Землі, на яких розміщений ромський табір у Мукачеві, юридично – нічийні (ФОТО)

135 13

Земельні ділянки у мукачівському мікрорайоні Борок-телеп (місце компактного проживання ромів) не те, що не користуються попитом. Навіть ті, хто там живе, не поспішають виготовляти собі державні акти на земельні ділянки.

Причин на це є багато. Ромське населення, яке в основному проживає тут, сильно не переймається тим, чи є у них державний акт на землю, чи ні. А кому й приходить в голову така думка, потрапляє у довгий бюрократичний коридор.

Як виникла проблема?

Насамперед, ця проблема виникла через відсутність будь-яких інституцій, які б переймалися захистом прав ромів на землю і житло. Більшість ромів навіть не знають, що громадянин, який реєструється за місцем проживання, отримує чимало прав: право голосу на виборах, право на медичне обслуговування, дошкільну, середню та вищу освіту, пенсійне та соціальне забезпечення, доступ до банківських послуг та кредитів, отримання офіційних документів (паспорта та свідоцтва про народження), водійських прав, тощо.

Роми не можуть самостійно адаптуватися до законодавства, у даному випадку – до Земельного кодексу. Через те, що вони мовчки проживають на землях, ні за ким не закріплених, їх інтереси не враховують при створенні генпланів міст. Теоретично, якщо влада захоче знести Борок-телеп, вона має право це зробити. І роми навіть не зможуть захистити себе у судах, бо послуги адвокатів коштують немало, а суди не дуже прислухаються до їх земельних претензій.

Ні держава, ні місто не мають ні фінансової можливості, ні бажання створювати державні програми по вирішенню житлових проблем ромського населення. Хоч міжнародні громадські організації бачать тільки такий вихід з ситуації. Тож сьогодні ще рано говорити навіть про часткове вирішення житлового питання.

Якщо говорити про винних, то саме держава, яка повинна гарантувати своїм громадянам рівні права та доступ до них, винна у своїй бездіяльності. Якщо ми говоримо про Мукачево, тут також відсутній будь-який навіть мінімальний план дій по впорядкуванню території міста, де дуже навіть компактно проживає кілька тисяч ромів.

Що ж робити ромам?

На сьогодні усі надії ромів – тільки на громадські організації, які не так давно почали допомагати їм у вирішенні проблем. Однією з них є Мукачівський правозахисний центр, одна з приймалень якого знаходиться у Борок-телепі (ромське поселення).

Ось що нам розповів Олег Григор’єв, керівник Центру: «Ми розповідаємо кожному, хто до нас звертається, як слід діяти, щоб отримати державний акт та реєстрацію за місцем проживання. Це не така проста процедура, і вона триває від півроку до двох. Спочатку треба звернутися з відповідною заявою до міської влади. Отримавши дозвіл на виготовлення технічної документації, потім треба піти до спеціалізованої організації та викласти 500-1000 гривень. Потім цей «папірець» перекочовує знову до міськради, де затверджується і чекає дозволу на передачу у приватну власність. Маючи на руках рішення, треба йти до місцевого відділення Держкомзему і чекати на виготовлення державного акту, витративши при цьому знов 500-1000 гривень. А уявіть собі, якщо на будь-якому з цих етапів людина одержує відмову. Виходить, потрібно йти до суду і оскаржувати цю постанову чи рішення, а це може зайняти від 2 до 6 місяців. А якщо декілька відмов? Весь процес реєстрації документів може тривати роками. Звісно, можна пройти цю процедуру, заручившись допомогою знайомих «лобістів», це буде швидко і надійно. Проте, коштуватиме 3000-4000 тисячі американських доларів, а таких коштів, ви самі розумієте, у ромів немає».

Реєстрація – це тільки вершина айсберга

Тим часом ромське населення росте у геометричній прогресії. Щедра допомога держави при народженні дитини стала чи не основним промислом та доходом. Малоосвічені роми через своїх баронів оформлюють реєстрацію на постійному місці проживання, щоб отримувати відповідні пільги. А так як за наявність державного акту на землю грошей не дають, а якраз навпаки – за все треба платити, ніхто з цим не поспішає.

Чи варто говорити про те, що це призводить до хаосу як серед забудови мікрорайону, так і розташування комунікацій, збору коштів за надані комунальні послуги. Мукачівський водоканал, який подає воду на табір, вже практично ввів ці кубометри у «планові збитки».

Мови про каналізацію у таборі, звичайно ж, не може й бути. Усі нечистоти потрапляють у канал біля табору, де роми відразу ж і перуть килими і набирають технічну воду. З електропостачанням тут ще веселіше: з метою запобігання регулярним крадіжкам світла, лічильники встановили просто на стовпах… на висоті біля 7 метрів(!). Ну, про газ ви вже й самі здогадалися – його у більшості просто немає.

Однією з найреальніших можливостей для ромів захистити свої права – звертатися до правозахисних громадських організацій. Можливо, саме так і починається громадянське суспільство…

Довідка: «Мукачівський правозахисний центр» надає безоплатну правову допомогу бідним верствам населення та ромському населенню м.Мукачева.

 

Коментарі

В
Василь

Обласна лікарня у Мукачеві вже циганська. Не вірете? Циганка залишає дитину і їде кудись чи за кордон красти, обманювати і.т.д. А медсестри носяться з циганчуком більше ніж за білими дітьми. Колись бувша головний лікар Олесіна казала, що на циган завжди залишали бронь на ліки. А білий дітвак коли закінчаться ліки має загинути бо залишилася бронь для циганських дітей?

Ч
Читач

Шановні читачі,як б ви ту не дискосували,але роми-це національність,і зовсім не "інший вид організму".Я не захищаю їх,але ви своїми дискусіями ви перетворюєте слово "циган" на "Термінотор") Памятайте,якщо ви ставетесь так до людей,то майте на увазі,що це ставлення ви адресуєте собі,тому шо ви теж "людина". А проблеми,які на світлинах,це проблеми держави,але не фінонсові,а моральні.

ПБ
Пан Баклажан

Порахуйте кількість сплачених вами податків із кількістю отриманих від держави благ. Та порівняйте її з витратами на "ромів", та "доходами" від них в спільну казну. Зусиллями Азарова і ко (а до того Тимошенко і ко) цигани стали конкретним фінансовим тягарем, який незрозуміло чому поклали на громадян України...

ПБ
Пан Баклажан

Я от не розумію - цигане є такими самими людьми, як інші мешканці України, чи це інший біологічний вид? Якщо такі самі, то як так сталося, що ЖОДНА інша народність, скажімо, Закарпаття, не вимагає особливого ставлення до себе. Хіба носяться фонди, влада, церкви із словаками, німцями чи румунами? На циган за 20 років витрачені, певно, мільярди (бо лише минулого року біля 200 млн. грн) (200 миллионов на цыганизацию Закарпатья http://pan-baklazhan.livejournal.com/46350.html) І що в підсумку? Окрім того, що їхня популяція збільшується в рази? Отже, якщо цигани - люди того ж біологічного виду, що й гомо сапієнс, то й ставлення до них має бути адекватним. Чи дозволено іншим народам Закарпаття захоплення земель? В Берегові табір росте, як пухлина - і жодне БТІ, відділ архітектури тощо їм не указ. А хай би спробував не-циган побудувати будинок в місті, де йому заманеться... Я вже не кажу про баланс "поступлення в бюджет / витрати з бюджету" в розрахунку на одну людину.

Б
Будулай

Основой "цыганского криминального сообщества" является табор. Преступным промыслом занимаются все: женщины, дети, мужчины, совсем уже пожилые люди. Семьи у цыган большие - от пяти до десяти детей в каждой. Кормить такую ораву надо, поэтому ромалы "трудятся" не покладая рук. Цыганская преступность - преступность особого рода, действуют настоящие профессионалы своего дела: изобретательные, напористые, хитрые и изворотливые. И очень жестокие.

У
УА

Люда 11.12.2012 08:07 | IP: 89.252.45.xxx Насправді, просто треба трохи більше уваги приділяти ніж звичайним людям, їх можна навчити і привчити до нормального життя, щоб вони жили в соціумі,а не поза його межами... Вы Люда,добрый человек, но до вас пытались и ничего не вышло, это такая особенность, у них своя мораль, свое мировозрение..

T
taras77

Люда і Читач, Ви мабуть живете на Марсі і бачили циган лише у фільмі "Табор уходит в небо". Кожному місту, де "компактно" проживають цигани, вони приносять лише біду! У Великому Березному, наприклад, люди не приходять на святкування дня селища та інші міроприємства, бо циган більше ніж білих. Гуляти серед нацменшин не дуже приємно та й дітей страшнувато відпускати в циганське море. Вони провели самозахоплення таких урочищ, що не кожному крутелику там виділять ділянку під будівництво. А про гроші вже не кажу, отримують на дітей по 5-15 тис.грн., яких через декілька років ми будемо кормити, лікувати, виплачувати допомогу на дітей та від безробіття, вчити, . Хоча останнє не вдасться. У 18-20 років вони писати-читати не вміють і нехочуть. Навіщо якщо в цьому віці вже є 2-3 дітей і держава справно виплачує грошики.

М
мкчв

До Люди: Так, справді треба більше уваги приділяти, особливо коли залишаєш свої речі або відімкнений будинок, гараж ))))

Л
Люда

Насправді, просто треба трохи більше уваги приділяти ніж звичайним людям, їх можна навчити і привчити до нормального життя, щоб вони жили в соціумі,а не поза його межами...

Ч
Читач

Steve,вони такі ж самі,як і Ви.Хіба вони не люди?Вони не схожі на Вас(не маю на увазі колір шкіри)Не суперечте собі,жийте своїми реаліями,будьте сильнішими,майте власну самокретичність,не судіть людей по їхньому стану(прошарку) у суспільстві. Знайте,що є люди,які можливо "вище" Вас,і думаю,що Вам буде неприємно чути такі судження у свою сторону. Тож,зробіть висновки.

M
McMurphy

Я вважаю цигани і самі розберуться із своїми проблемами, раньше они ще хуже жили і не жалілися, і тепер допомога якогось "центру" явно не допоможе. у них є калман а він знає як треба робити оби боло добре!!!

S
Steve

выгоняйте этих вонючек !

A
andru

нашто ціганам землю у власніть? най збирауть фляшки і жалізо...!

Читайте також