Йосип Торпоі: «Велосипед – вже давно не є символом бідності»

22
2

На Берегівщині з’явиться перша сучасна вело-доріжка на Закарпатті.

У Закарпаття нарешті з’явився шанс стати більш комфортним для велосипедистів, не лише місцевих мешканців, а й туристів. Якщо раніше люди на двох колесах відчували себе на автошляхах досить невпевнено, то з відкриттям  перших вело- доріжок все має змінитися. Принаймні дуже хочеться на це сподіватися. Приємно також відзначити, що натхненником та співорганізатором різних акцій, пов’язаних з розвитком та популяризацією вело-туризму в області є Йосип Торпоі, голова Берегівського турінфоцентру та директор Центру українсько-угорського регіонального розвитку.  

 
– Йосипе, ваша організація нещодавно отримала солідний грант на облаштування велодоріжок на Закарпатті. Вітаємо!
 
– Так отримали грант у 250 тис. євро на облаштування двох велодоріжок, які будуватиме Служба автомобільних доріг у Закарпатській області, за всіма європейськими нормами - із знаками, розміткою, переходами тощо.  У рамках проекту з’являтьсявони на ділянках автодороги Лужанка – Астей – Берегово (5 км) та Вилок – Пийтерфолво (5 км). Початок будівництва має розпочатися вже у вересні, а закінчиться весною 2013 року. 
 
– Знаю, що сама ідея виникла вже давно.
 
– Так, мріяв про це ще з 2006 року, заявка на грант ЄС подавалася вже двічі. Однак цей процес досить довгий, бюрократичний. Добре, що все-таки гроші були надані.
 
– Які можуть виникнути труднощі при будівництві?
 
– Труднощі будуть – це однозначно. Адже коли будувалися наші автошляхи, велодоріжки не були  передбачені. Особливо у містах - там немає куди розширюватися. Тому у подальшому при будівництві або ремонті доріг слід включати велодоріжки у генплан розбудови населених пунктів.  
 
– На жаль, майже у всіх містах сьогодні вело-доріжки просто відсутні…
 
– Так, це велика проблема. В Ужгороді перша спроба з облаштуванням велодоріжки на набережній, вздовж липової алеї, показала, що не все так просто – є багато нюансів, які потрібно врахувати на майбутнє. Перше питання - це безпека велосипедистів. Зокрема, під час недавнього велопробігу «Тур через кордон» по Закарпаттю міжнародну групу супроводжував міліцейський автомобіль. Для іноземців цей супровід був не дуже зрозумілим - адже в Європі не виникає такої потреби. Але в нас водії, на жаль, не завжди коректно ставляться до велосипедистів як до рівноправних учасників руху. Тому учасники були вражені, що міліції, іноді у досить грубій формі приходилося зупиняти рух іншого транспорту… 
 
– Турінфоцентр також долучився до організації цього велопробігу?
 
– Так, бо велопробіг було присвячено популяризації туризму, власне міжнародному велотуризму. Приємно, що взяли у заході не лише угорські волонтери, а й українські, словацькі та румунські спортсмени та початківці. Всього було 75 учасників, але по путі до них приєднувалися і місцеві велосипедисти, всі бажаючи. Серед основних організаторів - спортивне товариство Vuelta (Будапешт). Саме з ними ми плануємо впроваджувати проект на підтримку велотуризму в Україні. Нині очікуємо результатів від Європейського Союзу. Якщо отримаємо грант, то наступного року акція може стати більш масштабнішою. Зокрема хочемо залучити більше молоді. Цього разу підтримали велопробіг по території Закарпаття Турінфоцентри з Берегова та Ужгорода та організація угорських скаутів. Посприяли також консульство Угорщини, яке забезпечило швидкий перетин кордону, та обласна влада. 
 
– Які в учасників залишилося враження?
 
– Не дуже на початку пощастило з погодою, дощило. Але на завершення подорожі Закарпаттям - вже було сонячно. Іноземцям сподобалося у нас, кажуть, що приємно вражені, насамперед природою та ставленням до акції простих мешканців, які їх всюди радісно зустрічали, розпитували. Бо велосипед для європейців - вже давно не символ бідності, а символ власного здоров’я, це зручний та екологічний вид транспорту. І взагалі це прекрасний вид спорту, який може об’єднати як дітей, так і пенсіонерів.
 
– Що у подальших планах? 
 
– Вирішили вже розпочати прокат велосипедів для всіх бажаючих – на початку в Берегові та Ужгороді, при Турінфоцентрах. Закуплені перші "вело-байки", вітчизняного виробництва, зроблені у Харкові, але з використанням імпортних деталей. Оренда буде коштувати близько 80 гривень на день, на годину-дві – дешевше. Згодом плануємо й навчання для гідів-екскурсоводів, які б проводили екскурсії для груп на велосипедах. Наприклад, по району. Нещодавно ми допомогли організації "Чистий Берег" видати карту Берегівщини і спільно розробили цікаві веломаршрути. Звісно, вони ще не облаштовані належним чином, однак у майбутньому, сподіваюся, встановимо там відповідні знаки тощо.   
 
Ще у найближчих планах – організація велотурув Угорщину. Це буде велопробіг Берегово-Маріоповч, який плануємо провести у кінці вересня. Отже, маєте бажання та велосипед – долучайтеся теж!
 
 

Коментарі

FB
Fekete Bogdan

то не дорого по 25 тис. євро за км.? Та й шось слабі біціглі у мадярів.

ІБ
Ігор Баран

Хороша справу Йосип робить, удачі йому

Читайте також