Закарпатець визнав, що організував тисячу голосів за партію Орбана. Справа дійшла до суду

46
0

Але вимоги опозиційних сил про перерахунок голосів та призначення перевиборів на частини дільницях не були задоволені. Колишній сільський голова села Вилок Йосип Кілб стверджує, що особисто сприяв організації переміщення через кордон майже тисячу закарпатців з подвійним громадянством для голосування за партію Віктора Орбана.

Зокрема він розповів, що йому було поставлено завдання, аби закарпатці віддали свої голоси у селах Саболч-Сатмар-Берег, де офіційно не проживають, за партійний список Fidesz та кандидата від провладної партії Аттілу Тілкі. 

Угорське видання Hír TV, близьке до партії Йоббік, зазначає, що Кілб був одним з багатьох організаторів шахрайської схеми. Після появи низки сюжетів на цьому телеканалі на дану тему, скандал набув розголосу.  

Сюжет угорського телеканалу, на якому зафіксовано, як закарпатські угорці їдуть голосувати в Угорщину

Так, у Національній виборчій комісії прийняли відповідну скаргу від опозиційних партій, в тому числі MSZP, аби перевірити надану інформацію та призначити повторні вибори у 7-ми прикордонних селах. Однак згодом у комісії визнали, що наведені докази не можуть підтвердити порушення.

Національна виборча комісія Угорщини офіційно спростувала інформацію ЗМІ про те, що нібито виборці із Закарпаття могли вплинути на результати голосування. У тому числі про те, що тисячі українці могли масово проголосувати у найближчих селах біля кордону в області Саболч-Сатмар-Берег. 

В угорській ЦВК аргументують, що тільки угорські виборці, які мають домашню адресу (прописку) в Угорщині, могли проголосувати на виборчих округах. Ті ж, хто не має прописки, могли голосувати поштою – за допомогою спеціального бюлетеня. Зокрема було проаналізовано дані з 7 прикордонних населених пунктів – Ботпаладь, Фюлешд, Кішпаладь, Шонкад та інших. З'ясувалося, що з 1 січня 2018 року у цих селах було офіційно зафіксовано 5882 жителів, у списках виборців значилося 4502, а проголосувало 2494 осіб (62,9 %, що є нижчим результатом, ніж в середньому по країні). Тож жодних тисяч українців, які в день голосування штурмували кордони, насправді не могло бути, аргументують в угорській виборчій комісії.

Але як редакція Mukachevo.net пояснювала раніше в окремому дослідженні, чимало закарпатських угорців з подвійним громадянством мають фактично фіктивну прописку в Угорщині: тобто вони живуть на Закарпатті, а як громадяни Угорщини прописані в одному з прикордонних сіл в Угорщині, а тому маючи угорську прописку могли голосувати не тільки за списками партій, а й за мажоритарного кандидата.

Справа дійшла до Вищого суду Угорщини (Курії). Там навіть було прийнято рішення про запит на перегляд результатів виборів і визнав його частково обґрунтованим. Зокрема йшлося, що "організоване перевезення подвійних громадян на українсько-угорському кордоні ... було незаконним ...", і у тому, що воно дійсно мало місце "немає жодних сумнівів".

Однак у Верховному суді погодилися з рішенням Національної виборчої комісії, що наведені відео та телефонні розмови також не можна вважати за достовірні докази впливу або фальсифікації результатів виборів.

Отже, вища судова інстанція Угорщини зазначила, що для перерахунку або повторних виборів немає підстав за "браком об'єктивних доказів".

Водночас, сам факт, що участь українських угорців у парламентських виборах в Угорщині стала причиною не тільки політичного скандалу, а і юридичних процесів всередині Угорщини є вагомим сигналом.

Коментарі

Ще немає коментарів, будьте першим!

Читайте також