На Закарпатті, як і по всій країні, місцева виборча кампанія розпочалася задовго до офіційного старту, а в останній місяць – серпень – вже фактично досягла рівня повноцінної.
Попри визначенні законом рамки в 50 днів, основні гравці в області орієнтуються на звичний виборчий календар, який передбачає безпосередню роботу з електоратом та просування ключових повідомлень (технології) протягом 70-90 днів.
Індикатори старту
Відтак, аналітична група «Вектор» виділила 5 ключових індикаторів неофіційного старту фактично повноцінної виборчої кампанії на Закарпатті:
1. Візуальна присутність.
- Бордові кампанії Єдиного Центру, Сильної України та окремих кандидатів у мери Ужгорода – М.Жолтані, В.Приходька, В.Погорєлова, Т.Мясковської;
- Участь політиків у всіляких публічних заходах: від спонсорства фестивалів та концертів до відкриття пам’ятників. Остання форма «піару» набрала особливо контраверсійного відтінку в обласному центрі.
2. Кадрові рішення.
Йдеться, як про низку «гучних» відставок/звільнень, так і про суто бюрократичні рішення.
- Відставка з посади голови управління економіки Закарпатської ОДА Віктора Погорєлова;
- Висловлення недовіри першому заступнику міського голови Берегова (І.Гайдош), представнику Єдиного Центру О.Бізілі;
- Зміна в керівництві ужгородського міського осередку Партії регіонів. Вихід В.Постолакі з Батьківщини;
- Рішення останньої сесії Закарпатської обласної ради щодо зміни кількісного складу облради, міських та районних рад.
3. Прецеденті рішення.
Йдеться, звичайно, про рішення Ужгородського міського суду від 30 липня про засудження голови Баранинської сільради та одного з потенційних кандидатів у мери Ужгорода Павла Чучки до одного року умовно та позбавлення його права обіймати два роки будь-які державні посади.
Це рішення має відвертий політичний контекст і може мати прецедент ний характер у цій кампанії, себто влада дає зрозуміти, що за подібним сценарієм – через суд – може бути знятий будь-хто з інших кандидатів чи то у мери, чи то у депутати.
4. Медіа-мобілізація.
Усі політичні групи краю почали централізоване управління роботою редакцій власних та лояльних засобів масової інформації – і ТБ, і Інтернет, і пресу.
Свідчення цьому: нарощення інформаційної присутності окремих осіб в інформаційному просторі, ріст масиву інформаційних повідомлень політичного змісту, старт війни компроматів та поширення «чорнухи» (брудних технологічних медіа-продуктів: статей, сюжетів, інформаційних качок). Найперше, це стосується виборів мера Ужгорода.
Окремим індикатором стало запуск низки відверто ангажованих Інтернет-проектів як інструментів «брудних» інформаційних війн без загрози юридичних наслідків.
5. Проведення та оприлюднення соціологічних замірів.
З серпня практично усі політичні групи проводять/замовляють власні соціологічні дослідження. Деякі з них – найбільш вигідні – оприлюднюються в лояльних ЗМІ.
Знову ж таки, епіцентром полінгових досліджень сьогодні є Ужгород.
Стартові позиції основних гравців
Наразі кожна з політичних команд в області зайнята внутрішніми укомплектуваннями команд – публічної та штабної.
На рівні області провідні позиції утримують Партія регіонів, Єдиний Центр та БЮТ (Батьківщина). Ці політичні сили мають найбільш потужні кадрові склади, розгалужену партійну мережу, рівень довіри серед закарпатців.
За інерцією загальнодержавних політичних тенденцій непогані електоральні позиції в області мають також Сильна Україна, Фронт змін, Наша Україна. Останнім зміни до закону про місцеві вибори щодо скасування норми про висування кандидатів виключно осередками, які зареєстровані за 365 днів до виборів, розширяють їхні можливості позмагатися за більшу присутність у органах місцевого самоврядування Закарпаття.
Сталі електоральні позиції зберігають і політичні сили, які представляють інтереси угорськомовного населення краю.
Отже, Партія регіонів:
Очевидно, нарешті визначилася з власним кандидатом на пост міського голови Ужгорода (В.Приходька). Крім того, поступово формує список партії в обласну раду. Подейкують, очолить його В.Гісем. Видається, така схема є своєрідним політичним бартером за відмову директора коньячного заводу «Тиса» балотуватися в міські голови Ужгорода.
Наразі усе керівництво закарпатських «регіоналів» на чолі з губернатором О.Ледидою більше готується до приїзду В.Януковича на міжнародну науково-практичну конференцію «Сталий розвиток Карпат та інших гірських регіонів Європи», ніж до виборів.
Достатньо високим рейтингом закарпатські «регіонали» повинні завдячувати базовому рівню підтримки політичної сили, президента та уряду країни.
Єдиний Центр:
Партія закономірно демонструє найбільш системну роботу в області.
Протягом серпня Єдиний Центр провів загальнопартійний з’їзд, представив нову програму «Якісна Україна», запустив бордову кампанію, ініціював публічний праймеріз, який триває саме зараз.
Крім того, представники Єдиного Центру в краї зберігають стабільно високу публічну присутність через участь в різноманітних заходах/подіях.
Партія ставить собі за мету увійти у трійку переможців за результатами місцевих виборів. На Закарпатті – це більш, ніж реальна ціль.
БЮТ:
Закарпатські «тимошенківці» опинилися заручниками певної невизначеності центрального штабу партії щодо формату участі політичної сили у місцевих виборах.
Досі немає остаточного рішення, чи йтимуть усі суб’єкту Блоку Юлії Тимошенко на вибори окремо, чи буде створена єдина партія з такою самою абревіатурою.
Втратою для політичної сили є усунення від кампанії голову Баранинської сільради Павла Чучки, якого на виборах мера Ужгорода спробує, очевидно, замінити Василь Гнатків.
Практично непомітним пройшов анонсований регіональний праймеріз партії. Поки О.Кеменяш і компанія зайняли вичікувальну позицію, обмежуючись поодинокими публічними акціями патріотичного спрямування.
Як і у випадку з Партією регіонів, рейтингові позиції партії прямо корелюються з рейтингом лідера Юлії Тимошенко.
Сильна Україна:
Єдине політична сила, яка нині може позмагатися з Єдиним Центром за рівнем присутності в інформаційному та публічному просторі краю, втім значно поступається останньому в кадровому та організаційному потенціалі.
Робота обласного та районних осередків чітко вмонтована в загальну підготовку партії до місцевих виборів. Втім, окрім проведення регіонального праймеріз, партія також віддає перевагу цільовим публічним акціям на кшталт будівництво спортивних майданчиків, подарунків спортінвентарю школам, прибирання публічних місць.
Рейтинг партії в області знову ж таки безпосередньо прив’язаний до популярності лідера Сергія Тігіпка.
Певну активність проявляє також Українська народна партія та ВО «Свобода».
Наша Україна, Фронт змін, Соціалістична партія України досі жодної публічної активності не проявляли.
Читайте також:
Микола Жолтані: «Я готовий зняти свою кандидатуру заради перемоги ужгородців»
Жолтані розкрив таємницю «Зины»
Жолтані про Ратушняка: «Ми не друзі»
Жолтані розставив усі крапки над «і» в історії з Вакарчуком