Жодна доля, обпалена Чорнобилем, не залишиться без уваги
Цього дня заступник голови облдержадміністрації Володимир Гоблик, заступник голови облради Василь Брензович, голова обласної організації “Союз Чорнобиль України» Василь Угрин та інші зустрілися із учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, головами районних громадських організацій, активістами-чорнобильцями.
Передусім присутні вшанували пам’ять загиблих хвилиною мовчання. Відтак до пам’ятника закарпатським ліквідаторам аварії на Чорнобильській АЕС в Ужгороді було покладено квіти.
Володимир Гоблик нагадав, що цей день в Україні офіційно відзначається вчетверте і приурочений закінченню будівництва саркофага над зруйнованим четвертим енергоблоком АЕС.
– З одного боку цей день – біль за тими, хто, на жаль, уже не з нами, з іншого – велика шана всім, хто зупинив катастрофу, віддав своє здоров’я, життя, аби ми жили, – наголосив заступник голови облдержадміністрації.
Нині в області проживає близько 5 тисяч чорнобильців, з яких 255 – інваліди, понад 3 тисячі – ліквідатори. Більше півтисячі чорнобильців померло за останні 5 років. Цьогоріч – 50, – повідомив начальник головного управління праці та соціального захисту населення Віктор Мацола. Як повідомив Віктор Васильович, з державного бюджету на реалізацію цільових чорнобильських програм у 2009 році було виділено і використано понад 7 млн. грн. Потерпілим надано близько 20 видів пільг та компенсацій. Це, зокрема, оплата додаткової відпустки, щомісячних додаткових стипендій студентам-чорнобильцям, компенсацій сім’ям, отримання безкоштовних медикаментів за рецептами при амбулаторному лікуванні та безплатне зубопротезування тощо.
– За 9 місяців цього року проведено пільгове зубопротезування 54 чорнобильців, стаціонарно проліковано 600 осіб, амбулаторно – 2400, – констатував Віктор Мацола. – Разом з тим через нестачу коштів державного бюджету є ряд проблем. Так, жодна сім’я з числа інвалідів-чорнобильців третій рік не отримує житла. Відсутні кошторисні призначення та видатки, головним розпорядником яких є МНС України, на закупівлю медикаментів для стаціонарного лікування чорнобильців.
– Лише кожен 12-й з дорослих чорнобильців може розраховувати на безкоштовну путівку. Не в повній мірі забезпечується право громадян ІІ категорії на безкоштовне користування всіма видами приміського транспорту, – продовжив Віктор Васильович. – Потребує вдосконалення й механізм нарахування пенсій учасникам ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС.
Ці ж питання порушували і представники громадських організацій. В основному наголошували на медикаментозному забезпеченні, оздоровленні, пільгах, пенсійному забезпеченні.
– Жодне звернення не залишиться поза увагою керівництва облдержадміністрації, облради, – підкреслив Володимир Гоблик.
У свою чергу, влада на регіональному рівні намагається покращити соціальний захист чорнобильців. За інформацією райдержадміністрацій, 244 дітей-чорнобильців та 24 дорослих цього року додатково оздоровлено за рахунок коштів міст і районів. А за рахунок обласного бюджету на 110 тис.грн. збільшено обсяги фінансування, аби покращити забезпечення потерпілих безкоштовними ліками. Облдержадміністрація, влада на місцях і надалі вживатимуть заходи щодо посилення соціального захисту чорнобильців, вишуковуватимуть резерви для поліпшення їхнього матеріального становища.
***
Заступник голови облдержадміністрації Володимир Гоблик та заступник голови облради Василь Брензович відзначили присутніх Почесними грамотами та подяками облдержадміністрації та облради.