125 років футболу Закарпаття: Йосип Криж – вічний капітан ужгородської Русі

9
4

За період перебування нашої області у складі Чехословаччини футбол почав набирати різких обертів, а талановиті гравці із Закарпаття заявляли про себе гучно – на рівні збірних.

Не менш важливим фактором було й те, що після Австро-Угорщини на Закарпатті вже була сформована футбольна база. В Ужгороді, Мукачеві, Берегові та Хусті вже діяли постійні футбольні команди. У 1901 році була створена обласна федерація футболу, а через рік утворилося «Товариство ужгородських футболістів».

Після розпаду Австо-Угорщини Закарпаття потрапило до складу Чехословаччини. У 1934 році у країні реорганізовують усю систему національного чемпіонату і створюють дивізії за географічним принципом. Тож закарпатські команди потрапили одразу до еліти чехословацького чемпіонату. У дивізіях грали «Русь» та ЧссК з Ужгорода та МШЕ Мукачево і БФТК Берегово. У 1936 році спортивний клуб «Русь» виграв першість східнословацької та підкарпатської зони та здобув титул Словаччини, що дало право виступати у вищій лізі країни.

Одним із лідерів ужгородської команди був Йожеф Криж. Точних даних про дату народження та місце Йожефа нема. Хтось говорить про 1 січня 1900 року, а хтось каже, що може і раніше. Невідомо навіть і про смерть футболіста. Пошукавши у чеських архівах інформацію можна було лише знайти, що похований Йожеф у Будапешті.

Та от кар’єра у гравця була не різноманітна – проте віддана одному клубу. Розпочав свою кар’єру у команді вчительської семінарії міста Ужгород у 1924 році. У 1926 році приєднується разом із партнерами до новоствореного клубу «Русь». Там стає не тільки основним форвардом, а через декілька сезонів і капітаном команди.

Йожеф Криж усю свою футбольну кар’єру присвятив ужгородському клубу, а це п’ятнадцять сезонів. Відтоді Йосип Криж міг рахуватися одним із найтитулованішим футболістом області. У 1926 році став призером чемпіонату Ужгорода. Далі триразовий володар кубку Підкарпатської Русі – 1926, 1927, 1938. Має у своєму здобутку і кубок Західної України в 1927 та 1928 рр.

Із часів виступу команди у дивізіях Чехословаччини Йожеф Криж разом із партнерами стає чемпіоном Підкарпатської Русі серед слов’янських команд. Загалом команда з Ужгорода робить це шість разів поспіль з 1929 року і аж до 1934.

Так само команда паралельно виграє шість разів чемпіонат Східної Словаччини серед слов’янських команд. І найголовніші досягнення, а це Чемпіон Словаччини 1932/33 та 1935/36.

Йосип Криж двічі визнавався футболістом року в Західній Україні та шість разів входив до трійки кращих. Вже коли Йосипу було далеко за тридцять він продовжував бути основним гравцем команди, аж до 1941 року. Також гравець викликався до збірної Чехословаччини де провів декілька матчів у складі команд.

1941 році Йожеф Криж завершує кар’єру гравця і повністю зосереджується над дитячо-юнацьким футболом. У 1944-році очолює вже свій рідний клуб «Русь» в якості головного тренера, але через рік радянська влада не бажає підтримувати команду і вона зникає. Йосипа Крижа сватають у збірну Закарпаття. За роботу тренер береться і виграє у 1945 році республіканську спартакіаду у Києві.

Проте у Радянському союзі Йожеф не витримав і перебрався до Угорщини. За неофіційними даними там ще працював із дітьми та обслуговував декілька матчів аматорських команд у якості арбітра. Помер також в Угорщині, але от дата смерті не відома.

Нагадаємо, що mukachevo.net розпочало серію матеріалів про закарпатських футболістів із Гейзи Колочаї.

Коментарі

Т
таня

а Йосиф Микуланинець

Р
Редакція

В тиждень плануємо по два такі матеріали

ДР
До редакції

Прохання да Вас частіше викладати такі матеріали, а то підростаюче покоління взагалі не знає історії свого краю та видатних краян.

Э
Эдуард

А ще Йосип Беца. Царство ему небесное . Був у мене тренером.

Читайте також