
  • оригінали документів про освіту.

Потім потрібно написати заяву до командира військової частини. У заяві вказати: прізвище, ім'я та по батькові, дату народження, місце народження, місце реєстрації та фактичного проживання; посаду, на якій є бажання проходити службу у військовому резерві; освіту та професію; військово-облікову спеціальність (при наявності).

Командир військової частини має 3 доби для вивчення документів та прийняття рішення.

Також обов'язковим є проходження військово-лікарської комісії. Висновок ВЛК додається до пакета документів.

Командир військової частини має направити до військового комісаріату для проходження медичної комісії.

Військовий комісар організує проведення медичного огляду військово-медичною комісією військового комісаріату, як правило, під час проведення медичних оглядів призовників. В період між призовами можна пройти гарнізонну або госпітальну ВЛК за місцем дислокації військової частини.

Крім того, має бути перевірка фізичної підготовки, яка проводиться при військовій частині з урахуванням вимог обраної спеціальності та професійно-психологічне тестування.

Майже заключний етап — надати необхідні документи до підрозділу по роботі з особовим складом військової частини для формування особової справи.

До особової справи резервістів входять такі документи:

  • заява про добровільний вступ на службу у військовому резерві;
  • копії 1,2,10 сторінок паспорта громадянина України та сторінки з відміткою про реєстрацію;
  • копія довідки про присвоєння ідентифікаційного номера;
  • автобіографія написана власноруч та у друкованому вигляді;
  • копії документів про народження, освіту, сімейний стан та дітей;
  • характеристика з місця роботи, навчання;
  • довідка про трудову діяльність (копія трудової книжки);
  • картка професійного відбору та результати тестування кандидата;
  • відомість результатів перевірки з фізичної підготовки;
  • висновок військово-лікарської комісії щодо придатності за станом здоров'я до проходження служби;
  • довідка про групу крові та резус -фактор.

Заключення — підписання контракту. За результатами вивчення кандидатів, які виявили бажання проходити службу у військовому резерві, командиром військової частини приймається рішення про укладання контракту.


Слідкуйте за нами у Facebook та Instagram.

Також підписуйтесь на наш Telegram та Youtube.

Дізнайся першим!



Коментарі

К
коментатор

16тис. переглядів і лише 7 коментарів пропустили?? ви серйозно

М
Микола

У лікарнях і поліклініках України замість ліків на хворе місце будуть прикладати портрет Бандери . Кому не допоможе, той агент ФСБ та сепаратист - шах i мат москалям

Н
Нижньому

По контракту.

В
Вика

Добровильно примусово?

Bull- чехові

Україна готова йти назустріч побажанням таких, гі ти.Кідь беруть уже до войська людий без ног, то тебе без папіря заберуть з милов душов

B
Bull

У мене і половини тих документів нема що треба оби стати на учьот,не йду,лишавуся на Чехах

В
ВоВа

Слава Україні

В
В

Все красиво, Але на практиці.....

Читайте також