Закарпатський прецедент: на Боржаві запровадили плату за рибальство

105
20

ГО «Берегфіш» отримала право на «спецвикористання» цілої річки.

4 квітня на Закарпатті відбулася безпрецедентна подія – за кошти громадської організації та під контролем управління Закарпаттярибоохорона у річку Боржава на Берегівщині було випущено 22 000 штук мальків ляща та близько тисячі рибин судака.

Справа, яка безперечно заслуговує на увагу та повагу. Але, як з’ясувалося, ця організація також отримала право брати з рибалок-любителів гроші за вилов будь-якої кількості риби. Все відбувається, як зазначається, цілком на законних підставах – так, як «це робиться у Європі». Однак невідомо чи готові до нововведення жителі цілого району…

Олег Ополонський, заступник начальника управління Закарпатрибоохорона розповів, що подібне в області та, мабуть, навіть в країні відбувається чи не вперше. «Члени громадської організації «Берегфіш» звернулися до нас з заявою, в якій зокрема вказано, що вони беруть на себе зобов’язання періодично зариблювати цю водойму, здійснювати охорону наявних водних біоресурсів,  а також організувати тут любительське рибальство, – каже Олег Ополонський. – Для цього отримали науково-біологічне обґрунтування режиму рибогосподарської експлуатації річки Боржава від Інституту рибного господарства НААУ, а також відповідний дозвіл на умовах «спеціального використання водних біоресурсів» строком на один рік. Держава немає ресурсів для зариблення річок, отже якщо певні організації здійснюють це за власні кошти – дуже позитивно. Окрім того, в даному випадку «Берегфіш» взяла на себе обов’язки сплачувати у казну держави за всю виловлену рибу».

Громадська організація, практично вперше в Україні, отримала право не лише зариблювати річку, а й встановлювати «обґрунтовану плату» за рибальство на цій водоймі. Таким чином на Закарпатті  створено прецедент. Бо раніше подібні умови діяли хіба на озерах, переважно штучних («рибниках»).

Зі слів Олега Ополонського, в жодному разі не йде про те, що річку комусь передали «в оренду».

«Це неможливо, ніхто не вправі обмежувати право громадян на користування водними ресурсами, – стверджує держслужбовець. – Натомість відбулося встановлення нового порядку рибальства на об’єкті тваринного світу. Згідно чинного законодавства».  

Імре Бочкор, голова ГО ПОР «Берегфіш», також не бачить у цьому жодних обмежень для рибалок:

«Наше завдання – врешті-решт прийти до європейського варіанту любительського та спортивного рибальства. Там, аби ловити рибу у будь-якій водоймі, потрібно сплатити певну суму грошей, яку в свою чергу направляють на відтворення видів риб, а також на природоохоронні заходи, в тому числі утримання берегів в належному стані, прибирання сміття тощо. Отже, ми повинні зрозуміти – якщо лише брати від природи і нічого не давати їй взамін, то ці ресурси рано чи пізно вичерпаються. Наша організація отримала від держави дозвіл. Однак в нас є як права, так і обов’язки. Ми зокрема взяли на себе відповідальність – щорічно зариблювати річку. Лящ, короп, судак – основні види, які водяться у Боржаві. Нами було вирішено підвищити їхню популяцію за рахунок штучного зариблення».

Рибу, яку випустили у річку у чотирьох пунктах між селами Квасово та Бене Берегівського району, було закуплено у рибному господарстві «Закарпатська рибомеліоративна станція» (Бороняво, Хустський район). На цю акцію членами товариства було зібрано 10500 гривень. 

«Берегфіш» було засновано минулого року, у складі близько 40 членів, річний внесок становить 200 гривень. «На нинішній час ловити рибу у Боржаві на території Берегівського району мають право лише члени нашої організації, – каже Імре Бочкор. – Для інших любителів потрібні спеціальні квитки-дозволи, які будуть платними – близько 20 гривень на день. Адже за кожний виловлений кілограм риби ми також зобов’язалися сплачувати до державної казни. Відповідно кожний рибалка також повинен внести свій пай у спільну справу».

Щодо можливих конфліктних ситуацій з місцевим населенням голова «Берегфіш» не переймається: «Люди з часом звикнуть. Адже всі кажуть – як добре у Європі! Але там для створення відповідних умов всі змушені платити за рибальство. Тому і нам потрібно змінювати менталітет. А контролювати процес, як і раніше, будуть інспектори рибоохорони – тобто державна служба. В тому числі боротися з браконьєрами, яких у нас вистачає».

Один з ініціаторів акції зариблення Боржави був Віталій Антіпов, депутат Берегівської міської ради. «Не бачу жодного негативу, у тому що відбувається, – каже він. – Про жодну «монополію на природу» не йдеться. Друзі розповідали, як рибачили на водоймах у Польщі та Чехії. Там у будь-якому рибальському магазині можна купити квиток, де вказується назва річки чи озера, видається книжечка вилову, де зазначається вид риби, розмір. Квиток має і часові межі. Отже і в нас нарешті потрібно запроваджувати щось подібне.  А ще наша громадська організація планує незабаром здійснити іншу масштабну акцію – прибрати береги Боржави від сміття». 

Однак інші рибалки Берегівщини не завжди такої думки. «Для мене і 20 гривень – це гроші, – каже Василь, мешканець одного з навколишніх сіл. – Та й скільки я тут наловлю сьогодні, у цій каламутній воді – може і нічого. Рибалити приходжу на годинку-дві після роботи, аби відпочити. Ніхто ніколи не вимагав від мене грошей за те, що посиджу тут на бережку з вудочкою. Тому мені не подобається те, що відбувається. Я категорично проти і нікому нічого платити не буду».

Отже, як воно буде – покаже час. З одного боку нібито європейський досвід, з іншого – наш менталітет. У людей все це просто не вкладається у голові…

 

ДОКУМЕНТ

Наказ № 20 від 27.02.13р. «Про визначення водойм для здійснення любительського і спортивного рибальства на умовах спеціального використання в зоні контролю Закарпаттярибоохорони»


З метою впорядкування любительського та спортивного рибальства, забезпечення ефективної охорони водних біоресурсів та їх науково - обґрунтованого використання з послідуючим відтворенням, наказом Закарпаттярибоохорона № 20 від 27.02.13р. погоджено Науково-біологічне обґрунтування Інституту рибного господарства НААН, щодо організації любительського рибальства на умовах спеціального використання водних біоресурсів на р.Боржава в межах Берегівського району для громадської організації «ПОР «БЕРЕГФІШ» (ІКЮО 38067710, адреса: 90202 Закарпатська обл.. м.Берегово вул.Мужайська 34А/22 тел..+360664359909).

Громадську організацію «ПОР «БЕРЕГФІШ» зобов'язано на протязі 10 днів подати заявку і отримати Дозвіл на спеціальне використання (через Дозвільний центр Виноградівської РДА). Дозвіл на спеціальне використання передбачає внесення плати (платне рибальство) за виловлені водні біоресурси до бюджету країни.

З моменту отримання Дозволу на спеціальне використання організація любительського рибальства на ділянці р.Боржава буде здійснюватися у відповідності до п.3.4., 3.8, п.4.1., 4.1.3. «Правили любительського і спортивного рибальства» зареєстрованих в Мінюсті за N 269/3562 від 28.04.1999р., ст.5,6 Постанови КМУ № 1126 від 18.07.1998р.

Умовами спеціального використання та договором співпраці з органом рибоохорони зобов'язано громадську організацію «ПОР «БЕРЕГФІШ» до щорічного зариблення р.Боржава сазаном (короп), лящем, карасем, щукою, судаком, сомом в обсягах визначених Науково-біологічним обґрунтуванням Інститут рибного господарства НААН України. 

Коментарі

П
Петро

.....проводити у випадках, передбачених законом, фотографування, звукозапис, кіно- та відеозйомку як допоміжні засоби для попередження і розкриття порушень законодавства у галузі охорони, використання і відтворення водних біоресурсів;брати участь у підготовці для передачі до суду матеріалів про відшкодування шкоди, заподіяної внаслідок порушення законодавства у галузі охорони, використання і відтворення водних біоресурсів, і виступати як свідки" Наказ Міністерства аграрної політики та продовольства України 24.02.2012 № 83 ПОЛОЖЕННЯ про громадських інспекторів рибоохорони - якщо ще якісь питання,можете ознайомитись повністю. Простими словами: спіймали браконьєра, передали державному інспектору для оформлення протоколу і передачі до суду. Суму штрафу визначає суд, гроші йдуть до державного бюджету, а не до організації. Ну, і що тут косити? І де корупція?

П
Петро

PapaDoc, по суті : дозвільні центри, все що повязане з водою та рибоохороною, знаходаться тільки в Ужгороді і в Виноградові. Отже, навіть при великому бажанні, дозвіл в Берегові отримати неможливо.І яка різниця де, адже зарибляють в Берегівському р-ні. Далі, організація має тільки громадських інспекторів, а "3.1. Кожний громадський інспектор працює у взаємодії з державним інспектором рибоохорони і під його керівництвом у межах відповідного територіального органу рибоохорони" і "4.1. Громадські інспектори мають право: спільно з працівниками органів рибоохорони брати участь у проведенні перевірок дотримання вимог законодавства у галузі охорони, використання і відтворення водних біоресурсів..... разом з працівниками органів рибоохорони доставляти осіб, які порушують законодавство у галузі охорони, використання і відтворення водних біоресурсів, до міліції чи в приміщення виконавчого органу сільської, селищної ради....

В
Василь

РараDocу. Що ви конкретно чекаєте по суті питання? Ось витяг з вищенаведеного:" Для цього отримали науково-біологічне обґрунтування режиму рибогосподарської експлуатації річки Боржава від Інституту рибного господарства НААУ, а також відповідний дозвіл на умовах «спеціального використання водних біоресурсів» строком на один рік. Держава немає ресурсів для зариблення річок, отже якщо певні організації здійснюють це за власні кошти – дуже позитивно."

P
PapaDoc

Щиро дякую, пане Василь за нові знання! Можливо й по суті питання висловите свою думку? Було б, напевно, всім цікаво...

В
Василь

PapaDocу:" В кормовые миграции в реках лещ почти не отправляется и питается преимущественно вблизи основных стоянок."Де запустили там і живе.Зможете зекономити і на водолазах і на прикордонниках.Зайдіть в інтернет і будете знати набагато більше.

Л
людмила

Про браконьєрів правда- це раз,а якщо людина в усьому,навіть не розібравшись в ситуаціїї бачить тільки негатив і звинувачує решту людей у всіляких гріхах не є вже такою праведною,за яку себе видає- це два.Якщо для когось потрачені на зарибок 11 тисяч гривнів( до речі,скоріш за все членських внесків) є 0, то чому ж так шкода своїх рідненьких кишенькових навіть 20 гривнів? І чому виходити на форум під прикриттям різних "ніків".У кожного,хто має свою думку є також своє власне ім"я.

С
сс

Гулідова людмила а про браконьєрів то правда???!

P
PapaDoc

Бабло косити буде Імре Бочкор, а, як самі зізнаються, "контролювати процес, як і раніше, будуть інспектори рибоохорони – тобто державна служба" - яких, до речі, утримують з наших податків... Отож, останні будуть на службі у приватної організації. Надувають народ 2 рази... Явно пахне корупцією! - Це раз... По-друге: ділянка річки на Берегівщині, а реєструються, тобто платять податки у Виноградівському: "Громадську організацію «ПОР «БЕРЕГФІШ» зобов'язано на протязі 10 днів подати заявку і отримати Дозвіл на спеціальне використання (через Дозвільний центр Виноградівської РДА)". Та ще: на кордоні покладуть водолазів-прикордонників, щоб запущена риба не переплила в Угорщину, чи вверх по течії? Панове незалежні юристи, журналисти, роботи непочатий край... Добре було б, якби останні не тільки для політиків працювали, але й - хоч іноді - для простих людей!

Х
ххl

имреку жди дома гостей

ГЛ
гулідова людмила михайлівна

Браво,гуцул! "Не дам ні копійки до тих пір,доки в річці не буде вдосталь риби і не буде там так чисто,як в Європі". А де та риба візьметься,якщо на другий день після випуску в річку зарибку в тих місцях,де випустили мальків, браконьєри уже розтягнули сітки.Про яке збільшення кількості риби і чистоту на берегах річки може йти мова,якщо навіть не хочуть почути людей,які хочуть навести цивілізований порядок.

П
Петро

гуцул, не треба всіх "міряти одними вилами". Ви кричите: як добре в Европі: платиш внески, рибалиш з 6 ранку до 9 вечора, заборонену і велику рибку випускаєш, інспектори порушників карають!Краса! А коли в нас так хочуть зробити, то вже погано. І ніхто в людей річки не забирав. Купайся, відпочивай, напувай худобу досхочу, тільки за вилов риби питати будуть.

Г
гуцул

петре, такі як ти "захиснички" і берегфіш, на київщині "прихватизували 16км річки і повністю закрили доступ людей і їх тварин до річки. поки не появилася програма із Айсітіві і не згрупувала людей , які взяли в руки вили і дали "захисничкам"-пиз..и.

П
Петро

Читайте уважніше:"«Берегфіш» було засновано минулого року, у складі близько 40 членів, річний внесок становить 200 гривень".Як видно з документу,організація створена не так давно і членів,відповідно,поки що не багато. Але вже спромоглися на таку акцію! І там лише членські внески,раз на рік,про окрему плату за виловлену рибу не написано. гуцул:"Я не дам никопейки этим людям пока небудет рыбы как в польше и чехии и также чисто на берегу!"- Але гадити буду як всі завжди звикли? Так виходить? Кричати та обурюватись всі можуть, а щоб щось зробити, чимось допомогти - то я збоку постою, подивлюсь.Хочемо в Европу, але на чужому горбі? Rusyn Val - ніхто річку приватизувати не може. Читайте закони України також.ПОСТАНОВА КМУ №1126, Постанова КМУ №1192,Правила любительського і спортивного рибальства, ВОДНИЙ КОДЕКС УКРАЇНИ Сподіваюсь, що організація на цьому не зупиниться і справжніх любителів природи все ж більше.

X
xxx

Безплатный лов рыбы разрешен круглый год,одной удочкой с одним крючком или одним спинингом с одной блесной во всех водоемах,кроме заповедных зон, и частных водоемах. так что нечего переживать.

Г
гуцул

началось!кроме ЧЛЕНОВ этой групы (ЛЮДЕЙ)и их родствиников,друзья, все будут бабло платить!Эти члены узаконились!22000 малька выпустили зто О для речки БОРЖАВА!в летний день рыбаков(от мала,до большого)думаю больше1000,значит сума членов уже перекрыта слихвой!ВОТ ГДЕ НУЖНО БАБЛО КОСИТЬ!!!!!!!Я тоже решыл собрать групу членов и взять Тиссу зарыбить уклеей!И косить бабло не хуже ФИШОВ!Я не дам никопейки этим людям пока небудет рыбы как в польше и чехии и также чисто на берегу!Это тоже самое ,что мы платим автодору за дороги,но ездим пофиг знает чему но не по дорогам!нужно забрать у них эту лицензию пока не поздно!

RV
Rusyn Val

Екологам та миколам треба би собі уяснити що нема такого в Европі аби приватний суб"єкт приватизував річку і збирав гроші за рибалку.Таке буває на приватних ставках.У нас все черз жо.у! У Европі рибалки платять членські внески,як правило раз на рік,а не за "виловлену рибу".В Чехії наприклад рибар є членом рибалького союзу - громадської організації,яка об"єднує всіх рибалок-аматорів.За членські внески і проводиться зарибленя водоймі та контроль за виловом.Всі не члени союзу або іноземці можуть ловити також,але за одноразову плату. Кому цікаво,може по ссилці.Інформація є і в російській мові. http://www.rybsvaz.cz/ А це як описано в статті - класичний розвод на бабло,і прихована приватизація річки.

Г
гуцул

повністю підтримую попередній комент Пітяя. відро мальків то не зариблення , а показуха.а зрубка бабла з народа низащо. то типаве ПАКРАЩЕНЯ від АНалів.

П
Пітьо

Миколові - а я пропоную ввести плату для РИБАКІВ-РЕКЕТИРІВ за збір грибів і ягід в лісах навколо мого села. Я там розсипав грибні міцелії. Готуємо рішення сільської ради. "Какой привет - такой ответ !" А що далі ? Як ви ЗАСТАВИТЕ платити пацана з вудочкою, який знаходиться на березі ДЕРЖАВНОЇ річки і не порушує "Правила рибальства" ? Як ви докажете, що піймана ним рибка - ВАША ВЛАСНІСТЬ ? Будете застосовувати НАСИЛЬСТВО ? По якому ПРАВУ ???

Е
еколог

все правильно роблять 5 балів , тільки як завжди є одно НО , рибу випустили разово і показово , а гроші будуть брати регулярно і по тихому , МИКОЛА нам до Європи ще далеко , хоча і згоден на теренах України ми десь трошки випереджаємо всіх остальних , але не на стільки щоб цим гордитися PS. чекаю на такуж саму статтю наступного року

М
микола

Молодцы. Такой подход двигает Закарпатье еще на шаг ближе к Европе. Хотя мы и так по всем показателям почти в ней. Одна беда, кое кого ЖАБА давит.

Читайте також