
Фінансова грамотність – важлива навичка для кожного, хто прагне стабільності та комфортного життя в сучасному світі.
На Закарпатті, де у багатьох жителів заробітки не є стабільними, залежать часто від сезонності, від можливості виїзду за кордон, вміння грамотно розпоряджатися грошима допоможе мати принаймні фінансову стабільність. У цій статті розглянемо основні ресурси, базові принципи фінансової грамотності, а також популярні помилки, яких варто уникати.
Корисні ресурси для навчання фінансовій грамотності
У наш час є багато різних можливостей навчитися управлінню фінансами. На допомогу вам прийдуть такі ресурси.
- Книги, такі як «Найбагатша людина у Вавилоні» (Джордж Клейсон), твори Бодо Шефера, найвідоміший - «Шлях до фінансової свободи».
- Онлайн-курси з фінансової грамотності на платформах Prometheus або Coursera.
- Блоги та сайти, такі як Fingramota.com.ua
- Мобільні застосунки для планування сімейного бюджету: CoinKeeper, Toshl Finance, Money Lover та інші.
Користуючись цими ресурсами, можна покращити свої знання з фінансів та навчитися більш ефективно керувати своїм бюджетом. А зараз коротко розглянемо базові принципи управління фінансами.
Принципи грамотного управління коштами
Щоб ефективно керувати фінансами, необхідно дотримуватися деяких важливих, ось основні з них.
- Ведення сімейного бюджету - допомагає бачити усі доходи та витрати. Ви можете розділити витрати на кілька категорій - житло, харчування, транспорт, інвестиції, розваги, навчання тощо. Коли ви бачите конкретні суми – можете їх контролювати.
- Фінансова подушка безпеки – у вас мають бути в легкому доступі кошти на 3–6 місяців ваших звичайних витрат на випадок форс-мажору – безробіття, хвороба, вимушений переїзд.
- Раціональні витрати – бажано витрачати не більше 80-90% доходу, що отримуєте на руки, оцінювати необхідність та адекватність ціни кожної покупки, планувати великі придбання.
- Диверсифікація доходів – бажано мати не лише основну роботу, а також додаткові джерела доходу.
- Інвестиції – це ваш пасивний дохід. Вкладення у нерухомість або бізнес доступні не для всіх. А от такі інструменти як депозити, акції, криптовалюта не потребують великих сум для старту і можуть дати приємний бонус до основного доходу при розумному підході.
Основні фінансові помилки та як їх уникнути
Типові фінансові помилки, які можуть призвести до значних складнощів, якщо їх не виправити та не навчитися уникати.
- життя в борг - постійні кредити та позики без чіткого плану повернення;
- витрачання в нуль – відсутність заощаджень може призвести до великих боргів у випадку форс-мажору - безробіття, термінового ремонту або заміни необхідної техніки, хвороби вашої або членів сім’ї;
- імпульсивні покупки – якщо не обмежити їх певним лімітом, є ризик нестачі коштів на необхідні платежі та витрати;
- зберігання грошей «під матрацом» - так вони знеціняться через інфляцію, тому варто інвестувати ті кошти, які вам не знадобляться протягом кількох місяців;
- невміння аналізувати та приймати зважені рішення - перед тим як зробити велику покупку, вкладення коштів або взяти кредит, варто порівняти різні варіанти та пропозиції.
Фінансова грамотність може сильно покращити якість вашого життя, підняти рівень комфорту та зменшити стрес. Дотримуючись основних принципів та уникаючи поширених помилок, ви зможете мати стабільність та впевнено йти до фінансової незалежності.
На правах реклами