На Закарпатті знесуть три дамби у верхів'ї річки Тиса (ФОТО)

21251 15

На Закарпатті знесуть три дамби у верхів'ї річки Тиса в рамках ініціативи "вільних річок".

Як повідомили на Facebook-сторінці Дунайсько-Карпатської програми, на Рахівщині знесуть три дамби на малих річках у верхів'ї Тиси - це потрібно для того, щоб повернути природній вигляд річок та зберегти транспортну інфраструктуру.

Дамби, що заплановані для знесення, знаходяться на території Карпатського біосферного заповідника (на потоках Квасний, Богдан та Білий). На сьогодні вони не виконують жодної економічної ролі.

Дві дамби (на потоках Квасний та Богдан) - це рештки загат, які збудували за часів Австро-Угорщини, щоб інтенсивно вивозити карпатський ліс. Сьогодні вони є джерелом небезпеки техногенних катастроф та економічних збитків, адже скеровують русла річок в бік дороги, руйнуючи транспортну інфраструктуру. Третя дамба (по потоці Білий) - насип на березі, який створює ефект каналізованої річки. Так після повеней в 98 році намагалися зберегти від розмивання залишки вцілілих доріг. Знесення цих трьох дамб дозволять повністю звільнити верхів'я Тиси від штучних перешкод.

Як повідомив керівник ГО “Дунайсько-Карпатська програма”, кандидат біологічних наук Богдан Проць, вільна річка - це модель, яка дає можливість зберегти біорізноманіття, туристичну, а також у випадку надзвичайних ситуацій - транспортну інфраструктуру, покращити якість води, підтримати економічну активність вівчарів на полонинах, доступ туристів до природних цінностей біосферного заповідника, а також зменшити ерозію та спалахуючі повені на річках.


"Донедавна дамби вважалися абсолютним благом. Їх зводили для зрошування полів, боротьби з повенями, для побутового та промислового водопостачання, генерації енергії тощо. Але ці переваги мають свою ціну, і часто ціна є надто високою та перевищує переваги. Це чиста вода, риба, підтримка біорізноманіття, безпека для інфраструктури та населених пунктів нижче за течією, природній вигляд берегів, що приваблює туристів, тощо", — додав Богдан Проць.

Як зазначають науковці Програми, сьогодні у світі почалася ера переоцінки впливу дамб та відновлення вільнотекучих річок.

"У Європі лише за останній рік знесли пів тисячі штучних перешкод на водотоках. Це роблять, щоб відновити міграцію риб, повернути природну течію річки, а також щоб уникнути можливих техногенних катастроф, адже штучні перешкоди для русла ріки завжди пов'язані з ризиком прориву", — пояснили фахівці.


Робота проводиться в рамках проєкту “Знесення річкових дамб водозбірного басейну Тиси та відновлення заплав для особливо цінних територій” у тісній співпраці з Карпатським біосферним заповідником та за підтримки фонду Open Rivers Programme.

Коментарі

В
вітряк

но купуви собі човен,бо за справу узялись шпіціалішта

N
NaCl

Туй много тупих комментів бо люде пишуть аби клаву постукати або нішто робити, но ви самі розумієте шо тоті шо ставили загати і дамби добре подумали бо в ті часи то була ручна робота і не легка... а то шо дамби приносять користь то факт - хоча би то шо затримує воду і зменшує швидкість води

М
Маша

Руйнувати ми вміємо

Б
Боря

Андрій правду каже,природу нашу треба спасати доку не пузно

G
Gabor

А що робитиме влада з бетонними плотинами міні ГЕСів на річках Закарпаття -- вони не штучні перепони, які приносять більше шкоди ніж користі природі і довкіллю ?...

KT
Kto to iz tvoej komnaty

Шоб ухилянтам було "легше" гтурмувати повноводну тису

Б
Богдан

Не дамби,а греблі,загати.Ця програма про дещо інше.Економіку в статті вже добавили,бо забудовують ті ж річки новими міні ГЕС і планують забудувати всі без винятку задля вигоди від збиткового для економіки країни і споживачів,зеленого тарифу.

В
Віктор

Яка ще ,,дамба"!? Греблі (штучні) треба розмантовувати

НД
Нижнім дописувачам

Ко го знає? Може так ся і стати, нажаль. Хіба хтось змоделював, прорахував? А може відразу і ті запруди імені Васі-кіловата знести до біса?

СТ
Староста ТГ

Цікаво скільки рибак бюджетних коштів витратить на ці "надважливі" роботи

НП
но пак

аби ся не добавили, шо у період повеней вода щи май скоро начне стікати і треба буде за мільйони пак стройити заново. Але уже хоть як

А
Андрій

Природний, а не природній, тобто від природи. а не при РОДАХ. Узагалі-то лише в США знесли до 15 тис. дамб. тре потрохи і в нас починати. підривати не треба. ми не москалі. Просто поспускати на фіг...

Читайте також