
Вперше на рівні держави розроблено новий, реальний механізм фінансової підтримки сільськогосподарського товаровиробника шляхом дотування виробництва продукції рослинництваx0dx0a
Ні для кого не є секретом, що агропромисловий комплекс нині занепадає: селянам важко обробляти землю в умовах постійного здешевлення продукції тваринництва й рослинництва, при відсутності засобів для ведення господарства, при дорожнечі кредитів на закупівлю сільськогосподарської техніки тощо. При такій ситуації реально допомогти може лише суттєва матеріальна підтримка. Саме тому вперше на рівні держави розроблено новий, реальний механізм фінансової підтримки сільськогосподарського товаровиробника шляхом дотування виробництва продукції рослинництва.
Так, згідно з затвердженим урядом „Порядком використання у 2006 році коштів державного бюджету, що виділяються на фінансову підтримку виробництва продукції рослинництва шляхом дотування”, фінансова підтримка надається сільськогосподарським підприємствам шляхом дотування з розрахунку 100 гривень на 1 гектар посівів озимих культур (пшениця, тритикале, жито, ячмінь). Тобто, на дотацію претендують господарства, які засіяли озимі культури, і на яких наявні сходи озимих культур.
Для визначення переліку сільгосппідприємств, що мають право на дотацію, при районних управліннях агропромислового розвитку утворені комісії, в склад яких включено і представників контрольно-ревізійної служби.
Наразі ж управлінням агропромислового розвитку облдержадміністрації згідно з поданими заявками представлено реєстри 274-ох сільгосппідприємств краю на отримання дотації за посіви озимини на суму 1,7 млн. грн.
Хотілося б довести до читачів, що цим „Порядком...” змінено процедуру надання фінансової підтримки. Якщо в минулі роки за поданими заявками і документами сільськогосподарські підприємства отримували фінансову підтримку, а потім контрольно-ревізійною службою проводилися перевірки правильності їх виділення та законності використання, то, згідно з даним „Порядком...”, вся процедура перевірки триває на етапі виділення бюджетних коштів. Зрозуміло, основною метою цього є попередження можливих порушень. Окрім того, отримані кошти, за новим порядком, господарства використовують вже за власним розсудом.
Також важливо відзначити, що з урахуванням погодних умов, тобто з наявністю снігового покрову на полях, перевірку щодо достовірності заявлених площ посівів було розділено на 2 етапи. На першому етапі комісією проводилися документальні перевірки первинних документів та даних бухгалтерського обліку, які завершено 20 березня 2006 року. Окрім того, там, де дозволяють погодні умови, розпочато обстеження площ посівів озимини, тобто здійснюється другий етап перевірки.
На жаль, при здійснені перевірок, ще на стадії розгляду вищевказаних документів, виявлені розходження в частині недостовірності обсягу площ, зазначених у реєстрі на отримання дотації, чим попереджено незаконні видатки бюджетних коштів на суму 37,4 тис. грн..
Загалом проведеними за станом на 20 березня перевірками первинних документів, облікових регістрів та фінансової звітності підтверджено посів озимих зернових у 179 господарствах із 274 перевірених на площі майже 16 тисяч га та на суму дотації 1,6 млн. тис. грн. При цьому, як було встановлено під час перевірок 87 господарств, це фермерські господарства, площа посівів яких становить всього від 1 до 25 га. Відсутність первинних документів у фермерських господарствах пояснюється використанням власних запасів насіння озимих зернових культур та власного транспорту. Тому кінцеве рішення комісій щодо надання дотації за посів зернових фермерським господарствам буде прийнято після обстеження площ посівів на предмет наявності сходів озимих культур.
До речі, станом на 24 березня 2006 року після обстежень посівів озимини 16 господарств області отримало дотацію на суму 414 тис. грн.
Прес-служба контрольно-ревізійного управління в закарпатській області