
таке рішення громада села прийняла на референдумі
В селі Яноші Берегівського району Закарпаття відбувся місцевий референдум. Мешканці сіл Яноші та Балажієво (яке входить до Яношівської сільради) відповідали на питання „Чи хочете Ви, щоб на території Яношівської сільської ради був побудований регіональний сміттєпереробний комплекс?”. Про це 10 вересня повідомив ЗІК.З 2 117 громадян, внесених до списків, з’явилися на референдум 1 038 (з них 32 голосували вдома). „Так” сказали 401 мешканець, „ні” – 578, ще 59 бюлетенів виявилися недійсними. Ініціатори референдуму заявляють, що формулювання питання було некоректним і багатьох мешканців просто збило з пантелику. Оскільки села угорськомовні, то 85 % бюлетенів були угорською мовою, 15% – українською.
Невисоку явку організатори референдуму пояснюють тим, що проголосувало надто мало мешканців сусіднього Балажієво, яких проблема не надто хвилювала, проте за законом мусили спитати і їх.
У листопаді минулого року сільська рада села Яноші виділила тридцять га землі в оренду СП „Берег Вертікал” для будівництва сміттєпреробного комплексу, розрахованого на утилізацію сміття від ста тисяч осіб (весь Берегівський район плюс зростаюча кількість туристів). Була підписана чотирьохстороння угода між міським головою Берегова (Гайдош І.Ф.), головою Берегівської районної ради (Чізмар Б.Б), головою сільської ради (Барта М.А.) та СП „Берег Вертикал” (Орос Ю.) щодо побудови такого комплексу.
Однак мешканці села Яноші не повірили обіцянкам голови сільради, яка запевняла, що у селі буде збудований надсучасний, екологічно безпечний комплекс, здатний переробляти 99 % усього сміття. Сумнівною видалася селянам і сума 200 мільйонів євро, які ніби готовий виділити Євросоюз на побудову сміттєпереробного комплексу.
У березні в селі відбулись збори, куди прибули як представники влади
Берегівщини, так і угорської фірми „Вертікал”, а також незалежні
експерти з неурядових екологічних організацій „Екосфера” та „Чистий
Берег”, Партія Зелених. В ході дебатів селянам не представили
конкретного проекту із відповідями – що саме, якої потужності і за
скільки грошей планується будувати на землях сільради. Сторони
погодилися із тим, що Берегівщина потерпає від сміття, і вирішувати
проблему необхідно якнайскоріше. Однак ініціатори будівництва не
знайшли аргументів, аби переконати мешканців Яноші, що робити це треба
саме на їх землях.