Нагадаємо, що 25 квітня минулого року в університеті угорського міста Ніредьгаза урочисто відновили кафедру української мови та культури.
Вона мала запрацювати у рамках Інституту славістики з 2018-го року. Основна мета – випускати дипломованих філологів-перекладачів.
Слід зазначити, що кафедра української та русинської філології діяла в університеті з 1992 року. Її керівником був професор-славіст Іштван Удварі, автор фундаментальних угорсько-українських та українсько-угорських словників. Однак після його смерті у 2005 році у процесі реорганізації відділення було закрито і викладання української мови припинилося.
За словами уповноваженого комісара уряду Угорщини Іштвана Грежі відродженню кафедри сприяв особисто прем'єр-міністр Віктор Орбан. Тепер україністика буде присутня у трьох вишах Угорщини – Будапештському, Сегедському та Ніредьгазькому університетах.
Завідувачем кафедри призначено доктора філології Вікторію Штефуцу, родом з Хуста, яка є автором підручників з вивчення в Угорщині української мови. За планами здобувати освіту на кафедрі мало 15 студентів.
Однак вже на цей момент від бажаючих надійшло 23 заявки. Тож, скоріш за все, учнів буде ще більше. Серед них - переважно угорці та українці.
— Наразі на наступний навчальний рік в університет Ніредьгази надійшло понад 5400 заяв від абітурієнтів на 3232 вакантних місць. Серед нових курсів - підготовка викладачів для дошкільних закладів. Залишається популярним інженерний та економічний напрямок, де навчають досвіду управління, а також програмування, фізична культура тощо. Тож на деяких курсах будемо збільшувати чисельність викладачів подеколи на 30%. Добрим рішенням було й відкриття зовсім нових напрямків - у тому числі навчання бакалаврів з української мови. Дуже приємно, що цим курсом зацікавилося чимало охочих з усієї країни! Наразі подано вже 23 заявки на наступний навчальний рік, - каже др. Ілдіко Ач, заступник ректора університету Ніредьгази.