Анця Кушницька: Трохи жаль, що зникають часточки нашого дитинства (Блог Василя Кузана)

2031 4

Ще зовсім недавно у Довгому була залізнична станція. Чотири рази поїзд їхав із Кушниці в Берегово і чотири рази вертався назад. А називали його «Анця кушницька».

Поїзд їхав повільно. Так повільно, що можна було пройти до першого вагона, зіскочити з нижньої сходинки, спокійно попісяти на зелену травичку і вхопитися та заскочити у останній вагон. Благо, двері не замикалися.

Наші люди дуже любили їздити до райцентру поїздом. По-перше, це було дешевше – всього тридцять копійок. А поїздка автобусом коштувала цілих шістдесят (трохи раніше - 15 і 30 копійок). Шістдесят – туди, шістдесят – додому… А це вже чотири буханки хліба. А поїздом – тільки дві. По-друге, вагон був місцем вільного спілкування. Постійні пасажири впізнавали один одного, ділилися новинами та говорили про політику, що у іншому місці було просто немислимо. А ще чоловіки сідали за столики і грали в карти.

Але це вже було у другій половині сімдесятих – на початку вісімдесятих. А раніше автобусів було геть мало – поїзд був чи не єдиним транспортним засобом. А приватні автомобілі у совєцькому союзі взагалі вважалися розкішшю. Для того, щоб придбати авто (Жигулі чи Москвича) потрібно було записуватися у чергу і чекати свого щастя по 10-15 років. На Гірках на початку сімдесятих був один горбатий запорожець. Його власником був Чобаль, ветеран та інвалід другої світової війни.

У січні 1974 року я вперше їхав до Іршави самостійно, без супроводу батьків. Тоді я вже вчився у четвертому класі і був геть дорослим чоловіком. А їхав я на олімпіаду з математики. Всі районні олімпіади проходили тоді у першій Іршавській школі.

Я хвилювався безмежно. Адже доїхати – то ще пів біди. А потім у тій Іршаві треба ще знайти саме ту школу. І саме те приміщення, де будуть четверті класи…

Поїзд вирушав о 6.10 чи 6.15. Прокинутися потрібно було о 5.00. Ну… щоб не запізнитися. Поки вмиєшся, поснідаєш, гарно вдягнешся – якось непомітно і 5.40. Треба виходити. Мама побажала успіхів і залишилася з молодшими. Бо ж їх потрібно було нагодувати, а самій – на роботу.

Зима тоді була лютою. Хвилин п'ятнадцять я ще чекав на станції і геть замерз, тупцюючи на морозі у благеньких черевиках на тонкій підошві «вітчизняного виробництва». Але у вагоні було тепло – зігрівся. Пасажирів було повно, але сидяче місце знайшлося.

В Іршаві школу знайшов легко, запитуючи по дорозі перехожих. Бо ж навігаторів ще не було.

У Вигоді на Івано-Франківщині вузькоколійку зберегли. Назвали її Карпатським трамваєм і возять у гори туристів. А туристів багатенько – на поїздки потрібно бронювати місця наперед. Бо це цікава атракція. Та ще й пов’язана з нашою історією.

У нас, після того як потяг перестав їздити, люди почали обурюватися. Не всі, звичайно – лише романтична частина населення. Мрійники. Писали протести, їздили в райцентр із вимогами… Обґрунтовували позицію, адже колись, у важкі часи, вони їздили поїздом у Берегово по сметану і масло, по хліб… Та результатів то не дало жодних. А більш підприємливі громадяни, добре навчені красти за часів совєцької окупації, почали розбирати залізницю. Бо ж на ґаздівстві знадобиться все: і рейки, і шпали…

Для збереження історичної вузькоколійки тодішній депутат районної ради Денис Добра на початку двотисячних навіть міжнародну наукову конференцію в Іршаві організував. Кілька років присвятив вивченню досвіду функціонування таких доріг у європейських країнах. У нього знайшлися однодумці, які включилися в роботу по збереженню та відновленню Анці кушницької. Та їх занадто мало, а робота занадто дорого коштує. Певний час потяг ще їздив із Іршави до Хмільника. Збереглася залізниця, вокзал, кілька паровозів із вагонами тільки в Іршаві.

Ми не ностальгуємо за минулим. Нам просто трохи жаль, що зникають з лиця землі часточки нашого дитинства, нашої молодості. І що дуже багато чого доброго та цікавого пропадає через нашу спільну безгосподарність та нездатність стратегічно мислити. На жаль…

Василь Кузан

Коментарі

М
Микола

І настане час ,та він вже є ,що не буде шани ні батьку ні мамі,ні сестрі ні брату, а тільки грошам,а за гроші і рідну маму продадуть.А на майбутнє це ж сільський туризм та ще й по горах по красі Карпат,та все це нинішній владі до ср..и це трутні одноденки,лиш би мені,але можуть ті накрадені мільйони вилізти боком,рано чи пізно за все спитають,Бог бачить все

ИК
Иван. Ковач

Василь. Васильович а ще проїздний з довгого до ііршави на анцю кушниіьку коштував 1 р 49копійок на 3 місяці проїздний в70 роки

Ф
Фіцо

Так то воно так,не їздить. Але міліцішти у Севлюші мають "рибне місце" на Ардовецькій, переїзд через малий вушут. Бо знаки збереглися і проїзд без зупинки попандос на гроші

А
Анця

Напийтеся води. Скоро будуть космічні кораблі Анці кушницькі літати. Нашто вам динозаврам старим тот металолом. Нашто історію - жиєме єдним дньом як мухи одноденки Ephemeroptera. Всьо буде чьотко!

Читайте також