
Знання способів зупинки кровотеч може врятувати чиєсь життя, що робить цю інформацію не лише корисною, але й необхідною.
Правильна перша допомога при кровотечі та алгоритм її надання залежать від різновиду пошкоджень. Важливо розуміти й те, яким чином діяти, коли немає турнікета чи кровоспинного джгута.
Види кровотеч
Кровотечу може спровокувати порушення цілісності одного з типів судин — артерій, капілярів та вен, що призводить до виникнення:
- артеріальних;
- капілярних;
- венозних;
- змішаних кровотеч.
Залежно від локалізації й можливих загроз, вони поділяються на зовнішні й внутрішні.
Що робити в разі зовнішньої кровотечі
Зовнішню кровотечу можна побачити, що дає змогу оцінити не лише джерело виникнення, але й ступінь загрози. Небезпечними ознаками вважаються:
- безперервне витікання крові з рани або її пульсуючий характер;
- збільшення інтенсивності крововиливу;
- інтенсивне просочення кров’ю накладеної пов’язки на місце ушкодження;
- ампутація верхніх чи нижніх кінцівок в результаті травми.
Перед наданням першої допомоги за наявності одного з цих симптомів варто впевнитись у відсутності небезпеки як для постраждалого, так і для себе. Можна залучити до процесу когось поруч. За наявності варто одягнути засоби індивідуального захисту — маску, рукавички та захисні окуляри.
Якщо вдалося чітко візуалізувати рану на кінцівках, потрібно максимально затиснути її руками, накласти тиснучу пов’язку, з подальшою оцінкою її ефективності. Після зупинки кровотечі — одразу ж викликати швидку, а до приїзду медичних працівників стабілізувати психологічний стан постраждалого. За продовження витікання крові — вище рани на 5–8 см накласти джгут (турнікет). Необхідно зафіксувати точний час накладання та передачі інформації працівникам екстрених служб після їх прибуття на місце події.
За неможливості візуалізувати рану джгут (турнікет) накладається максимально високо на пошкоджену кінцівку, уникаючи суглобів. Додатково можна розрізати одяг, щоб полегшити роботу лікарям, та дочекатись їх прибуття, перевіряючи наявність пульсу на кінцівці в зоні нижче накладеного турнікета.
У разі ран зони шиї, пахвинної чи пахвової локалізації проводиться тампонування з попереднім максимальним тиском. Після використання кровоспинних засобів чи марлевих бинтів треба затискати рану протягом 3 та 10 хвилин відповідно. Продовження кровотечі передбачає повторне тампонування.
Послідовність дій за внутрішньої кровотечі
Внутрішня кровотеча спровокована ушкодженням органів та судин, що призводить до витоку крові у порожнину тіла. Небезпека такого стану полягає у відсутності зовнішніх ознак, тож діагностувати її можна лише за низкою симптомів — больовими відчуттями, нудотою, слабкістю, поверхневим диханням і втратою свідомості. Такий стан вимагає негайного виклику швидкої допомоги.
До її приїзду варто заспокоїти постраждалого, забезпечити йому зручне положення та вкрити одягом чи ковдрою. Важливо моніторити показники пульсу та дихання і запобігти вживанню будь-яких препаратів, їжі та навіть води до передачі кваліфікованим медичним працівникам.
Як діяти за відсутності джгута
Можна зупинити кровотечу такими способами:
- затискання рани руками;
- тампонада;
- затискання за допомогою тканини.
Щоб запобігти наслідкам травмування та бути підготовленими до необхідності надання домедичної допомоги, рекомендовано подбати про наповнення аптечки. В ній повинні бути кровоспинні препарати, бандажі та марлевий бинт.
Джерело: Блог SICH
На правах реклами