
Радилися фахівці в Ужгородському центрі зайнятості
За ініціативою Ужгородського міського центру зайнятості відбулося засідання за “круглим” столом, покликане обговорити і вирішити актуальні проблеми працевлаштування випускників навчальних закладів. Відкриваючи захід, директор Ужгородського міського центру зайнятості Сергій Олексіюк зазначив, що проблема ця, на жаль, є нагальною і для Ужгорода, незважаючи на велику кількість діючих підприємств та організацій.
Трохи статистики. З усіх перебуваючих на обліку в міському центрі зайнятості близько третини – це молоді люди віком до 35 років. Чималий відсоток серед них не мають практичного досвіду роботи. Є й неповнолітні. Працевлаштування цих громадян є одним із пріоритетних завдань служби зайнятості. Тому на підприємствах міста, де трудяться більше 20 чоловік, щорічно бронюється до 5 відсотків від загальної кількості робочих місць за робітничими професіями. Цього року рішенням Ужгородського міськвиконкому на 58 підприємствах заброньовано 150 робочих місць для соціально незахищених громадян, з яких 96 – для молодих людей.
На необхідності вироблення конкретних пропозицій та рекомендацій за підсумками обговорення проблем наголосив заступник директора обласного центру зайнятості Людвіг Фрінт. З самого початку діалог соціальних партнерів проходив у діловій, конструктивній тональності.
Одним з першочергових, спільних для служби зайнятості та органів місцевого самоврядування, шкіл та інших установ є завдання щодо створення єдиного банку даних дітей-сиріт, дітей-інвалідів, дітей, позбавлених батьківського піклування.
Задля оперативного інформування студентської молоді про вакансії та вільні робочі місця заплановане розміщення у навчальних закладах області інформаційних куточків “Служба зайнятості інформує”. Одним словом, міський центр зайнятості і надалі інформуватиме молодь про соціальні послуги у сфері працевлаштування та вторинної зайнятості, організовуючи презентації, семінари, а також через засоби масової інформації.
Цю ініціативну пропозицію Ужгородського міського центру зайнятості схвально зустріли представники навчальних закладів міста.
Проректор з навчально-виховної роботи Ужгородського національного університету Любомир Белей підкреслив, що найстаріший вуз на Закарпатті є серйозним гравцем на ринку праці краю. Щороку сюди вступають близько 2000 юнаків та дівчат, що певною мірою “пом’якшує” рівень безробіття. Цьогоріч на денну форму навчання за рахунок державного бюджету заплановано прийняти 712 абітурієнтів, а на контрактній основі навчатимуться 350 осіб. Близько 500 чоловік розпочнуть навчатися заочно (168 осіб за рахунок державного бюджету, 334 особи за контрактом). УжНУ проводить свого роду “селекцію” тих спеціальностей, фахівців яких в області не вистачає. Кілька років тому в університеті відкрито прийом на нові спеціальності, необхідні на ринку праці області: “Туризм”, “Землевпорядкування і кадастр”. У цьому році планують готувати стоматологів. Попит на колись популярних економістів та юристів у Закарпатті і загалом в Україні зменшується. Тим часом зростає “рейтинг” спеціалістів інженерного профілю, яких готують на інженерно-технічному та фізичному факультетах. Немає проблем з працевлаштуванням випускників-медиків. Тягар відповідальності за працевлаштування студентів буде значно легшим, якщо, скажімо, проводити на початку навчального року Ярмарки професій та вакансій безпосередньо в Ужгородському національному. Роботодавці тут зможуть “відібрати” собі працівників. З цією ж метою створюється щорічний бюлетень “Випускники УжНУ”. Час вимагає довгострокового прогнозування кадрових потреб нашої економіки. Отже, потрібно працювати на перспективу. Це стосується не тільки вищої школи, а й професійної освіти.
Для заступника директора з виробничого навчання Ужгородського факультету Київського національного університету культури і мистецтв Ольги Брегіної тема працевлаштування випускників пов’язана з цілим комплексом питань, зокрема, адаптацією, низьким рівнем заробітної плати, самовідданістю працівників культури. А ще чи не поодинокими є факти, коли робоче місце фахівця у будинках культури “займають”... навіть електрики.
Важливу тему національно-патріотичного та військового виховання нашої молоді зачепив представник обласного військового комісаріату, помічник начальника територіального центру комплектування особовим складом, полковник запасу Василь Гулянич. Не за горами той час, коли молоді люди служитимуть у Збройних Силах тільки за контрактом. Реформування української армії неминуче. Воно перш за все пов’язане з “реабілітацією” престижу професії військового, захисника Вітчизни, яку повинні обирати кращі її сини.
Учасники розмови згадували і про молодіжні трудові загони, які організовувалися у радянських вузах. На думку директора центру соціальних служб для молоді Ужгородського міськвиконкому Олега Муртазіна є потреба у створенні молодіжного центру праці. Першим кроком до цього буде організація соціологічних досліджень шляхом анкетування міської молоді, а також пошук нових форм і методів трудового виховання підростаючого покоління з метою її мотивації до праці.
Проректор з навчальної роботи Закарпатського державного університету Людмила Огородник підтримала пропозицію створення банку даних студентів та розміщення інформаційних куточків у вузах, зауважуючи позитивність того, що участь у розмові беруть роботодавці, бо ж від у першу чергу залежить працевлаштування молоді.
Менеджер з працевлаштування ТОВ “Джейбіл-Україна” Віктор Костів поглянув на проблему з іншого боку. Часом молодий працівник, не маючи певних трудових навичок та й узагалі життєвого досвіду, претендує на високу заробітну плату, не проявляючи при цьому прямої зацікавленості у самому процесі виробництва. Сучасній молоді властива недостатня мотивація до праці.
З цим твердженням не погоджується заступник директора з навчально-виховної роботи Ужгородського вищого професійного училища торгівлі та технологій харчування Ірина Кордобан. Проблеми виникають через недостатню профорієнтаційну роботу, яка повинна проводитися у школі систематично. Виправданою є й ідея створення інформаційного штабу, в якому “акумулювалася” би інформація про тимчасові та постійні роботи.
Працевлаштуваня сиріт пов’язане з житловою проблемою. У соціальній інфраструктурі небагатьох підприємств є гуртожитки, а про будівництво житла для учорашніх вихованців дитячих будинків узагалі не йде мова. На думку заступника директора з виховної роботи Ужгородського професійного ліцею сфери послуг Марини Скиби, і роботодавці, і органи місцевого самоврядування повинні якось розв’язати цей “гордіїв вузол”.
Учасники бесіди за “круглим” столом прийняли низку рекомендацій стосовно їхнього покращення:
1.Ужгородському міському центру зайнятості:
-інформувати молодь про послуги служби зайнятості у напрямку працевлаштування, професійного навчання та орієнтації на підприємницьку діяльність;
-при потребі надавати інформацію молодіжним організаціям про вакансії та вільні робочі місця на підприємствах міста;
-організовувати проведення семінарів для лідерів молодіжних організацій на тему: “Соціальні послуги для молоді”;
-спільно з відділом у справах сім’ї та молоді, освіти та науки, центром соціальних служб для молоді міськвиконкому планувати та проводити інформаційні заходи для молоді.
2.Молодіжним організаціям:
-організовувати соціологічні дослідження у формі анкетування;
-проводити навчальні тренінгові програми з питань організації підприємницької діяльності.
3.Роботодавцям міста:
-спільно з центром зайнятості формувати банк вакансій;
-створювати позитивні умови для працевлаштування молоді на конкретних робочих місцях;
-сприяти працевлаштуванню соціально незахищеної молоді, у тому числі і на заброньовані робочі місця. При цьому звернути увагу на якість бронювання.
4.Вищим та професійно-технічним навчальним закладам:
-готувати висококваліфіковані кадри, формувати якісно нову робочу силу.
Представникам усіх зацікавлених сторін:
сприяти збільшенню кількості робочих місць в усіх сферах економічної діяльності.
Засідання за “круглим” столом стало свого роду “прологом” до проведення в Ужгородському міському центрі зайнятості інформаційних днів для молоді, у межах яких для випускників шкіл відбулася презентація провідних навчальних закладів та підприємств Ужгорода.
Ольга Синкулич, заступник начальника відділу організаційної роботи та взаємодії з соціальними партнерами та громадськістю