З`вляться в оселях злiсних неплатникiв
В оселях злiсних неплатникiв з`являться лiчильники, що подаватимуть лише оплачений газ
НАК "Нафтогаз України" почав пiдготовку реалiзацiї проекту "Гривня", що передбачає застосування iнтелектуальних побутових лiчильникiв газу нового типу "Gallus 2002" для облiку природного газу, спожитого населенням. Докладнiше про це розповiдає начальник департаменту облiку нафти i газу НАК "Нафтогаз України" Валерiй ПАНАСЮК.
- Кому i за чий рахунок встановлюватимуть новi лiчильники з картками облiку спожитого газу?
- Почнемо з того, що потреба запровадити цю систему з`явилася не вiд хорошого життя. З подорожчанням енергоресурсiв зростає й борг населення. Отже, якщо газопостачальна компанiя повинна оплачувати весь обсяг замовленого палива наперед, то населення отримує мiсячну вiдстрочку на сплату спожитого газу. Останнiм часом в Українi
число неплатникiв зросло до кiлькох мiльйонiв. А це сотнi мiльйонiв гривень.
Якщо багатомiсячний борг споживача сягає десяти тисяч гривень, заклики до свiдомостi не дуже допомагають. Саме тому незабаром почнеться впровадження нової системи.
- Що це за лiчильник?
- Кожний лiчильник - це досить складний i дорогий пристрiй iз iндивiдуальною карткою оплати, з електронним чипом пам`ятi. Передбачено, що лiчильник буде власнiстю компанiї i його встановлять за її рахунок. Наголошую: встановлювати їх будуть передовсiм злiсним неплатникам, що дасть змогу жорстко контролювати споживання газу. Цей лiчильник встановлюватимуть на певний час. Якщо за газ платитимуть регулярно, лiчильник замiнять на звичайний, а користувач зможе споживати газ у кредит.
- А як вiдбуватиметься контроль?
- Кожен газовий лiчильник постачається у комплектi з iндивiдуальною карткою, що, як ключ до замка, пiдходить тiльки до свого лiчильника. Вся iнформацiя на картцi мiститься не на магнiтнiй стрiчцi, а в електроннiй мiкросхемi з дуже серйозним захистом. У пунктах приймання газових платежiв стоятимуть термiнали, якi запишуть на вашу картку iнформацiю про оплату. Пiсля цього картку треба на хвилину вставити в лiчильник. Вiн зчитає iнформацiю та запам`ятає її. Пiсля цього картку можна вийняти, лiчильник вiдкриває клапан газу та починає його облiк. Головний сенс тут у тому, що газ подається тiльки пiсля повної попередньої оплати.
Наприклад: заплатили ви за сто кубiв газу,
їх i отримаєте. Новий лiчильник враховує дуже багато особливостей. Наприклад, якщо попереду вихiднi, а оплачена вами кiлькiсть газу закiнчується, то буде наданий кредит, але --лише на цi вихiднi. Отже, з понедiлка треба заплатити за газ, бо iнакше лiчильник припинить його подачу.
- Очевидно, кожен такий лiчильник коштує чималi грошi. Судячи з його назви, виробником знову буде iноземна компанiя. Що ж українськi виробники? Знову залишаються за бортом?
- По перше, обладнання ще не постачають. Має вiдбутися офiцiйний тендер, який i визначить переможця. Український виробник мають певнi розробки. Та тут є одна проблема: вiтчизнянi розробники як один чомусь використовують у ролi носiя iнформацiї магнiтнi картки. Про їх
незахищенiсть та простоту пiдробки знає кожен студент. Недарма ж правоохоронцi час вiд часу затримують цiлi артiлi, що заполонили київський ринок пiдробними картками для метрополiтену... Рухаючись у такому напрямку, ми ризикуємо пiдiрвати всю нову систему та викинути на вiтер чималi кошти.
"Експрес"