
Вартість зерна на світовому ринку вже б'є рекорди, але це ще не кінець. Підстебнути ціни може вчорашню заяву російського прем'єра Володимира Путіна про те, що до кінця року Росія вводить заборону на експорт зерна.
- У зв'язку з аномально високими температурами й посухою вважаю за доцільне ввести тимчасову заборону на експорт з території РФ зернових та інших сільгосптоварів, похідних від зерна, - цитують ЗМІ прем'єра.
З одного боку, така міра дозволить уникнути дефіциту зерна всередині країни. З іншого - заборона може підняти ціни на світових ринках і вдарити по репутації Росії як надійного постачальника.
Відразу після заяви Путіна грудневий ф'ючерс на постачання пшениці подорожчав на 60 центів - до $ 8,155 за бушель - максимуму, встановленого біржею. Останній раз ціни піднімалися до цього рівня в серпні 2008 року. Також заяву російського прем'єра викликало стрибок цін на рис і кукурудзу. Рис підскочив у ціні на 2,8 відсотків, кукурудза - на 4,5 відсотка.
Втім, ще до доленосного заяви Путіна вітчизняні експерти заявляли, що вже до жовтня ціни на хліб піднімуться на 50 відсотків, а в Києві - на 70 відсотків.
- У зв'язку з тим, що в світі спостерігається неврожай зерна, очікується, що світова ціна на пшеницю буде на рівні 300 доларів за тонну. Вже зараз вона піднялася до 250-275 доларів. Враховуючи, що у нас також не такий вже багатий врожай, як очікувалося, можна говорити, що зростання цін становить 12 відсотків. Світова ціна підніметься ще на 30-40 відсотків, а оскільки Україна - частина світового ринку, відтак, подібна ситуація буде і у нас, - відзначив директор Інституту трансформації суспільства Олег Соскін.
За його прогнозами, хліб в середньому подорожчає на 50 відсотків, а ціна на «соціальні сорти» хліба в Києві підніметься до початку жовтня мінімум на 70 відсотків.