Коштовності під ногами: мінеролог-любитель спричинив "сапфірову лихоманку" у Словаччині (ФОТО)

1319

Ладислав Оравець зі словацького села Філякова відомий тим, що спричинив справжню "сапфірову лихоманку", коли знайшов кілька дорогоцінних мінералів у місцевому колишньому базальтовому кар'єрі.

Блакитні сапфіри - досить рідкісні для Європи. В основному їх знаходять у Індії (Кашмір) та інших країнах Азії, також відомі родовища у Африці (Мадагаскар, ПАР), Австралії та США.

Тож коли завдяки публікаціями у пресі люди довідалися, що можна у рідній країні знайти коштовне каміння, то почали подорожувати у регіон Гемер та Новоград, що на півдні Словаччини. Сапфіри тут не охороняються законом, тому той, хто знайшов, має право їх залишити, - пише plus7dni.pluska.sk.

Втім, як з'ясувалося, розшукати сапфір серед купи базальту справа не проста. Скажімо, Ладіславу для цього знадобилося п'ять років і тисячі годин. Але тепер він вже знає як і де шукати, хоча і не розкриває свої секрети.

Нині на його рахунку десятки цікавих знахідок.

«Не я один знайшов тут сапфіри. Кілька людей уже поїхали звідси з самоцвітами і знаходять ще. Але за розміром мене ще ніхто не перевершив. В принципі, я завжди побиваю свої власні рекорди», — з посмішкою каже мінералог-археолог-любитель.

Він також радий, що його відкриття привернули увагу до маленького словацького села за кордоном, навіть на інших континентах.

«Базальту, в якому знаходяться сапфіри, близько 5 мільйонів років. Колись тут проявилась вулканічна магма, яка і принесла кристали сапфіру на поверхню землі з глибини кількох кілометрів. Дослідження мінералів базальту розкажуть нам більше про геологічну історію Карпатського регіону», - каже вчений Штефан Фаршанг з Женевського університету.

Сапфір, який зустрічається в базальті між Хайначкою та Гемерським Яблонцем, був вперше задокументований у 1899 році мінералогом і геологом Юліусом Шадецьким. Зазначена територія на сьогодні є найважливішою знахідкою цього самоцвіту в усіх Карпатах. Разом з опалом з Дубника вони є єдиними словацькими дорогоцінними каменями.

У кар'єрі можна знайти кристали інших мінералів, які зазвичай не зустрічаються в базальті, таких як циркон, анортоклаз або кварц. «Завдяки цій незвичайній мінералогії місцевий базальт є щонайменше унікальним у Європі», - каже вчений.

Також цікавим є той факт, що більшість бордюрів на дорогах у мегаполісах колишньої Австро-Угорщини, а саме Будапешта, Відня і Братислави, зроблені з базальту з цих Новоградських кар'єрів. Тому дуже ймовірно, що багато дорогоцінних каменів лежать прямо біля ніг людей.

Найбільший сапфір у базальті, знайдений у Словаччині, має розміри всього два сантиметри. Ладіслав Оравець назвав його "Сльозою океану", раніше також знайшов мінерал, який назвав "Королем" (1,4 см).

Саме ці знахідки викликали справжню сапфірову лихоманку в Гемері та Новограді.

«Дуже мало людей знайшли тут щось. Здебільшого просто розчарування», - каже мінеролог-аматор. Ладислав додає, що йому знадобилися для цього роки.

Один із знайдених Ладиславом сапфірів він передав у приватні руки і той був огранований у самоцвіт. Інші безкоштовно позичає на різні виставки. Він не хоче їх продавати. «Мені були пропозиції від колекціонерів, вони давали мені три тисячі євро за сапфір. Але що я мав би з цього? Вся моя праця, всі ці роки, пішла б даремно. Тому що колекціонер насолоджувався б ним наодинці. Я віддаю його музеям безкоштовно, і кожен може його побачити. Люди радіють цьому, я дуже цим пишаюся. Але це нормально», — каже він. На думку деяких людей, він успішно знаходить дорогоцінні камені саме тому, що не продає їх.

Ладислав шкодує, що місцеві жителі та влада недостатньо пишаються унікальним розташуванням. Хоча в Ґемерському Яблонці спорудили пам'ятник – влітку Ладислав знайшов там свій найбільший сапфір.

Але мінералог-аматор переконаний, що регіон міг би більше використати унікальне розташування та його знання для залучення туристів. Адже у прикордонних з Угорщиною селах бракує роботи та можливостей.

Ладислав переконаний, що якби була інфраструктура і хтось допомагав із промоцією, він міг би супроводжувати туристів, які цікавляться корисними копалинами, до сапфірових місць.

Він також каже, що, мабуть, у нього є дар від Бога знаходити рідкісні речі. Він хоче, щоб вони збереглися в Словаччині. «Нашими сапфірами треба пишатися. Такі речі треба берегти. Це унікальний край». Але його розчарувало те, що на відкриття пам'ятника не прийшли представники влади, ніби їм байдуже. Зате пишуть та телефонують люди з різних країн.

Сам Ладислав хоче максимально популяризувати це місце.

«Я наповнююся радістю, коли сюди приходять люди, які цікавляться корисними копалинами. Я не зупинюся. Ніколи», - каже він.

Сапфір набрав великої популярності як коштовне каміння, починаючи з 800 років до н. е. Є свідчення, що королі носили сапфіри у кулонах, як потужний захист від злого ока. Вважалося, що сапфіри здатні оберігати свого володаря від заздрості і залучали божественну милість. Сингали на Шрі-Ланці також вважали, що коштовний сапфір служив захистом від чаклунства. У XII столітті сапфір був відомий як найкращий камінь для перснів священнослужителів.

Основні місця комерційного видобутку сапфірів і рубінів включають такі країни: Афганістан, Австралія, М’янма, Камбоджа, Китай, Колумбія, Індія, Кенія, Лаос, Мадагаскар, Малаві, Непал, Нігерія, Пакистан, Шрі Ланка, Таджикистан, Танзанія, Таїланд, США та В'єтнам.

Майже половину синіх сапфірів світу дала Шрі-Ланка (острів Цейлон), де розробка родовищ корунду триває близько двох тисячоліть. Один з найбільших сапфірів знайдено на острові Шрі-Ланка — масою 19 кг (95 000 карат).

2020 року на Шрі-Ланці знайдено брилу зірчастого сапфіру масою близько 510 кг і вартістю близько 100 млн доларів.

Світовий рекорд ціни за карат сапфіру на аукціоні належить сапфіру з Кашміру в каблучці, який у жовтні 2015 року був проданий приблизно за 242 000 доларів США за карат.

Найбільший огранений сапфір — «Чорна зірка Квінсленду» масою 733 карат.

Породи родовищ сапфірів, що їх вміщають, — в основному мармури або базальти. Утворюються вони також у пегматитах.

До речі, базальтові родовища також розвідані й на Закарпатті, хоча сапфіри тут не знаходили. Можливо погано шукали?

До прикладу, неподалік Мукачева є унікальна природна фотозона - базальтові стовпи.

Коментарі

Читайте також