Закарпатець Золтан Сідней Швіммер (народився у селі Довге Іршавського району) відначив цими днями свій 100-річний ювілей.
Цікаво, що йому як подарунок до дня народження було вручено диплом про закінчення ним ще 70 років тому медичного університету у місті Брно. Вручив його представник міської адміністрації.
Урочистості відбулися у Ізраїлі в місті Нетанія, де Золтан живе вже восьмий рік та співпали з 65-річчям його весілля.
"Я народився в Довгому, на Закарпатті - тепер Україна, раніше Чехословаччина. Я закінчив школу в гімназії Берегово, а потім з 1936 по 1939 роки навчався у медичному університеті Брно, аж поки Гітлер не здійснив вторгнення до Чехословаччини. В результаті я був виключений з університету, оскільки був євреєм", - згадує Золтан Швіммер на своєму власному сайті.
Після 1939 року він змушений повернутися до рідного села, яке вже було зайняте угорцями. Саме тоді влада почала вимагати від євреїв довести своє угорське громадянство, і Золтан займався тим, що допомагав у забезпеченні довідки про тимчасове проживання для багатьох єврейських сімей, щоб ті мали змогу уникнути депортації.
"Я був свідком як угорські військові жандарми) депортувати сотні євреїв із Закарпаття до Кам'янець-Подільську, де вони були вбиті, тому що не могли отримати угорське громадянство і, таким чином, вважалися іноземцями", - згадує він.
На початку 1942 року Золтан сам потрапив до табору під Будапештом. Влітку 1942 року, з тисячами інших угорських єврейських чоловіків (у віці 20-45), був відправлений на окуповані німцями території для примусової праці - зокрема був у Києві, Дарниці, Станіславі.
У березні 1944 року повернувся на Закарпаття, а там практично одразу потрапив у єврейське гетто в Берегові. 15 травня 1944, разом з членами родини був депортований в концтабір Аушвіц. Там змушений був щодня працювати на будівництві доріг та залізниці.
15 лютого 1945 року був змушений взяти у двотижневого пішого "маршу смерті", під час якого загинуло чимало в'язнів. 15 квітня 1945 року його разом з іншими було звільнено з табору у Берген-Бельзені.
Після війни Золтан Швіммер емігрував до США (у 1948 році), там займався дослідженням Голокосту, працював у архіві. Багато документів, які він знайшов, є унікальними.
На даний час проживає у місті Нетанія (Ізраїль) разом з дружиною Агнес, уродженкою закарпатського міста Свалява, яка також пережила Голокост. Має двох доньок, шістьох онуків і 8-ох правнуків.
Mukachevo.net, фото з архіву Золтана Швіммера