Одинадцять приватних пивоварень області змушені будуть закритись, або перейти на чорний ринок, адже існувати в рамках закону невдовзі стане неможливо, кажуть експерти.
Справа в тому, що ще взимку нардепи прийняли Закон України № 71/VII «Про внесення змін до податкового кодексу України». Згідно цього документу, з 1 липня 2015 року пиво із слабоалкогольного стає алкогольним напоєм, і, відповідно, ліцензія на продаж цього продукту стає зовсім іншою.
Так, у мережі вже з’явився текст звернення українських пивоварів до голови Верховної Ради Гройсмана, в якому говориться, що з початку липня передбачається ліцензування виробництва та продажу пива в розмірі 500 000 гривень на рік, незалежно від кількості виробленого продукту. «В Україні зараз зареєстровано близько 200 міні-пивоварень з обсягом виробництва до 20 000 літрів пива на місяць,В нашій сфері задіяно близько 2000 людей, які виготовляють натуральний якісний український продукт. Очевидно, що для міні-пивоварень ліцензування в сумі, передбаченій законом, стає непосильною ношею», - йдеться у зверненні.
Звісно, таке нововведення вплине і на закарпатських виробників. Не так давно в області почали відроджувати традицію пивоваріння, в березні в Мукачеві навіть відбувся Перший з'їзд пивоварів Закарпаття, що мав на меті презентувати пивоварну галузь області.
Нині на Закарпатті діє 11 міні-пивоварень в таких містах як Ужгород, Берегово, Мукачево, Міжгір'я, а також в Іршавському, Хустському та Воловецькому районах. На цих підприємствах працює понад 200 людей, але всі вони можуть залишитись без роботи, каже закарпатський експерт з туризму Федір Шандор: «По-перше, пивовари будуть змушені переходити на чорний ринок, так як свого часу це зробили закарпатські винороби. По-друге, на ринок вийде неякісне пиво, а споживачі втратять можливість пити справді якісний продукт. Однозначно, це призведе до нищення традицій, а людей треба буде звільняти з роботи».
Перед любителями пива не буде вибору, адже вони будуть змушені купувати тільки те, що робиться великими пивоварнями, які повністю втратили довіру, бо варять неякісний продукт, додає експерт.
«Як бачимо, горілчане лоббі в парламенті зміщує пивоваріння, виноробство, бджільництво тощо. Це показує інтелектуальний рівень українських, а в тому числі і закарпатських народних депутатів», - зазначає Федір Шандор.
Однак, як анонсує закарпатський туризмознавець, 11 липня в Ужгороді все-таки заплановано провести «День святого Петрика», під час якого відбудеться з’їзд пивоварів області. «Маємо шанс хоч таким методом показувати, що традиція пивоваріння не має бути знищена», - каже Шандор.
Мukachevo.net, Фото - Сергій Денисенко