
Міністр Табачник ще з вересня обіцяє українським школярам «фізру» 5 разів на тиждень.
На Закарпатті одних учнів це відверто радує – «шари» побільшало. Ще б хімію з фізикою відмінити – було б взагалі чудово. А от батьки деяких хапаються за серце: «Діти зараз слабкі. Он, мруть на уроках фізкультури, не витримують навантаження».
Медики заспокоюють: навантаження дітям давати варто: так вони і хворітимуть менше, і почуватимуться краще.
«Я б хотів, щоб у дітей щодня були хоча б такі-собі фізпаузи. Щоб упродовж 15 хвилин на день діти пострибали і побігали. Це б значно підвисило їх імунітет», - поділився своїми сподіваннями з журналістом Мукачево.net Микола Ващенко, головний санітарний лікар Ужгорода.
На переконання головного лікаря Ужгородської дитячої поліклініки, Єлизавети Лях, такі нововведення будуть виправданими тільки вразі, якщо у Міністерстві переглянуть існуючі спортивні нормативи для дітей. «Маємо бути об’єктивними, стан здоров’я дітей, лише погіршується, - зазначила вона. - На сьогодні в школах до сих пір діють ті нормативи, які створювались багато років тому. А їх пора вже пристосувати до сьогоднішнього стану здоров'я дітей».
А поки почали з іншого – з довідок. Щоб ті діти, яким це заборонено, не перенавантажувались, з цього навчального року їх вирішили ділити на групи: відповідно до можливостей фізичної активності. Для цього і спеціальний медогляд придумали: за Формою 086.
Ужгородські школярі мають представити таку довідку своєму класному керівнику до 1 грудня. У даній справці міститься і інформація результатів так званої проби Руф’є. Її суть у тому, що учень повинен виконати 30 присідань. Після трьох-п’яти хвилин відпочинку в положенні сидячи в обстежуваного підраховують пульс кожні 15 секунд. Отримані результати записують до протоколу. А потім процедуру повторюють.
«За результатами цієї проби дітей ділять на три групи: основну (до неї належать здорові діти, у яких після процедури не змінився фізичний стан і не спостерігалося жодних фізичних відхилень), підготовчу (діти після гострого захворювання, що не потребує курсу лікувальної фізкультури), спеціальну (у стані здоров’я спостерігаються значні відхилення постійного чи тимчасового характеру, що не перешкоджають навчанню в школі, але протипоказані для занять фізкультурою).
Деяких дітей від занять фізичною культурою взагалі звільняють. Але це, в основному, діти-інваліди. На сьогоднішній день на весь Ужгород таких дітей 27 (з 14 тис школярів)», - розповіла журналісту Мукачево.net Єлизавета Лях.
Головний лікар обласного клінічного кардіологічного диспансеру Роман Соскида також ні за, ні проти щоденної фізкультури в школах. Мовляв, не можна займати одну чи іншу позицію. «Фізкультура – це добре діло. Ми у свій час на уроках фізкультури мали навантаження не менше, адже можливості для фізичної активності були інші: і площадок, і інвентарю було більше. І ні з ким нічого не ставалося», - висловив свою позицію він. Для цього, каже медик, і проводяться обстеження у школах.
Довідка: тільки кожний чотирнадцята українська дитина можна назвати «цілком здоровою». На Закарпатті щороку 100 – 120 дітей народжуються з вродженими вадами серця (це близько 1%). Не всі вроджені вади одразу діагностуються. Експерти запевняють – з віком здоров’я школярів тільки погіршується.
В Ужгороді з вродженою патологією серця на обліку 130 дітей. Всі вони займаються у спеціальних групах, тобто фізкультура в них проходить по спрощеній програмі. Деякі з них від спортивних навантажень звільнені.
Закарпатські діти, які огляд до сих пір не пройшли, до фізкультури все-одно допускаються, поки що...