Сезон раннього бронювання у турагенціях, коли путівки на морські узбережжя можна було купити зі значними знижками, практично завершується.
Тому більшість з тих, хто хотів зекономити на літньому відпочинку, мав вже остаточно визначитися. Їхати чи не їхати? Якщо їхати, то куди? Як оптимально і збалансовано це зробити – аби не лише на пісочку погрітися, а й познайомитися з культурними пам’ятками? Відповіді на ці та інші питання спробував нам дати Валерій Козмей, директор закарпатського туристичного агентства «Світ Карпат».
Болгарія – «намберван» для бюджетного відпочинку
– Отже, вже можна сказати де саме планують опинитися закарпатці влітку 2013 року?
– Номером один, поза конкуренцію, за кількістю бажаючих туди поїхати – залишається Болгарія. У порівнянні з іншими пропозиціями – це найдешевший варіант більш-менш якісного відпочинку на морському узбережжі. Звісно, якість буде вже не такою, як в Хорватії, Туреччині чи Єгипті. Потрібно чітко розуміти, що найчастіше Болгарія – це так званий "бюджетний" відпочинок. Але саме він по кишені для переважної більшості українців.
– Чому б тоді закарпатцям не обрати більш звичний Крим?
– Якщо порівнювати Болгарію з Кримом, то природа нашого півострова не зрівняється з багатьма популярними курортами. Одним словом - вона чудова! Однак курортний сервіс досі бажає чекати кращого. Відповідно той, хто «наковтався» сповна нашого сервісу все-таки звертає увагу на Болгарію.
– Скажімо, пара планує собі відпочинок. Саме "бюджетний", і тому обирає Болгарію, як найдешевший варіант. У скільки обійдеться така мандрівка?
– Ось, дивіться, я відкриваю першу пропозицію, яка в мене під руками. 10 ночей та проїзд у обидва боки на автобусі коштує на одну людину 180 євро. І це готель "чотири зірки"! Плюс дворазове харчування. Тобто на двох поїхати і відпочити на морі є можливість всього за 360 євро. Це пропозиція на початок червня. У великих містах України за такі гроші важко навіть прожити, при умові, якщо потрібно орендувати житлову площу.
– Отже, друге місце у закарпатському рейтингу...
– Заслужено посідає Греція. Це в основному район Халкідікі, оскільки він найближчий для нас (якщо діставатися туди на автомобілі чи автобусі). Хоча південь Греції, Крит не втік у ціні. Одна різниця –туди дістатися можна хіба літаком. Отже, дивимося. "Тризірковий" готель, дворазове харчування та автобус – коштує все разом 325 євро на одну людину. Відповідно на двох 650 євро на десять днів відпочинку. Звісно, окрема потрібно сплатити за шенгенську візу, якщо людина її немає. Третє місце в нашому рейтингу – це Туреччина.
Але і цінова категорія, відповідно, змінюється.
Нам би таку кризу, як у Греції…
– Які нині тенденції у туристичному бізнесі? На якого клієнта йде основна орієнтація на Закарпатті?
– Слідзазначити, що криза триває. І відображається це на простих людях та на їхньому відпочинку. Тобто ті, хто раніше міг раз на рік витратити на сімейний відпочинок близько 2.000 доларів, тепер змушені відмовлятися від такої розкоші. Шукають більш дешевші, і відповідно менш якісні, варіанти.Серед замовлень "морських путівок" у нашій туристичній агенції близько 70% складають саме "бюджетні" варіанти.
– Щодо Греції. З екранів телевізорів нам постійно показують лише одне - там криза, там страйки, ніхто не працює, все зупинилося. Чи так воно є насправді?
– Особисто про себе: я тричі за 2012 рік відвідав Грецію. Побачив унікальні місця, в тому числі Афон та Метеори – монастирі на скелях. Намагався побачити ту кризу – і жодного разу цього мені зробити не вдалося. Тому щиро скажу – дай Боже, аби в нас, в Україні, була така сама "криза". Думаю, що сама Греція не залишить байдужого нікого. Дуже колоритна, прекрасна країна. Звісно, це краєвиди, чисте лагідне море. А ще дуже гостинні, душевні люди. Менталітетв греків дуже схожий на наш, вони дуже люблять нас, східних слов’ян – українців та росіян. А яка кухня – навіть не знаю з якою ще порівняти! Це не лише морепродукти та м’ясні страви. Лише згадую про салати - їх неймовірна кількість, хоча ми знаємо найчастіше лише про один, так званий, "грецький".
– Чи важко отримати візу в Грецію для тих, хто подорожує самостійно?
– Здається особливих проблем нема. Лише потрібно показати стабільний дохід з роботи (довідку про доходи) або довідку про банківський рахунок, де має бути відповідна сума – 50 євро на добу перебування. А також слід забронювати готель або приватні апартаменти у Греції і надати підтвердження у консульство.
Хорватія хоче до Європи і «згадала» про візовий режим
– Все-таки як вирішити куди податися "на моря" тим, хто ще не наважився вибрати найкращий варіант для свого гаманця?
– Так, гаманець найкращий порадник. Адже вибір величезний. Варто звісно насамперед передивитися у Інтернеті всі варіанти, фотографії, відгуки туристів. А також прислухатися до порад друзів, які все відчули на «власній шкірі».
– Чи відкрилися якісь нові напрямки в плані "бюджетного" відпочинку?
– Важко вже знайти місцевість де б не ступала нога нашого туриста. Щодо Європи, то вже починає перші кроки у туристичному бізнесі Албанія. Але поки що я б не радив туди їздити – хіба екстремалам. Цей ринок ми лише вивчаємо.
Дуже важливо те, що у Львові минулого року до «Євро-2012» відкрилися нові напрямки повітряного сполучення. А саме Греція - Кіпр, Халкідікі, Афіни.З Ужгорода побільшало автобусних маршрутів у Грецію та Болгарію. Залишається у центрі уваги і Чорногорія. Єдиний мінус 2013 року - це проблеми з Хорватією.
– Що сталося?
– З 1 квітня Хорватія вимагає від українських та російських туристів візу - шенгенську та власну хорватську. Відповідно, туроператори з України тепер мають подвійну головну біль. Це пов’язано з тим, що Хорватія готується цього року вступити до Євросоюзу та відповідно до Шенгенської спільноти. Отже, туристичний потік з України в Хорватію у 2013 році однозначно зменшиться. Можливо до початку сезону все зміниться, однак на даний час тих, хто замовляє відпочинок у Хорватії одиниці.
Пиво у Криму для «короля на Балканах»
– І все-таки – чи є ще на Закарпатті бажаючі відпочивати у Криму?
– Звісно так. Крим - це бренд. Деякі їздять туди за багаторічною звичкою. Інші мають свою улюблені місця, яким ніколине зрадять. Хоча саме закарпатці відпочинок у Криму не надто шанують. Далеко. Бо за цей час можна дістатися Чорногорії, Хорватії або Болгарії. І виходить це частіше дешевше, і з набагато кращим сервісом. Бо файний сервіс у Криму коштує таких грошей, за які можна почувати себе «королем» на Балканах!
Насправді дуже прикро, що наші співвітчизники змушені шукати собі варіанти відпочинку де інде, але не в Україні. А це у масштабах країни досить значна сума грошей, яка просто "втікає" у чужі краї, йде на розвиток їхньої інфраструктури та економіки. Іноземцю зрозуміти важко чому в нас саме такі досить прикрі реалії. При чому думати про це потрібно самим кримчанам, які нічого у себе не змінюють і навіть не планують. Живуть за принципом: люди до нас їздили, їздять і будуть їздити. Тому найдешевше пиво у кафе за 18 гривень за пляшку - це абсолютна норма. Це просто як наочний приклад у гонитві за миттєвим заробітком. Бо і якість номерів найчастіше не відповідає вартості. А те, що нове і якісне - має просто захмарні ціни.
– Зима нас дуже важко відпускає зі своїх обіймів. Правду кажуть, що люди досі їздять на гірськолижні курорти?
– Так, у розпалі «бархатний сезон» - скажімо на Буковелі. Сам минулого тижня їздив туди. Ціна за день нині складає 135 гривень. У квиток входить користування всім витягами. З 15 квітня знижка буде ще більшою – всього 80 гривень. Дешевшає і проживання – близько 100 гривень за людину (із сніданком). І це у чудовому комплексі з усіма вигодами. А у приватному секторі, можливо, ще дешевше. Адже все залежить від наявності снігу. Сподіваємося, що до кінця квітня він протримається. Хоча температура вже плюсова, отже снігові пушки використовувати неможливо. Звісно сніг не той, що був взимку, він кристалізується, однак для відпочинку і яскравих емоцій поїхати варто.Добре, що зимовий відпочинок в нас вже зуміли організувати – тепер справа за літнім.