День музеїв в Ужгороді пройшов майже без розваг. Через брак грошей (ФОТО)

10
1

Свято, яке ще донедавна в Ужгороді відзначалося яскраво, гамірно та весело – День музеїв – цього року пройшло достатньо мляво і майже непомітно для городян.

Ужгородський замок - місце, де, цього дня зазвичай на повну вирує свято, лунають середньовічна музика, дзвін ковальського молота, дзенькає середньовічна зброя та від туристів не протіснитися, -- сьогодні був наповнений, переважно, гостями міста... Для них були відкриті всі двори, зали та експозиції. Однак, свята, яке приваблювало у замок й ужгородців, сьогодні у звичному форматі не було. Тож, багато городян, за звичкою прийшовши до музею, поверталися звідси розчарованими.

Організувати масове свято із розвагами, атракціями, виставкою народних промислів у великому дворі замку цьогоріч не вийшло. Про передумови і причини цього Мукачево.net поспілкувалося з керівником Закарпатського краєзнавчого музею.

Директор Ужгородського замку, Василь Шеба розповів, що спілка ковалів, яка зазвичай влаштовує кузню під відкритим небом і тут-таки кує вироби і сувеніри для гостей, цьогоріч мала певні проблеми і протиріччя, через які взяти участь у святі зголосився лише один коваль. Утім, одного його вирішили не запрошувати. Рицарі реконструктори, які у місті об’єднані аж двома клубами, виявилися «задорогими» для музею. Схожі перепони були і з запрошенням музикантів, що грають середньовічну музику.

Утиім, потішає нас керівник музею, без деяких атракцій все ж замок не обійшовся: протягом дня відбулися кілька виступів різних колективів на маленькій сцені, встановленій у внутрішньому дворику замку.

Однак, внутрішній дворик є украй невеличким та незручним для масових видовищних заходів, тож, ймовірно, глядачами виступів стали близькі та друзі самих артистів та кілька випадкових туристичних груп. У попередні ж роки сцена, на якій відбувалося святкове дійство, розташовувалася у великому дворі замку і спостерігати дію можна було як з двору замку так і з замкового мосту неначе з трибуни.

Що ж стосується туристів – то їх у замку та музеї-скансені під відкритим небом  і справді безліч. Школярів з районів до музею привезли організовано автобусами і їх у музеї було багато. Видно було, що дітям і така розвага – у радість. У день відкритих дверей для них були доступні всі зали та експозиції.Раніше, за словами директора Закарпатського обласного краєзнавчого музею, день відкритих дверей тривав кілька днів поспіль, включаючи популярний у всьому світі формат «Ніч в музеї». Цьогоріч цей формат вирішили винести окремою акцією і провести її пізніше. Спеціальну акцію «Ніч у музеї» Ужгородський замок проведе на початку вересня. За словами пана Василя, замок щороку намагається влаштувати якусь нову акцію і здивувати ужгородців та туристів -- відкрити нову експозицію чи нову виставку з фондів музею. Цього року, наприклад, відкрилася експозиція «Історія фотосправи на Закарпатті». «Такої виставки не було з 1945 року, -- розповідає керівник. – Вона охоплює часовий розріз з середини 20 століття. Тут і апарати, і фурнітура, і інтер’єри і аж до сучасного періоду.»

За словами пана директора, програма на святковий для музею день залежить від коштів і тільки від них. А саме грошей на заходи, які так тішили в минулі свята гостей, і не вистачило...  Натомість пан Василь потішив новиною про виступи танцювальних колективів зі столиці, які навіть давали майтер-класи для бажаючих навчитися старовинним танцям. «Оригінальну театральну виставу підготували і студенти коледжу культури, -- каже Василь Шеба.»

Утім попри «простоту» й неорганізованість цьогорічного свята,  сонце, надмір людей, нотки середньовічної музики, що лунала з балкону замку все ж зробили свій вклад у «музейний» настрій. За пів-дня дня Ужгородський замок, за підрахунком організаторів, відвідало близько 5 тисяч гостей.

Коментарі

А
автору

У Мукачівському замку і того вже роками не проводять. Болт мерія забила на замок і музей.

Читайте також