Про перші результати депутатської роботи, найболючіші проблеми району та ключові завдання на 2016 рік - в інтерв'ю із головою Берегівської районної організації Єдиного Центру п.Золтаном Ковачем.
- Пане Золтане, три місяці минуло після місцевих виборів. Чи змінили вони ситуацію в Берегівському районі? Можете назвати позитивні чи негативні зрушення?
- На мою думку, нічого позитивного за цей час не відбулося, ніяких змін на краще в Берегівському районі, як і у всій країні, не спостерігається. Можна навіть впевнено констатувати факт, що з кожним днем все гірша ситуація, суцільна нестабільність. Ми вже боїмося рішень уряду, який абсолютно непослідовний у своїх діях і далекий від проблем простого народу. У Берегівському районі на сьогоднішній день склалася катастрофічна ситуація в освіті та медицині. Якщо ще минулого року ці дві галузі непогано розвивалися і могли забезпечити потреби людей, то після місцевих виборів маємо дуже сумну картину.
- В зв’язку з чим виникли ці проблеми? Чому ситуація зараз є гіршою, ніж минулоріч?
- Відповім на Ваше за запитання, навівши простий приклад. На місцевих виборах до обласної ради від Берегівського району балотувався кандидат, який на той час був начальником відділу освіти в районі - Василь Лендєл. Він був представником від партії «Єдиний центр» і отримав 1200 голосів на своєму окрузі. Це 19% від загальної кількості. Але цього було замало, щоб стати депутатом Закарпатської обласної ради. І саме під час виборів у нього виникли проблеми з нашою владою, окремо - з головою районної державної адміністрації. Уже перед виборами були погрози в його бік, які стосувалися звільнення з роботи. Тобто, професіонала своєї справи, який роками працює в галузі освіти, показує реальні досягнення у цій сфері, знає всі проблеми в освіті зсередини і знає, як їх позбутися, виходить, можна просто звільнити просто через політичні невподобання.
Саме так зробила влада, не думаючи, що станеться з освітою в районі. Кінець кінцем записали в трудову книжку пана Лендєла, що він звільнений у зв’язку з реорганізацією. Яка, до речі, звісно ж, до сьогоднішнього дня не відбулася, і ніхто нічого про неї не знає.
І зараз ми отримали «плоди» від усунення з посади начальника освіти Василя Лендєла у вигляді ряду проблем, які з кожним днем тільки загострюються. А хіба владу це цікавить? Чи не кожного місяця в Берегівському районі змінюється керівник відділу освіти, зараз уже маємо третього за рахунком і , впевнений, що і це не є надовго. У зв’язку з цим і спостерігаються вкрай погані освітні тенденції, бо на важливих посадах нема фахівців, професіоналів своєї справи.
- У багатьох місцевих та районних радах зараз працюють колишні представники Партії регіонів, які стали членами інших політичних партій. Чи є такі у Берегівській районній раді, і як Єдиний Центр співпрацює з колегами по депутатському корпусу?
- У Берегівську районну раду пройшли п’ять політичних партій: 1 місце за рейтингом у політичної партії КМКС (12 депутатів), 2 місце – Єдиний Центр (8 депутатів), 3 місце – УМДС (7 депутатів), четверті – "Відродження" (4 депутати) і найменше представників має "Солідарність" - 3 депутати.
Єдиний Центр на сьогоднішній день тримає нейтральну позицію, не приймає участі у політичних баталіях, а тільки захищає інтереси громадян, мешканців Берегівського району. Як голова фракції від Єдиного Центру, я декілька разів звертався до колег не робити політику в раді, бо нас в раді всього тільки 34 депутати, і ми повинні всі консолідуватися на вирішенні важливих питань, а не створювати кулуарних коаліцій та ставити палиці в колеса.
Знаємо минулорічні плачевні випадки, коли у Берегівській районній раді повністю керували представники УМДС та Партії регіонів, і довели справи до фатальних подій. Єдиноцентристи б такого повтору не хотіли. Ми готові співпрацювати з політичними силами, які вибирають напрямок розвитку і демократії. На сьогоднішній день спостерігаю таку тенденцію, що не дуже хочуть представники представлених партій у райраді з нами співпрацювати і всіляко намагаються нас відштовхнути від участі у важливих рішеннях. Голова районної ради під час другої сесії навіть зробив перестановку в сесійній залі і відтіснив ЄЦ на останні ряди. Хоча, якщо взяти до уваги кількість наших депутатів у райраді, що ми фактично на другому місці за кількістю, то, як зазвичай робиться, ми, відповідно, маємо бути другими після КМКС.
Загалом, після виборів були тільки три сесії районної ради і ми, чесно кажучи, не встигли побачити ніяких позитивних рішень.
- Пане Золтане, як у Берегівському районі вирішується питання фінансування харчування учнів 1-4 класів?
- До сьогоднішнього дня ми фактично нічого не знаємо. Просочилася інформація, що керівництво району хоче організувати харчування учнів 1-4 класів за системою 50х50, тобто, половину платить місцевий бюджет, а інше – батьки. Наперед можу сказати, що якщо така пропозиція буде висунута, то наша політична сила "Єдиний центр" буде категорично проти цього. У сьогоднішній складній економічній ситуації ми не можемо допустити такого вирішення питання. У батьків купа інших фінансових проблем: комунальні послуги, подорожчання продуктів харчування, знецінення заробітної плати і т.д. Не можна ще й питання, якими повинна займатися держава, перекладати на їхні плечі.
- Окрім питання з харчуванням, які ще болючі проблеми є у району?
- Берегівський район, як я вже зазначав, має серйозні проблеми з медициною, оскільки медикаментозне забезпечення повністю відсутнє. З бюджету на галузь охорони здоров’я ми отримуємо копійки, а враховуючи інфляцію – це взагалі нічого. За неофіційною інформацією, на одного хворого близько трьох гривень виділяє районний бюджет. Я не знаю, як це пояснити, інколи мені здається, що влада таким чином організовує геноцид.
Ситуація ще складна й тому, що наша районна лікарня, яку фінансово повинна забезпечувати районна рада, обслуговує також мешканців міста Берегово. В минулому році місто допомагало коштами, а в цьому році воно зобов’язалося дати 15 мільйонів гривень. Але і це крапля в морі.
- Які цілі і завдання у Берегівському районі ставить перед собою Єдиний Центр на 2016 рік?
- Першочерговим завданням на сьогоднішній день є, безумовно, питання харчування. Представники Єдиного Центру напрацювали конкретні пропозиції, які будемо намагатися втілити в життя, але, в першу чергу, хочемо почути владу та її ставлення до проблеми. Якщо влада не підтримає нас, то будемо боротися до останнього, але ми не дозволимо піти їй найлегшим для неї шляхом - просто взяти і зобов’язати батьків платити за харчування. Треба робити так, щоб йти тим шляхом, який не найлегший для влади, а який потрібний для людей. Про людей треба думати в першу чергу, про те, як зробити так, щоб їм допомогти, щоб їм було легше, а не владі.
Окрім того, мусимо думати про створення нових робочих місць шляхом залучення інвесторів. Наразі у районі спостерігається високий показник відтоку робочої сили. В минулому році масово звільнялися люди з районної лікарні, які поїхали працювати до країн Європи. Не можна допускати такого, щоб фахівці залишали країну. Ми, наша країна, мали б намагатися створити їм гідні умови праці тут, вдома, в Україні.
Загалом часу у нас мало, а проблем вистачає, тому мусимо працювати інтенсивно і продуктивно. Позиція ж команди Єдиного Центру Берегівщини така, як і весь час – дбати про берегівчан і сприяти розвитку району. Ми послідовні у своїх рішеннях і діях, і для нас основне, в першу чергу - це інтереси Берегівщини та наших співгромадян, які проживають на її територїї, а не політика та які-небудь політичні баталії.
Прес-служба Єдиного Центру