
Інтерв`ю з ректором ЗакДУ Федором Ващуком
Ректор Закарпатського державного університету Федір Григорович ВАЩУК,
Близько півтисячі першокурсників поповнили цього року лави студентів Закарпатського державного університету. Урочистості з нагоди святкування Дня знань відбулися минулої п`ятниці, а вже з понеділка розпочалися заняття. Про те, чим відрізнятиметься новий навчальний рік від попереднього та які зміни передбачені в структурі вищого навчального закладу, розповів ректор ЗакДУ Федір ВАЩУК.
— Федоре Григоровичу, з яким настроєм розпочинаєте новий навчальний рік?
— Настрій відмінний. Викладачі і студенти встигли відпочити після сесій і вступних іспитів, тож бадьоро, зі свіжими силами приступаємо до роботи та навчання.
— Чи отримав університет гідне поповнення під час цьогорічної вступної кампанії?
— Висновки про здібності першокурсників можна буде зробити тільки після сесії, але те, що до нас вступали справді сильні абітурієнти - підтверджений факт. Під час вступного випробування було багато робіт, які отримали велику кількість балів.
Значний відсоток абітурієнтів зараховано на факультети ЗакДУ за результатами зовнішнього оцінювання. Я особисто цією системою дуже задоволений. Вона виправдала себе. Завдання на іспитах були складні, але багато школярів чудово з ними впоралися. Ті ж з абітурієнтів, хто забажав здавати іспити з рештою вступників, скористалися цим правом. Приймальна комісія під час оцінювання робіт враховувала кращий результат.
— Вже тепер першокурсників хвилює, якою буде у них перша сесія. З переходом на кредитно-модульну систему навчання знання студентів оцінюватимуться інакше?
— Закарпатський державний університет вже другий рік поспіль працює над втіленням у роботу і навчання принципів європейської системи освіти. Знання студентів перших двох курсів повністю оцінюються за відповідною шкалою кредитів і модулів. Цього не слід боятися - протягом семестру студент накопичує певну кількість балів, себто кредитів. Якщо загальна сума відповідатиме прийнятій шкалі, то здавати іспит зникне потреба. В іншому випадку - доведеться довчити необхідний матеріал. Таким чином знання студентів будуть більше охоплені контролем з боку викладачів, що в свою чергу краще вплине на якісну підготовку фахівців. А термін „сесія" найближчим часом взагалі вийде зі студентського вжитку. „Гризти граніт науки" доцільніше буде щодня, а не за ніч до іспиту.
— Цьогоріч приємним сюрпризом для студентів виявилися зміни в структурі університету. Ще 2 місяці тому вони вчилися на факультеті, а тепер продовжать навчання у відповідному інституті...
-До такої реорганізації сьогодні вдається багато вищих навчальних закладів України і зарубіжжя. Статус ЗакДУ як класичного університету IV рівня акредитації також дає таку можливість, і ми нею скористалися. На студентах це жодним чином не позначиться, адже у диплом записується назва вузу і спеціальність, яку випускник отримав. Така реорганізація більше спрямована на оптимізацію навчального процесу, організаційної роботи. У цьому плані статус інституту надає автономію, права і можливості.
— Виходить, тепер в ЗакДУ діятиме 6 інститутів?
— Так, 4 навчальних інститути: юридичний, економічний, міжнародних відносин та інформатики. А також 2 навчально-наукових інститути: філософії та євроінтегра-ційних досліджень, інститут інформаційних технологій та дистанційної освіти. Відповідно, колишні декани обрані за конкурсом директорами інститутів.
— Чи відкрито в університеті у зв`язку з цим додаткові кафедри?
— В інституті інформатики відкрито кафедру фізико-математичних дисциплін, яка поступово повинна перерости в природничий факультет. Юридичний інститут поповнився кафедрою конституційного, адмініст ративного та фінансового права; інститут міжнародних відносин - кафедрою міжнародного права та міжнародних відносин; інститут економіки - кафедрою банківської справи.
— Чи відбулися зміни в професорсько-викладацькому складі?
— Кваліфікованим кадрам в ЗакДУ приділяється велика увага. Цього року наш колектив поповнило десяток викладачів -докторів і кандидатів наук, які мають значний досвід роботи у вищій школі.
— За якими напрямами йде покращення навчально-виховного процесу?
— В ЗакДУ активно розвинуте студентське самоврядування. Ми щоразу надаємо більше прав і можливостей молоді робити своє життя цікавим, самостійно вирішувати питання дозвілля, поселення в гуртожиток, створення спортивних секцій.
Щодо навчального процесу, то він відповідає європейським вимогам. Викладачі підвищують кваліфікацію в Україні та за кордоном.
Останнім часом ми почали більше уваги приділяти вивченню іноземної мови, не забуваючи і про рідну. Адже досвід показує, що випускники вищих навчальних закладів недостатньо володіють саме діловою українською мовою.
— Федоре Григоровичу, відомо, що Закарпатський державний університет активно співпрацює з вищими навчальними закладами зарубіжжя. Чи виходить таке партнерство за рамки паперових домовленостей?
— Я щойно повернувся зі Словаччини, де зустрічався з представниками німецької фірми „ІТ Deutche Gruр". Це підприємство спеціалізується на розробці новітніх технологій і вже за місяць готове прийняти 50 наших студентів на стажування з оплатою.
Загалом Закарпатський державний університет уклав 24 угоди про міжнародну співпрацю. Більшість із них плідно виконуються. Тож новий навчальний рік розпочинаємо з оптимізмом і бажанням працювати.
Лариса Липкань