Часто підприємствами подаються недостовірні дані з кредиторської та дебіторської заборгованості, чисельності та фонду оплати працюючих, обсягів реалізації товарів та послуг
Забезпечення достовірності, повноти та якості статистичної інформації – одне з основних завдань органів статистики, визначене Законом України “Про державну статистику”.
За наданими повноваженнями, у відповідності з Порядком проведення перевірок достовірності первинних даних та статистичних даних, органами статистики здійснюються перевірки стану первинного обліку та звітності безпосередньо на підприємствах і організаціях області.
Проблема достовірності звітних даних із різних причин існує. Як свідчить аналіз результатів перевірок, це недбалість виконавців статистичної звітності, недоліки в організації первинного та бухгалтерського обліку,
недостатнє знання інструктивних матеріалів. В зв’язку з цим працівниками органів статистики протягом І півріччя 2006 року здійснено перевірки на 797 суб’єктах звітності, у тому числі 273 комплексно, 63 із іншими контролюючими органами.
За результатами перевірок встановлено, що викривлення у статистичній звітності допустили 64% загальної кількості перевірених, або 510 суб’єктів. Щодо показників, то часто підприємствами подаються недостовірні дані з кредиторської та дебіторської заборгованості, чисельності та фонду оплати працюючих, обсягів реалізації товарів та послуг, вантажних перевезень та вантажообороту, обсягів оптового та роздрібного товарообороту, інвестицій, наявності та руху основних засобів.
Суттєві перекручення виявлено при перевірці товариств з обмеженою відповідальністю: “Енергоресурси”, “Веста – сервіс Ужгород”, концерн “Крокус”, ЗАТ “Ужгородський механічний завод” (м. Ужгород), Чопський ВУЖКГ (м. Чоп).
В результаті за перекручення та утаювання даних в статистичній звітності згідно статті 186,3 Кодексу України про адміністративні правопорушення органами статистики протягом І півріччя 2006 року притягнуть до адміністративної відповідальності 318 посадових осіб, з них за порушення терміну подання звітності 35. Найбільша кількість порушень звітної дисципліни у м. Ужгород 23,3 %.
Загальна сума штрафів становила 55,6 тис.грн., за порушення термінів подання звітності сума штрафів склала 6,0 тис.грн.Слід зауважити, що за перший випадок порушення в галузі статистики на винних накладається штраф у сумі 170 грн., повторний протягом року – 340 грн.
З метою попередження недостовірності статистичних даних, налагодження та удосконалення обліку, забезпечення якості статистичної звітності органами статистики протягом І півріччя поточного року проведено 122 наради – семінари з працівниками підприємств і організацій з питань складання статистичної звітності, проведення одноразових обстежень. Бо одержана недостовірна інформація, не виключає подальших помилкових дій, створює труднощі у формуванні правильних підходів до вирішення проблем. Тому завдання органів статистики – навчити працівників підприємств порядку складання звітності, доведення до них інструкцій, готовності надати консультацію. Другим засобом забезпечення достовірності звітних даних – перевірочна робота.
Органи статистики області продовжують здійснювати роботу по контролю за станом обліку і достовірності звітних даних. Її результати сприяють поліпшенню якості статистичної інформації та дають можливість здійснювати об’єктивний аналіз економічного та соціального розвитку області в цілому.
Заступник начальника Головного управління статистики в Закарпатській області Надія Васютинська.