З приходом нічних морозів виникає питання як рятувати та зігрівати людей, які опинилися без даху над головою і живуть на вулицях. Як цю проблему вирішують у Словаччині?
У листопаді 2019 року муніципалітет словацького міста Кошице передав благодійним організаціям п’ять спеціальних будиночків для безхатьків. Вони нагадують крижані зимові хатки, в яких живуть ескімоси.
Іглу для бездомних мають 2 метри у довжину та 90 см в ширину, виготовляється зі спіненого поліетилену та алюмінієвої фольги. Вони швидко складаються, є водо- та звуконепроникним, легко миється та ремонтується, має дверцята. За виготовлення мерія заплатила 630 євро. Щоправда, вже п’яту зиму поспіль ці хижки не використовують, вони залишаються на складі.
Пілотний проект міста Кошице зі створення більш сприятливих умов життя для людей без даху над головою не спрацював. Іглу не прижилися у місті. Директор благодійної організації при Кошицькій архієпархії Сиріл Корпесіо каже, що ці іглу виявилися не практичними.
«Їх можна використовувати лише під дахом, якщо поставити їх деінде, то волога потрапить і всередину. Крім того, вони легко забруднюються. Ми отримали чотири іглу, ми їх спробували, але дійшли висновку, що це не вирішення проблеми для бездомних у місті», - розповідає директор виданню kosice.korzar.sme.sk.
Деякі люди, які потребували житла, сказали, що перебування в закритому іглу викликало у них страх і депресію. «Без вікон, усередині абсолютно темно, це може бути проблемою для хворих на клаустрофобію».
За словами Корпесіо, іглу можуть підійти хіба для одноразової допомоги в кризових ситуаціях, коли на кону стоїть життя.
Наразі благодійне товариство пропонує бездомним переночувати у притулках.
«Ми маємо місткість 82 особи в притулку на Босаковій, 26 осіб у гуртожитку на Фіалковій, 95 місць у кризовому центрі для матерів з дітьми в Кошицькій Новій Весі та ще 20 осіб у гуртожитку. Але бажаючих набагато більше. Ми не можемо запропонувати всім житло, але кожен може принаймні прийняти душ і, якщо потрібно, отримати одяг та їжу», – каже Корпесіо.
Місткість усіх закладів де можуть розмістити людей у кризовій ситуації у Кошице становить до 600 осіб. За підрахунками, тут проживає дві тисячі людей, які потребують житла.
У деяких закладах, як наприклад, Oáza в Бернатовце, пропонує житло для 350 потребуючих. Там не лише надають допомогу, а й дають можливість заробити.
«Перш за все, ми рятуємо життя, яке є однаково цінним і унікальним, незалежно від того, багаті вони чи бідні, освічені чи бідні. Спочатку протягується рука допомоги, а вже потім настає час підняти людину на ноги і повернути їй гідність. А також допомогти йому захотіти повернути свою людську гідність», – каже преподобний Пітер Гомбіта, директор.
Безхатьки мають можливість заробити на «свій хліб» – вирощують овочі, доглядають за худобою, піклуються про порядок і один про одного.
«Вирішення проблеми бездомності — це не лише проблема міста Кошице, яке за останні п’ять років виділило більше мільйона євро на допомогу цій групі жителів. Це потрібно вирішувати на національному рівні, оскільки безхатченки переїжджають з міста в місто залежно від того, де у них кращі умови для життя. Вирішити цю проблему непросто», – заявив речник Кошице Душан Токарчик.
Місто Кошице намагається вирішити проблему потребуючих житла шляхом оренди квартир. З 2019 року введено в експлуатацію 112 таких квартир.