
І розповідав коли офіцери міліції готові стати «нелегалами»
У вівторок з робочим візитом область відвідав міністр внутрішніх справ Юрій Луценко. Переймався, за його словами, «найпроблемнішим питанням» краю – нелегальною міграцією.
Він відвідав табір тимчасового утримання «Павшино», який УМВС не хоче брати на свій баланс, а потім провів нараду з керівниками прикордонної служби та прокурором області. За словами Юрія Віталійовича, Україна перетворилася на велетенський мішок, де накопичуються нелегали і вже нині їх кількість обраховується мільйонами. Затримання мігрантів на західних кордонах у 6 разів перевищує затримання на практично прозорих східних. Найближчим часом Україна підпише з ЄС угоду про реадмісію, і крім затриманих на території України нелегалів, до нас відсилатимуть усіх, у кого знайдуть бодай папірець від української цукерки. Дипломати мають сподівання, що доможуться, аби відтермінувати дію цієї угоди на три роки, а також домогтися підписання фінансових зобов’язань, що ЄС надаватиме Україні кошти для вирішення проблем нелегалів. Але за ці три роки Україна повинна підготуватися ефективно відповідати на виклики нелегальної міграції.
Нині мігрантами опікуються шість державних відомств, Луценко ж переконаний, що всю роботу потрібно сконцентрувати в одному міністерстві, і найкраще — внутрішніх справ, для чого передати йому Держкомнацміграції і вже у державний бюджет наступного року закласти необхідне фінансування. А, наприклад, лише для будівництва таборів утримання в Чернігівській та Волинській областях, потрібно 40 млн. грн. Правозахисні організації висувають дуже високі вимоги до комфорту мігрантів, скажімо, одруженій парі потрібно надати окрему кімнату з усіма зручностями. Як зазначив Луценко, багато офіцерів міліції за таких умов погодилися б стати «нелегалами».
Для впорядкування ситуації з нелегалами УМВС працює у трьох напрямках. Перший — внесення змін до законодавства, щоб посилити відповідальність за організацію сприяння нелегальній міграції. Здебільшого організатори відбуваються умовними термінами покарання. Принаймні на Закарпатті, де найбільша кількість кримінальних справ, за останні два роки лише четверо організаторів реально сіли в тюрму. Другий – введення статусу прикордонних районів поблизу кордонів України. При цьому, обіцяв міністр, намагатимуться не нашкодити туристичному потенціалу Закарпаття. І третій напрямок передбачає суттєво збільшити кількість працівників у відділах по боротьбі з торгівлею людьми. Зокрема, на Закарпатті до нинішніх 15 планують додати ще 20, підсилять їх перекладачами та співпрацею з Інтерполом.
Відповідаючи на запитання журналістів, Луценко оцінив роботу закарпатської міліції на «тверду четвірку», непокоять його тільки результати підрозділів по боротьбі з обігом наркотиків та по боротьбі з торгівлею людьми. Загалом же, зазначив, досвід його двох років на посаді міністра свідчить: більше міліціонерів повинно бути на вулиці, ніж у кабінетах. А подекуди ще неякісна робота пов’язана з недостатнім фінансуванням – 40% коштів міліція заробляє сама за рахунок надання платних послуг. При цьому, якщо торік було лише близько двох сотень кримінальних справ щодо зловживань працівників міліції, то цього року вже більше тисячі і 106 отримали реальне покарання.
А добровільно відмовлятися від своєї посади ближчим часом Юрій Віталійович не збирається, бо, як сказав, прийшов на неї на прохання Президента. Так само не збирається йти в опозицію до влади, бо, на його погляд, нині бути в опозиції – чудова річ, відпочинок для будь-якого політика, не те що за часів Президента Кучми.
Лариса ПОДОЛЯК
"Старий Замок "Паланок"