Садівництво — це галузь господарства, де без захисту насаджень від шкідників і хвороб протягом вегетаційного періоду не обійтись. Від цього залежить урожайність садів.
За різними видами тут нараховується понад 200 шкідливих організмів. Тільки яблуням та грушам завдають шкоди 25-30 різних шкідників. До них відносяться яблунева плодожерка (знищує 80-90 відсотків плодів), яблуневий квіткоїд (знищує майже 80 проц. бутонів), листогризучі шкідники (білан, шовкопряд, різні листокрудки, молі). У запущених, старих садах переважають кліщі, попелиця, щитівки тощо.
Серед хвороб яблунь та груш поширена парша, яка може зменшити урожайність наполовину. Пригнічує ріст, особливо молодих дерев, борошниста роса. Листя відмирає і опадає при появі на них плямистостей.
У наших умовах можна запобігти розмноженню шкідників. У березні та на початку квітня треба провести агротехнічні роботи, що є найпростішими і безпечнішими для життя фруктових дерев та їх урожайності. В першу чергу, слід обрізати сухі чи пошкоджені гілки і спалити їх поза садом. Таким методом знешкодити також зимові гнізда шкідників (білана жилкуватого, золотогузка, яйцекладки тощо). Після цього місця обрізаних гілок слід зафарбувати масляною фарбою або садовим відваром. При обрізуванні дерев, особливо кісточкових, рекомендується проводити дезинфікацію інструменту 5-процентним розчином формаліну або спирту.
З настанням весни потрібно вигребти з-під дерев всі рештки листя та сміття і спалити поза садом. Стовбури дерев побілити вапном або 1-процентним розчином мідного купоросу, що захищатиме дерева від мурах та сонячних опіків. У літній період можна обприскувати дерева 3-проц. розчином купоросу, що запобігатиме хворобам листків.
Часто на фруктових деревах з’являються рани. Щоб їх вилікувати, навесні слід на хворі місця накласти коров’ячий гній і на деякий час обмотати полотном. Ну й, звичайно, протягом весняно-осіннього періоду за садом треба доглядати — скошувати траву та обробляти грунт у міжряддях.
У наших умовах плодові дерева нерідко вимагають і хімічного захисту. Як ми уже говорили, найбільш небезпечним для саду є яблуневий квіткоїд, який знищує майже 80 проц. урожаю або й увесь.
Серед квіток, що розкрилися в період цвітіння яблуні та груші, у вигляді коричневого ковпачка можна помітити засохлі побурілі нерозкриті бруньки. Якщо їх зняти, то побачимо серповидно зігнуту личинку яблуневого квіткоїда, яка живиться тичинками і маточками, вигризає квітколоже, а речовиною, що виділяє, склеює пелюстки і таким чином не дає бутону розпуститися. Щоб уникнути цього, до початку відкладання яєць, тобто під час розпускання бутонів, слід проводити обприскування дерев. Для цього можна використовувати такі препарати: Актара — 1,4-1,5 гр. на 10 л води ( 2 л — для молодих деревцят, 2,5 л — для дерев середнього віку, понад 5 л — для дерев з великою кроною); Конфідор-м — 0,7 гр. на 10 л води (для 2-5 дерев); ЗЕВС — 0,7 гр. на 10 л води. Цими розчинами можна боротися і з яблуневою плодожеркою, попелицею, міллю, щитівкою та іншими шкідниками.
При виявленні хвороб — парші листя та плодів, борошнистої роси — можна скористатися препаратами Блу-Борда (110 гр. на 10 л води), Мікосон (80 мл. на сотину), Стробі (2 гр. на 10 л води) тощо. Якщо спостерігається сильне заселення дерев шкідниками, то обприскування садів варто повторити через 14-15 днів, але припинити застосування ядохімікатів за 20 днів до збирання врожаю.
При купівлі ядохімікатів варто звернути увагу на їх застосування та дозировку. Тим садівникам, які не бажають застосовувати інсектициди, рекомендую на зазделегідь приготовлену поліетиленову плівку постійно струшувати з дерев жуків, а потім їх знищувати.