Бункер на лінії Арпада, який приховує багато таємниць (ФОТО)

136
36

Відомий на Закарпатті бункер знаходиться у Верхній Грабівниці на Воловеччині. Від був одним з ключових на угорській лінії Арпада.

Як розповідає журналіст Укрінформу, тут проводять екскурсії, квести, приватні дослідження, висувають гіпотези та малюють великі знаки питання на бетонних стінах...

Далі - пропонуємо текст автора без мін.

КІЛОМЕТРИ ТАЄМНИЦЬ СЕРЕД БУКОВОГО ЛІСУ

Аби переконатися в цьому, збираємось на екскурсію в грабівницький бункер. Пощастило — її проводить Іван Собран, екскурсовод, який знає про закарпатський бункер все і трішечки більше, і має хист ангажувати вас до мілітарної історії, навіть якщо ви зроду-віку цим не цікавилися, ба, навіть не планували.

Наша туристична атракція починається ще дорогою до об'єкту. Навігатор веде нас у село Верхня Грабівниця старою дорогою через Полянську ОТГ, а не трасою Київ-Чоп, що пролягла паралельно. Ця дорога колись була ключовою в регіоні, саме тому бункер і звели на ній, а нову трасу проклали у 1980-х, під знамениту совєцьку Олімпіаду. А чому атракція? Бо стара траса надзвичайно мальовнича, тут майже немає автомобілів, а є верткі серпантини і прекрасний буковий ліс по обидві сторони дороги.

Зі самим бункером знайомство починається біля входу, для туристів, що хочуть відвідати його без екскурсійного супроводу, там є карта-схема доступної для огляду території під землею. Загалом, як пізніше нам розкаже Іван Собран, “квадратура” бункера зараз — це 2 тис. метрів, проте не всюди можна самотужки пробратися, відтак, справді доступної території набагато менше — тунелі протяжністю 1,5 км під землею. І на ще меншій частині, де прокладено кабель і є електричне світло, проводять екскурсії. Раніше, ще кілька років тому, був зроблений вихід на один із ДОТів нагорі, їх є кілька в споруді, але зараз там прогнили сходи, тож туристів туди не водять.

Група збирається невелика — зо два десятки людей (жінки та чоловіки середнього віку, молодь, підлітки й діти, і навіть пара з немовлям). Туристи — кияни, на об'єкт потрапили із сусіднього курорту мінеральної води, прагнуть вражень.

О, тут їх можна набрати повні кишені!

ФІНАНСУВАННЯ УСІХ ОБ'ЄКТІВ ЛІНІЇ АРПАДА ПРИПИНИЛИ, А ЦЕЙ - ДОБУДУВАЛИ

Іван Собран водить туристів бетонним лабіринтом, між іншим зауважуючи, що над нами та з боків — по 1,5 м армованого бетону у видовбаному в скелі ходу; а над головами — місцями 30 метрів гори, а є, що й 50; під ногами тече річка, яку вклали у спеціальний канал: усі тунелі мають кут нахилу, аби вода мала змогу витікати. Будували цей підземний лабіринт у Верхній Грабівниці угорці понад 5 років, починаючи із 1939- го, і звісно ж, в умовах секретності (допитливим місцевим казали, що будують лікарню). Втім під час будівництва в селі були казарми, де жили інженери та солдати, силами яких зводився об'єкт. Вони ходили в корчму, на танці, навіть на сільські весілля, та й бетон, яким заливали видовбані в скелі пустоти, виробляти в селі. Але лікарня — то й лікарня, люди зайвого не розпитували, ймовірно, що більшість солдатів, які будували ці тунелі, теж знали тільки те, що вони будують лікарню.

- Цікаво, що цей бункер, та й саму лінію Арпада угорці будували за принципом відомої французької лінії Мажино, проте, коли стало відомо, що на лінії Мажино оборона була прорвана, угорці згорнули роботи на більшості об'єктів лінії Арпада. Але цей гігантський за місцевими мірками бункер не припинили будувати і зводили аж до 1944 року.

Офіційне пояснення появи бункера в цій місцевості — він забезпечував оборону регіону, давав контроль над дорогою через перевал, над повітряним простором, залізничним вузлом у нинішньому Воловці, а також забезпечував відступ армії у разі необхідності.

Тут могло перебувати 400-500 чоловік одночасно, в бункері був склад боєприпасів, провізії, казарма, лікарня, командний пункт, який давав зв'язок з іншими об'єктами на всій лінії Арпада.

— Уявіть, що Карпатами було прокладено 700 км кабелю, яким ішов цей зв'язок, - вражає туристів Іван Собран.

— Ого-о-о! - всі як один на це у відповідь.

ЗНАК ПИТАННЯ І ЗОЛОТО ТРЕТЬОГО РЕЙХУ

“Ого-о-о!” — це певно, найбільш уживане слово в бункері, бо пересічного туриста тут є чим дивувати. Я кажу своє “ого” кілька разів. Особливо голосно у двох місцях — в тунелі, який служив казармою, де спало 150 чоловік. Тут найкраща акустика, звук повторюється кілька разів, й Іван влаштовує цілий міні ехо-спектакль із стуків, сплесків та вигуків.

Ну й удруге я кажу своє “ого-о-о”, коли екскурсовод підводить нас до залитих уже совєцьким бетоном тупиків у тунелі, на них виведені великі чорні знаки запитання.

— Це приміщення нижнього ярусу, за спогадами сучасників (бо ми не маємо в розпорядженні ні документів, ні креслень бункера, за якими він зводився, ні фото з будівництва об'єкту — усе це досі засекречено), тут був склад зброї. Але тунель до нього замуровано — і стіна ця зроблена вже не угорцями, а при Радянському Союзі. Ехолокаційні заміри показали, що там за стіною — пустота, і тунель продовжується далі на 25 метрів із відгалуженнями, але чому він замурований? Є інформація про те, що там усе може бути заміновано, тому уже десятиліття туди ніхто носа свого не суне. Таких замурованих пустот зі знаками питання в бункері є чотири.

— Що там може бути?

— Інформації нема, хіба гіпотези. Їх багато, вони різні, говорять навіть про те, що там може бути легендарне золото Третього Рейху. Коли нема документів і нема як перевірити гіпотези, вони стають чимраз цікавішими, - каже Іван Собран.

Цікаво, що у бункері завжди однакова температура +10 за Цельсієм (добре зберігати вино, що, власне, тут і роблять).

А ще цікаво, що кожен тунель через 60 метрів закінчується поворотом.

— Це для того, аби мати змогу відстрілюватися, пам'ятаєте, ми з вами не військовому об'єкті. А з-за повороту краще стріляти. Ну і ще — так можна сховатися від ударної хвилі у разі вибуху. Тобто, повороти — це захист і оборона одночасно. Звичайно, взяти цей бункер, якби тут тримали оборону, як спочатку і планували угорці, було неможливо. Але угорці підписали капітуляцію, а угорський генерал, який здав оборону бункера, через два місяці отримав посаду прем'єр-міністра — словом, цей бункер політика завоювала.

ТАК А ХТО Ж ТУТ “НАШІ”?

Та, як виявилося, у самому бункері, направду, дивитися нема на що — після розвалу Союзу, відколи цей об'єкт перестав бути військовим, тут було сміттєзвалище, а ще тут працювали так звані “чорні” археологи — тож усі артефакти, які звідси можна було вивезти, вивезли, а все, що не підпадало під означення “артефакт”, здали на металолом - починаючи від залізних ліжок і до гачків у стінах, до яких кріпилися стелажі.

Тому зараз тут є лише одна невелика кімната з музейними експонатами: заіржавілими касками, зброєю, амуніцією тощо. Втім навіть цього достатньо, аби провести відвідувачам невеликий лікнеп із питань Другої світової.

— Чия це каска? - питає Іван туристів, показуючи одну із трьох касок, які лежать на імпровізованій вітрині.

— Наша! - лунає у відповідь.

— Ваша — це чия?

— Радянська, - зметикувавши, виправляється відповідач.

— А це — чия?

— Німецька? - перепитують у відповідь відвідувачі.

— Точніше, угорська, тут у нас на боці Троїстого союзу воювали угорські війська. Угорці взяли для своєї каски основу від німців, бо були союзниками. Але свій шолом вони трохи модифікували — зробили собі таке от металеве вушко ззаду, відтак, каску можна було легко використовувати як казанок.

Відвідувачі ще кілька хвилин переорієнтовуються у розумінні подій тих часів з огляду на локацію. Виявляється, ця територія, яку нині звично вважати своєю, на ті часи була чужою — тут стояла угорська армія, і це тоді була Угорщина.

— Радянська армія сюди наступала — 4-м українським фронтом, а тут оборонялися угорські війська. Румуни радянську армію пропустили через Трансільванію, а німці в Татрах стояли і тримали оборону від наступу 1-го українського фронту. Там, у Татрах, до речі, набагато серйозніші військові події були, ніж тут у нас, в Карпатах. Але у нас тут своя трагедія. Місцеві служили в угорській армії, вони воювали проти радянської. Але це до жовтня 1944-го, коли багато хлопців стали до лав червоноармійців, особливо ті, котрі мали 16-17 років. Хто втікав звідси, з Угорщини, хто йшов добровольцем. Зауважте, що з місцевих сімей, які були переважно багатодітними, мали по 7-10 дітей, часто траплялося таке, що старший брат воював проти молодшого, або ж батько проти сина. І це не поодинокі випадки. Не все так просто у нас тут, на Закарпатті, - закінчує Іван.

ВІН МЕНІ КРИЧИТЬ: “РУКИ ВВЕРХ!”, А Я ЇХ ПІДНЯТИ НЕ МОЖУ

Ще більш вражає Іванова історія про 90-літнього дідуся, який живе у Верхній Грабівниці. Він - один з небагатьох, на чиїх живих свідченнях про ті події, будуються гіпотези сучасних дослідників бункера.

— Цьому дідові тоді було 15 років. Він, як і більшість хлопчаків його віку, знав, що угорці зводять гігантську інженерну споруду біля села, але що там — не міг знати. Але він таки побував у бункері, у жовтні, 75 років тому, коли сюди зайшли радянські війська. Армійці зібрали сільських хлопчаків і першими запустили всередину. Очевидно, що боялися мінувань і хотіли на дітваках перевірити, де розтяжки чи міни. Дідо досі дуже добре все пам'ятає, каже, що вони тоді дуже зраділи, коли військові їх сюди запустили. Найкраще йому пригадується казарма з одягом, взуттям та їжею. Голодні, обідрані й босі дітваки надягли на себе угорську форму, набили кишені тушкованкою, сухарями та шоколадом, взяли рому, двоє з хлопчаків прихопили гвинтівку й кулемет — і отак за якийсь час вийшли з бункера. “Руки вверх!” - закричав на них вартовий, якийсь башкир, як пригадував дід. І був би пристрелив, якби не офіцер, який домізкував, що голодні і холодні діти просто скористалися чужим добром. Дідо згадував: “Він мені кричить, мовляв, руки вверх, а у мене всі рукави тушонкою напхані, я їх навіть підняти не можу!”

Проте радянські армійці змусили хлопчаків з'їсти при них усе, що ті набрали в бункері, - очевидно, боялися, що отруєне. Тримали після того ще понад годину, дідо каже, що також добре пам'ятає, бо весь час поглядав на вісім годинників, які знайшов у бункері і начепив собі на руку. Ну, а потім відпустили.

Дід розповідав і показував нам, де у яких кімнатах що тут було: де лікарня, де казарма, де склади зі зброєю, провіантом. За його розповідями, зокрема, ми й маємо відомості про те, як тут було тоді все облаштовано.

УГОРЦІ СОБІ НАВРОЧИЛИ З “ЛІКАРНЕЮ”

— А могло бути таке, що угорці відходили і не замінували бункер? - питаю.

— Малоймовірно, бо тоді би ті тунелі ніхто не замуровував, - каже Іван Собран.

— Армія відступала, покидала позиції, і звісно, не хотіла, аби оборонною спорудою скористався ворог. Хоча, знову ж таки парадокс, цей бункер ніколи так і не був використаний як військовий об'єкт. Угорці самі себе зурочили, говорячи усім, що будують лікарню. Адже єдиний час, коли у цій місцевості тривали бої — усього два тижні — бункер служив лікарнею, тут було в околицях убито близько 800 чоловік, багато поранених. Але оборонної функції цей бункер не виконував жодного дня.

Хоча, виправляє сам себе Іван, він її виконав, але це була психологічна атака, залякування.

— Звісно ж, радянська розвідка знала, що тут 5 років іде будівництво, будується щось грандіозне, тому вони зі своїми танками навіть не сунулися в цьому напрямку, бо розуміли, що ніяка техніка сюди не пройде і не прорве угорську оборону. Вони пішли через Трансільванію, і змусили угорців капітулювати, - каже Собран.

ЯКЕ МАЙБУТНЄ У БУНКЕРА?

Та хай там як, зараз про це можна можна хіба що згадувати. Наразі цей бункер — туристичний об'єкт, один із найзатребуваніших в області як в українських, так і в іноземних туристів.

— А починалося колись усе із вагончика біля входу в тунель, - пригадує Іван, який працює тут екскурсоводом 9 років.

Туристів багато, каже Собран, і потенціал у цього об'єкта дуже великий, тут можна робити усе, що стосується мілітарної тематики. А зараз вона дуже затребувана, каже Іван Собран. Він говорить, що наразі власники бункера мають намір взяти участь у грантовому проєкті однієї з програм транскордонного співробітництва, за ці кошти, каже, можна буде купити на аукціонах воєнні артефакти тих часів й урізноманітнити тунелі.

Регіональний експерт із туризму Олександр Коваль каже, що в ідеалі треба відновити бункер у первісному вигляді — з лікарнею, казармою, складами. Це в рази збільшить потоки туристів.

— Там можна відкрити інформаційний пункт із промоцією місцевих турпродуктів, позиціонувати бункер як місце перетину зелених маршрутів (вело-, кінні, піші походи), - каже Коваль. - Також тут варто популяризувати місцеву верховинську кухню, але треба пропонувати не те, що всі, а свої специфічні й унікальні страви. Заради цього туристи, проїхавши пост поліції у Нижніх Воротах, мають звертати на Верхню Грабівницю. Ми оцінюємо потенціал бункера у 40 тисяч туристів на рік. Це дуже гарний показник, - каже Коваль.

Також це місце варто просувати як майданчик для кіноіндустрії, бункер просто знахідка в цьому сенсі.

— Тут варто зробити залу для кіноперегляду, для проведення лекцій. Адже кращого місця для того, аби проводити історичні лекції на тему Другої світової годі й шукати. Гасло “ніколи знову” у цих підземних стінах звучатиме гучно, як ніде.

Так, думаю собі вже згодом. Ще й луною повториться.

Коментарі

ВС
Вынь Су Хим.

Що і треба було підтвердити.Звур знає українську мову гірше циган.Тому не може писати під ніками Микула ,Андрій ,Олеся ,Центровський .Хоча це не значить ,що він не є підкацапський дриштократ.

М
Майдаун

Баране верховинський,20:40,ти якого чорта з отары втік!? Помивалько тупа,іди алфабет учити! Ты не студеный звур,ты д@більна чубірка! 19:11,та ты і є “гімньо”, мустювко львівшька!

СЗ
Студеный Звур

до дурня Вынь Су Хима ; чи василя , чи як там ще тебе ...на кацапів дурню працюєш ти , і тобі подібні екземпляри на кшалт Фаріон , Ніцой , Тягнибок і т. д . Є таке поняття як " корисні ідіоти " .От ви і велика частина таких як ви добре відпрацьовуєте на кацапів . До проросійсько - совецького дурня Майдауна . тебе бовване умісті из тым васильом ( вынь су химом ) дись на галибу управити обысь те там межи собов ся товкли , а ни туй воду каламутили . Дідо правду вповіли за казарму и бункер и як оно было , и ни пуд никого увін ся ни пудстройовав . Хустськый замок , а ни эдного дне, шуга нигда ни бов у составі галицького князівства , ото написана в вікіпедії про 40 рокув є брихня . Мадяре свою територію просто так никому ни давали .

ВС
Вынь Су Хим.

18:29 ,набери свине гімна у свій вонячий писок і плюнь в мою сторону.

ВС
Вынь Су Хим.

До Андрій 18 :40 .1)Дурнику,ти хоча і навчився читати ,але не здатен зрозуміти прочитане , твій розумовий рівень не дозволяє тобі зрозуміти навіть простий текст. Прочитай ще раз повідомлення 16:38 і попробуй зрозуміти про ,що там написано. 2) Чому ти підписуєшся жіночим іменем Олеся ? Ти гемофродит ?

А
Андрій

Вин су юм... Ок давай з другого боку .Хто побудував Хустський замок і коли...???Що вас вчать за перевалом?

М
Майдаун

Долбо@бе схроновський,17:35,закрий писок оби дурь твою не чути було.Ученику у смолавого вятровіча. Польськоє быдло, ко вам уповів такі для вас високопарні слова,як “ученіє”, “історія”...!? Ко вас слухать? Над вами нормальні люди,максимум смівуться,а переважно ігнорірувуть,як дурних. Андрію,бесполезно барана вчити на гуслях грати!

ВС
Вынь Су Хим.

Микула ,Андрій ,Олеся під якими ніками ти баране тут ще пишеш ? Напевно Центровський і студений звур.Хоча звур напевно ні ,він хоч і хворий на підкацапське дриштократство ,але його видає слабке знання української мови. P.S. І чого ти пишеш під жіночим іменем Олеся ? Ти гемофродит ?

М
Микола

Андрій, ти просто змушений піти закінчити школу у с.Сколе, бо іначе галичани тебе не порузуміють. За одно можеш сходити відвідати у Львові з мандаринками нашого псих хворого Василя(Винь Су Хим). Побачиш як він реагує на різні випробування. Вчора перед нього розстелили Угорський прапор , так потім його не могли з люстри зняти.

ВС
Вынь Су Хим.

16:24 Дурнику ,не потрібно для мене повторювати текст з вікіпедії про Хустський замок.То ,що тебе в школі навчили читати це добре ,а от що таке історія до тебе не донесли. Навіть, якщо ти зазубриш кілька дат і подій , історії ти знати не будеш.Історія це не віршик ,який можна зазубрити ,це складніше. Але ти не забивай свій куриний мозочок ,займайся тим чого тебе навчили батьки і ПТУ Берегівське. Ще можеш рубати хащі і носити контрабас ,якщо не боїшся.

А
Андрій

Винь су хум...Ну нащо ведеш себе як баран?Я тобі навів що Угорщина була на Закарпатті задовго до 1860 року,то має знати кожен галичанський неук,тож хустський замок побудував Бела 2 ий король Угорщини,я розумію що це боляче що власної історії нема окрім голодомору та котлів у Донецку і згадати нічого але ж думаю треба трошки ще потерпіти і скоро і так Галиччина повернется до дому до Польши ,все буде добре....

ВС
Вынь Су Хим.

Андрійку, тільки барани вчать історію по вікіпедії.

О
Олеся

У с.Сколе, Львівська область вчать що все будували Українці. Тому Василь так і вважає. А ще Бандера як і Ісус син божий. А ще там писали про галицько- волинське князівство, так Закарпаття було в його складі 40 років. Але там і причина цікава була. Хто читав той дурниці про нашу історію писати не буде. Живіть в мирі. Не ведіться на провокаторів такого примітивного рівня інтелекту як пан Василь

А
Андрій

До Винь су хім...Почитай у вікіпедії болване...

ВС
Вынь Су Хим.

14:29. Видно шо ти вчився в Берегівському мадярському ПТУ для недорозвинутих.

А
Андрій

До Василя...А Хустський хамок хто будував у 1090 році?

А
Андрій

До Василя...Коли Угорське королівство існувало то ще Візантія була які Османи?5 хрестовий похід очолював король Угорщини Андраш 2 та Герцог Австрії Леопольд.Угорська держава панувала на Закарпатті ще коли Америку не відкрили,та коли ще були Тампліери з королівством Ерусалім і то було за довго до 1868 року.Брехати пане не треба і закривати очі на історію теж.

А
Андрій

До Василя...Подивись карту 11-12 сторіччя,там ясно видно що Закарпаття в складі Угорського королівства...

В
Василь

Угорська держава панувала на Закарпатті і то в вигляді дуалістичної імперії .існувала з 1868-1918рр. А так були австріяки Габсбурги чи турки османи через своїх трансільванських (читай румунських) васалів правили,Ракоці, Берчені і т.д. Ф.Ракоці11 і угорської мови не знав,а послуговувася французькою ,русинською чи латиною,бо родився в Словакії,жив чверть віку на Тернопільщині в Бережанах,трохи повоював в Закарпатті а доживав і помер в Туреччині. Так що державні утворення були різні,непогані часи були за чехів,але як бачимо віковічну рабську психологію не змогли поміняти,деякі на генному рівні є поростами і тровґерами. ....за перевалом за слова ,що то є польська земля , зразу б отримали по тому лепавому писку

Ю
Юрій

Nyzhni Vorota - Скільки тривала та автономія ? Словянські племена то державне утворення ? Тоді давайте Кельтам віддамо закарпаття а схід Скіфам ? Щось ви пане та панове історію трактуєте як вам вигідно. Те що було - пройшло. Зараз нова історія Закарпатських земель і народів... і не потрібно тут піднімати бруд навколо тих чи інших націй. Всі хто це робить, робить це осознано з однією лише метою. І є два варіанта чому : 1.просто проплачений троль. 2. зазомбований дурачок , якому в житті нічого робити(або не може бо інвалід) - такий як Василь наприклад із с.Сколе , Львівська область

М
Майдаун

Аж мерзко читати,коли так примітивно в угоду бандершні включавуть г..мет. “Пустили дітваків бо боялися што заміновано”,-гута би вас побила, прихвостні гітлеровські,та то ви так робили.А Велика Красна Армія,діти освобождала,кормила і життя давала.”Їсти заставили дітваків бо боялися отруїтися”,- то лем неандертальський мозок галіцаю може також ус..ти! Верховинцю із Нижніх Вирицьку,русини,то не українці. Українцю придумали австріяки. Каратілю короставий,іди мандавошки імати на п..ді тріпернуй туй,што тя нагуляла,копильцю бандерувський. Вусулю,ти із “хльопцями” маєш на гей паради ходити. “мукачівцю” заперевальний,тобі би в копоню настучати.Марго лепава,гени галицькі требувуть стучати!?

ДН
До нижнього раба

Переставай нести чуж про перших людей на планетi земля, якими були русини та укри !

NV
Nyzhni Vorota

https://youtu.be/XAyZoJQhclw

NV
Nyzhni Vorota

правда, Юрію така, що русини\українці вже мали автономію в чехословаччині після розпаду Австроугорщини, тобто більш ніж 100 років тому. потім українці вибороли на короткий час незалежність в 1939 році - Карпатська Україна, поки мадяри нас не окупували знову. Закарпаття не завдяки Сталіну в Україні. Сталін не ставив собі за ціль обєднувати Україну, а приєднувати землі до СССР, а це не те саме. Крім того на Закарпатті ше до приходу мадярів жили словяни, також Закарпаття було під Галицько-Волинським князівством. говорити шо тут "завжди була угоршина"- не правильно. Првильни є те, що тут завжди жили русини/українці.

З
Заlupa

Чому радуватися?? Шо з Українов лем єдна жеброта і хаос! Всі сцобують а на тому флексі лем єдні пенсіонери осталися туй уже даже вчитися нико не хоче тупо валять нах

Ю
Юрій

Ну Василь, дівчина правдиву історію розповідала. В чому проблема? Раніше це була Угорщина, зараз Завдяки Сталіну Україна тут. І цьому потрібно радіти. А не переписувати історію під свої вподобання. Слава Україні

КЗ
Каратель закарпуцьких під*р*сів.

44 ,твоя на х&ю у кацапа.

4
44

василю ваша за перевалом

В
Василь

Були там з хлопцями з батальйону Січ. Вразила методика подання цього краєзнавчого матеріалу. Молоденька дівчина,яка старанно заучила лекцію декілька раз повторила "то угорська земля,України тут ніколи не було",яке дуже різануло вухо. Зразу видно хто писав ці методички і давав сертифікацію тим екскурсоводам. Таке можна почути як в Паланку, чи Берегові . Складається враження що мантра,якою всі колись послуговувались,що Закарпаття багатонаціональний край де віками жили різні народивже канула в лєту і знайшлись хазяєва на нашу землю

Р
Рем

Я читаю лем про евробляхи ! Хоча , что казка про бунке , що казка про нвробляхи -один член центровського !!

М
мукачівець

правду кажуть..як лодку назвати,так і попливе..іван БОЛВАН,в яку школу ходив,де ся вчив?не у НАШІЙ? на кого ся тупа дурня розрахована?о,оказуєся,се бола МАДЯРСЬКА територія,сепаратисти засіли в редакції,треба стуканути в сбу

К
Карлос

Власники Бункера Добре Проплатили- За Цью Рекламу!!! Дідови хоть на Чікушку дали??? Но тепер Дураків там буде Валом!

О
Оксана

Байки діда Касинця

Р
Рем

Байки діда Панаса.

2
2019

Крута стаття!

Р
Рем

Х&йня .Навіт не став читати.

Читайте також