У суботу, 16 березня близько 18.00, у Берегові розпочалася акція симпатиків ВО "Свобода", приурочена 74-й річниці Карпатської України. Розпочалася вона на площі Кошута, біля Будинку культури. Там сьогодні встановили намет "Свободи" та роздавали газети і листівки.
Після короткого мітингу присутні рушили через центр до площі Ференца Ракоці, де встановлений пам’ятник Богородиці. Там священики греко-католицької церкви провели служіння за загиблих героїв Карпатської України.
Після молебну на вулиці Габора Бетлена вишикувалась колонна, приблизно із сотні людей. Вони запалили смолоскипи і рушили по вулицям Берегова під голосні вигуки: "Одна мова, одна нація, одна Батьківщина – це Україна!", "Берегово – українське!", "Волошин і Бандера – герої України!", "Пам'ятай чужинець – тут господар українець!", "Будапешт – покайся!". Колонна зупинилася біля української гімназії на вулиці Стефаника, де відбулася коротка лекція про українських просвітників, які мешкали у Берегові.
Керівник Берегівської міської парторганізації ВО «Свобода» Василь Вовкунович відповів на кілька питань Мукачево.net по завершенню заходів.
– Що відбувалося сьогодні у Берегові?
– У Берегові відбулося святкування 74 річниці проголошення Карпатської України. Отже, вирішили привернути увагу до української гімназії в Берегові – хочемо відновити так би мовити, історичну справедливість. Хочемо, аби люди більше дізналися про постаті, які творили у цих стінах в період 1922-1938 років. Зокрема мова йде про письменника Василя Пачовського та літописця Карпатської України Василя Ґренджі-Донського (навчався та творив у Берегівській українській гімназії). Є ідея започаткувати грант для школярів, студентів та науковців - аби вони були зацікавлені у більш докладному вивченні надбання цих особистостей. У довоєнний час українців у Берегові було чимало і українська гімназія дала багато відомих постатей.
– Відбулася також піша хода зі смолоскипами...
– Так, на честь пам’яті січовиків Карпатської України, які були випускниками Берегівської української гімназії і загинули, захищаючи рідну землю від ворога.
– Бачимо серед учасників ходи чимало приїжджих...
– Ні, їх всього кілька чоловік. Це театральна група із Стрия, яка показувала уривки з вистави на Закарпатті. А загалом нас було близько сотні, може 150, хоча планувалося, що у ході візьмуть участь не менше чотирьох сотень. Вчора були в Ужгороді. Сьогодні були у Солотвині, Хусті, на Красному полі...
– Вигуки та смолоскипи - чи не є методами залякування? Чи не можуть вони спровокувати якийсь конфлікт?
– Ні. Це наша традиція, такий собі бренд, логотип "Свободи".
– Тобто у вас була абсолютно мирна акція, під час якої нікого залякувати ви не збиралися?
– Сто процентів. Минулого року ми такою ж ходою пройшли по Мукачеву. І загалом подібні акції проходять по багатьом містам України.