
Як повідомлялося раніше, з 1 серпня на Закарпатті масово перевіряють авто на іноземних номерах.
На ділі ж весь захід носить досить незрозумілу функцію. Справа в тому, що інспектори ДАІ можуть оштрафувати авто на іноземних номерах лише в тому випадку, якщо воно перебуває на території України більше 2-х місяців, і при цьому не зареєстроване в Державтоінспекції (порушення вимог п. 29.2 Правил дорожнього руху), за що передбачена відповідальність у вигляді штрафу від 170 до 255 грн.(ч. 6 ст. 121 Кодексу України про адміністративні правопорушення). У разі повторного протягом року вчинення даного правопорушення водій притягається до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу від 255 до 510 грн. або громадських робіт з оплатним вилученням ТЗ (ч. 7 ст. 121 КУпАП).
Подібна тимчасова реєстрація є необхідною, оскільки в разі вчинення авто на іноземних номерах ДТП, Державтоінспекція зможе його легко відслідкувати. Прес-секретарка УДАІ в Закарпатській області Анна Трофімчук заявляє, що ДАІ вже знає випадки, коли водії авто на закордонних номерах банально втікали з місця події, а на їх пошук йшов значний час, адже вся інформація про такі автівки знаходиться у митних органах і для доступу до неї потрібно подавати письмову заяву.
Специфіка ж нашого краю показує, що часто на закордонних номерах їздять самі закарпатці, але такі авто рідко бувають розмитненими через значну вартість процедури. Як наслідок, люди змушені кожні 5 днів перетинати кордон, а отже до норми ДАІ в 2 місяці їм дуже далеко. Тому залишається ловити іноземців, котрих по суті не так вже й багато, а якщо і є, то вони отримують великий шок від того, що їх зупинять, не кажучи вже про те, що порозумітися з ними досить важко (як це було у сьогоднішньому рейді).
Більше зацікавлена у подібній операції Митна служба, адже вони можуть перевіряти саме українців, котрі їздять на закордонних номерах, а це поле діяльності значно ширше. Втім, як повідомляють у ДАІ, митні органи не сильно зацікавлені направляти своїх людей на рейди, а без митника ДАІ не мають доступу до бази даних митної служби, а отже банально не можуть перевірити жодне авто.
Та й взагалі процес перевірки є досить неоперативним. Працівники ДАІ та митниці зупиняють машину, перевіряють документи. За цей час працівник митниці телефонує іншому працівнику митних органів, щоб той пробив по базі номер авто та дату його прибуття на територію України. Портативного комп’ютера у митної служби, на диво, нема.
Олег Лєтовальцев, старший інспектор Чопської митниці, заявляє, що метою спільної операції є контроль правомірності експлуатації транспортних засобів та припинення незаконного перебування на території України автомобілів іноземної реєстрації і викриття порушення водіями правил митного контролю на шляхах області. Операція, за його словами, дає змогу віднайти людей, котрі ввезли на територію України не розмитнений автомобіль і ухиляються від сплати податків за нього.
Максимальний штраф, 8500 грн. сплачується особо в разі, якщо машиною керує не та особа, яка ввезла її.
Проблеми з подібними перевірками пов’язані, зокрема, і з значними скороченнями в органах та недостатньою кількістю особового складу, на які нарікають представники обох служб. Тому стаціонарних постів нема і не буде, вони створюватимуться вибірково.
Крім всього, рейд показав недостатню освіченість наших громадян, адже вони часто не розрізняють поняття тимчасової державної реєстрації в ДАІ та реєстрації при перетині кордону.
Як повідомляє прес-служба УДАІ УМВС в Закарпатській області, усі перевірені транспортні засоби перебували на території держави з дотриманням положень чинного законодавства.