Словацький портал tvnoviny.sk зазначив, що вранці в четвер дорогу перед гімназією у Братиславі, де навчається Симон Оманік, почала патрулювати поліція.
Будівля закрита, будь-який вхід на територію навчального закладу суворо контролюється. За даними порталу, останніми днями гімназія стикається з погрозами та листами з погрозами та ненавистю.
Один жест буквально викликав лавину різких заяв і агресії у Словаччині. 19-річний талановитий школяр-математик Симон Оманік був серед тридцяти учнів та студентів, яким президент Пітер Пеллегріні вирішив особисто вручити нагороди за їхні досягнення на олімпіадах у Президентському палаці. Однак під час церемонії молодий чоловік відмовився потиснути руку президенту країни.
Відтоді суспільство та політична сцена у Словаччині розділилися на два табори – одна частина бачить у Симоні героя, інша – юнака, який не відає, що робить. Однак ці слова супроводжувалися й фізичними діями. Адже школі, де навчається Симон Оманік, погрожують, а будівлю має охороняти поліція.
У середу в цій братиславській гімназії вже стався інцидент. Про нього повідомили в поліції.
«Поліцейський патруль був направлений невдовзі після 15:30 до приміщення гімназії на вулиці Gröslingová у Братиславі за повідомленням про агресивну поведінку невідомої жінки», – повідомили там.
Після прибуття патруля її агресивна поведінка перекинулася і у бік працівників поліції. Чи пов'язаний конфілкт з Симоном наразі невідомо.
Засновником школи є Братиславський край. За словами губернатора Юрая Дроби, напади ненависті на співробітників і учнів школи є абсолютно неприйнятними.
«Жест учня викликав ажіотаж у ЗМІ, який вийшов з-під контролю. Наслідком цього є те, що середня школа округу, звідки походить учень, протягом кількох днів була об’єктом ненависті, погроз і навіть фізичних нападів. Звертаюся до агресорів негайно припинити і дати спокій студентам, викладачам і співробітникам і прошу всіх перестати зосереджуватися на цій темі", - закликав губернатор краю.
Він нагадав, що студенту всього 19 років.
«Ми дорослі люди і маємо знати, що не нам оцінювати, добре чи погано він зробив. Обидві сторони посилаються на свободу і демократію, а принцип демократії - це повага до іншої думки. Єдиний, хто має право коментувати (ситуацію) - це президент, який сам сказав, що поважає жест студента і закликав нас не робити з цього власних кейсів. Адже ми знаємо, до чого може призвести надмірний інтерес з боку ЗМІ», – додав він.
Нагадаємо, що прем'єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо, наприклад, заявив, що школяра мабуть не гарно виховали вчителі та батьки.
"Я б забрав у нього нагороду і відправив би туди, де йому місце на очах у всіх ЗМІ... Президент зробив помилку, якщо сказав, що поважає студента. Тут нема чого поважати», – сказав Фіцо.
Гарячу ситуацію прокоментували також Студентська рада університетів, Альянс старшокласників і Словацька молодіжна рада. Вони заявили, що рішуче засуджують будь-яку форму насильства, фізичного чи словесного, і закликають державних службовців робити відповідальні та примирливі заяви, які сприяють конструктивному діалогу.
«Ми усвідомлюємо, що Словаччина стикається з серйозною проблемою, коли молоді талановиті люди масово виїжджають за кордон у пошуках кращих умов і перспектив. Усі спроби залишити їх у Словаччині будуть марними, якщо в нашій країні почнеться знущання над людьми лише за те, що вони висловили свою думку. Така поведінка не тільки демотивує молодих людей, але й підриває зусилля зі створення привабливого середовища для їхнього розвитку та майбутнього тут, вдома», – заявили вони.