Мукачево.net спробувало дослідити, чому та яким чином на Закарпатті за останні кілька років суттєво зросла кількість автомобілів на угорських та, насамперед, словацьких номерах.
У 1998 році український уряд своїм рішенням заборонив ввезення до країни іномарок, вік яких перевищував 8 років, а нові імпортні авто обклав митом у розмірі 15-25%. Трошки згодом ввозити 8-річні авто дозволили, однак обклали їх величезним акцизом. Такі відверто лобістські рішення мали вкрай патріотичну мету – захистити вітчизняний автопром, який тоді випускав «Таврії» та «Деу». Разом з тим, Україна перетворилася лідера за ціною на автомобілі.
Однак бажання їздити на хороших авто за доступну ціну змусило багатьох шукати можливість обійти закон.
«Схема працює вже дуже давно, але масовості вона почала набувати останні два роки. Це пов’язано у тому числі з доступністю шенгенських віз», – розпочав екскурс в тему чоловік, який допомагає закарпатцям купувати хороші авто за кордоном та легально їздити на них в Україні. Офіційно представлятися він не схотів. Ми й не наполягали.
«Проблема ще й у тому, що в Україні потрібно платити 40-50% за розмитнення. Це просто нереальні суми. У нас, аби поставити авто на облік, треба заплатити від 3 до 6 тисяч гривень, за кордоном – менше 100 євро. Тому чому хтось дивується, що люди хочуть їздити на нормальних автомобілях за нормальні гроші?», – продовжив співбесідник.
За його словами, законодавство України дозволяє їздити українцям на нерозмитнених авто. Те саме кажуть й юристи. Зокрема, усі посилаються на ст.95 Митного кодексу України, а також ст.11 «Тимчасове ввезення громадянами транспортних засобів на митну територію України» Закону України «Про порядок ввезення (пересилання) в Україну, митного оформлення й оподаткування особистих речей, товарів та транспортних засобів, що ввозяться (пересилаються) громадянами на митну територію України».
Особливо цим користуються жителі західних прикордонних областей.
«Ми відслідковуємо такі транспортні засоби. Авто з іноземними номерами, за кермом якого перебуває громадянин України, не може перевищувати термін перебування на території нашої країни згідно з митним законодавством більше 5 діб. Такі авто завезені в режимі тимчасового ввезення автотранспорту, яке передбачає вчасне вивезення транспорту за кордон, – пояснила тонкощі ситуації прес-секретар Чопської митниці Вікторія Сенгетовська. – Якщо авто в’їздить через територію дії однієї митниці, а виїздить через пункти пропуску іншої митниці, то воно може перебувати на території України не більше 10 діб, за кермом має бути той громадянин, якій ввіз автотранспорт, він не має права ним розпоряджатися (продати авто, оформити доручення, поставити на облік). У разі виникнення ДТП чи поломки, потрібно звернутися до митного органу із відповідною заявою про відтермінування, і вказати причину затримки, надавши підтверджуючі документи (довідка з ДАІ, довідка з лікарні). Наші громадяни про це знають, і що 5 днів перетинають кордон. Зазвичай – це заробітчани, або ті, хто веде бізнес за кордоном».
З ідентичним зверненням, щоправда з більш бюрократичними формулюваннями, Чопська митниця звернулася до закарпатців ще у вересні – мовляв, реагуючи на численні усні запити громадян та перевізників.
Водночас, як зауважив наш співбесідник, мова йде про чітку регламентацію з боку митниці лише одного із способів користування нерозмитненим авто в Україні. Насправді ж їх є кілька.
«В принципі можна користуватися нерозмитетним авто і на польських, і на угорських номерах, однак найпростіше для закарпатців – це оформити авто на словацьких номерах, – пояснює наш експерт-практик. – Річ у тім, що у Словаччині власником авто по техпаспорту може бути громадянин будь-якої держави, зокрема і України, бо там окрім власника є ще й таке поняття, як «дєржітєль» автомобіля. Ось ним і має бути словак, який впише вас у техпаспорті як власника авто під час його реєстрації».
В Угорщині та Польщі реєстрація українця як власника автомобіля не можлива, тому доводиться машину оформляти на тамтешні фірми і вже потім чи то по довіреності, чи іншим чином вже на людину.
***
Водночас, за результатами спілкування з нашим анонімним експертом, а також кількома закарпатцями, які вже тривалий час їздять в Україні на хороших автомобілях на іноземних номерах, ми виокремили 4 основні схеми користування нерозтаможенним авто на території нашої держави, а точніше Закарпатської області.
Перша схема потрапляння в автомобільний рай полягає у одержанні громадянства іншої держави, у випадку закарпатців – угорського, що за останній рік стало, либонь, не буденною справою попри усі перестороги СБУ та галас у ЗМІ. Дещо складніше отримати відповідні документи для закарпатців від Словаччини.
Але у разі позитивного результату ви позбавлені будь-яких перешкод чи обмежень щодо купівлі, реєстрації та користування автом.
Друга схема користування нерозмитненим авто на території України, яке було зареєстроване у Словаччині на резидента цієї країни, який виступив у ролі «дєржітєля» машини, а ви вписані у техпаспорті як власник: якщо це авто провозить через кордон на територію України словак, то ви потрапляєте в автомобільний рай на рік – тобто зможете спокійно їздити на автомобілі 365 днів, і тільки після цього терміну вам доведеться знову знайти старого компаньйона-«дєржатєля» з сусідньої країни, аби він вивіз та ще раз ввіз ваше авто на рік аналогічним шляхом.
Третя схема – це коли ви самі ввозите авто, зареєстроване за кордоном (чи то у Словаччині, чи то у Угорщині, чи то у Польщі за описаними раніше процедурами). У цьому випадку ви потрапляєте у рай на 5 діб, як це розтлумачила у коментарі Мукачево.net прес-секретар Чопської митниці.
Четверта схема – для авто, зареєстровані чи то в Угорщині, чи то в Словаччині, на українця, який офіційно значиться як працівник однієї з місцевих фірм: у такому випадку, навіть при ввезенні автомобіля на територію України закарпатцем, йому не доведеться перетинати кордон протягом року.
***
Саме за цими схемами закарпатці масово без особливих проблем пересідають у хороші іномарки протягом останніх двох років.
«Варто підкреслити, що ці схема вигідні лише для вживаних автомобілів. Саме вони при такій реєстрації та перевезенні на 40-50% дешевші. Нові машини за кордоном коштують майже так само, як і в Україні», – уточнює наш анонімний експерт, додаючи, що особливо вигідно купувати за кордоном вживані авто преміум-класу – Mercedes, Audi…
На фото: рекламний постер кандидата у депутати Павла Чучки, який пропонував покращити умови користування нерозмитненними авто для закарпатців.