Після відповідного указу Президента України службу ДАІ було реформовано у два нові підрозділи: державну службу безпеки дорожнього руху та патрульну службу
Після відповідного указу Президента України службу ДАІ було реформовано у два нові підрозділи: державну службу безпеки дорожнього руху та патрульну службу.
Перша повинна організовувати транспортний рух: наглядати, щоб на дорогах не створювали тисняву, слідкувати за дотриманням Правил дорожнього руху та правил паркування. Патрульна служба входить у блок громадської безпеки і працює за територіальним принципом. До її компетенції входить оформлення ДТП та нагляд за дорожнім рухом. Мукачівський міжрайонний відділ управління Державтоінспекції УМВС, який обслуговує населення Мукачева і Сваляви, а також Мукачівського та Свалявського районів, був створений 7 липня 2005 року.
Очолив його підполковник міліції Віктор Пилип. Окрім функцій нагляду за станом аварійності на дорогах державного та районного значення, проведення державного технічного огляду автотранспортних засобів, нагляду за перевезенням небезпечних вантажів, є й надання послуг реєстраційно-екзаменаційного відділення, яке займається реєстрацією автотранспорту, прийомом іспитів у кандидатів у водії та видачею посвідчень водія.
Рік - порівняно невеликий термін для результативного реформування служби, та у Мукачівському МРВ УДАІ УМВС за цей час відбулося чимало позитивних змін. Відділ встиг відсвяткувати новосілля, переїхавши у просторе приміщення, що на вулиці Брегівський - Об’їзній, 7 у Мукачеві. Для зручності обслуговування жителів Свалявщини проводиться прийом жителів району з питань проведення технічного огляду як фізичних, так і юридичних осіб в приміщенні місцевого РЕП. За показниками роботи Мукачівський МРВ ДАІ справедливо вважають одним із кращих. Порівняно з минулим роком рівень аварійності по Мукачеву поліпшився. Цьогоріч на території міста було скоєно 37 (проти 39 за 2005 рік) дорожньо-транспортних пригод, в яких загинуло 4 особи (проти 8 за 2005 рік) та отримали тілесні ушкодження різного ступеня важкості 46 осіб (проти 44 за 2005 рік).
Провівши порівняльний аналіз дорожньо-транспортних пригод з аналогічним періодом минулого року, бачимо, що їх кількість зменшилась, кількість загиблих зменшилась на 4 особи (50%), кількість травмованих збільшилась на 2 особи (4,54%). Поменшало аварій і на автодорогах Мукачівщини. За 9 місяців ц.р. тут було зареєстроавано 52 дорожньо-транспортні пригоди, внаслідок яких загинуло 23 та травмовано 72 особи. Торік за аналогічний період було зареєстровано 77 дорожньо-транспортних пригод, у яких загинуло 20 та отримали тілесні ушкодження 103 особи. За дев’ять місяців 2006р. кількість ДТП порівняно з минулим роком зменшилась на 25 випадків (-32,47%), важкість наслідків ДТП зросла, тобто кількість загиблих людей збільшилась на три особи, а кількість поранених — на 31. Турбує зростання аварійності на Свалявщині, де в 2006р. сталося 30 ДТП, в яких загинуло 6 та поранено 46 осіб. У 2005р. було відповідно 28 ДТП, загинуло 5 та поранено 40. Тобто спостерігається тенденція до зростання за всіма показниками. Треба сказати, що основна частина ДТП сталася на дорозі державного значення Київ-Чоп. Траса відповідає усім світовим стандартам, та саме хороший стан дорог й став причиною перевищення водіями швидкісного режиму та порушень правил обгону, які часто призводять до дорожньо-транспортних пригод.
Протягом поточного періоду 2006 р. співробітники Мукачівського МРВ виявили 1860 порушників Правил дорожнього руху, 60 з яких керували транспортними засобами в стані алкогольного сп’яніння, 27 випадків підробки номерних агрегатів (двигун - кузов), затримано 63 кубометри лісу, металобрухт, та вантажівку з підакцизними побутовими електротоварами (загалом 52 найменування), які транспортувалися без відповідних документів.
Нещодавно, скажімо, був затриманий автомобіль "Пежо 406" 2000 року випуску з київськими номерами, яким за дорученням керував житель Мукачівщини. На перший погляд, всі документи ніби були у порядку. Та під час перевірки транспортного засобу по національній базі даних "Автомобіль" було встановлено цікавий факт: у Києві знаходиться авто такої ж марки, але з іншим номером кузова. Встановлено також, що свідоцтво про реєстрацію даного автомобіля підроблене. Під час розслідування кримінальної справи з’ясувалося, що престижна іномарка, яку було ввезено з-за кордону, не розмитнена. Щоб зекономити на цій процедурі кругленьку суму, спритники вирішили зробити з неї двійника зареєстрованої вже автівки. Можливо, що під час купівлі транспортного засобу наш земляк про цей факт навіть не здогадувався. Але одночасно виявилося, що у цього пана ще й підроблені права водія. Наразі справа знаходиться в суді. Окрім кримінальної відповідальності, власник "Пежо" "влетить" і по грошах, адже іномарку вартістю близько 12 тисячі доларів він нині зможе продати лише на запчастини. Щоб не потрапити в халепу, фахівці радять під час купівлі авто звертатися у МРВ ДАІ, щоб перевірити транспортний засіб за національною базою даних. До слова, типове порушення, яке виявляють фахівці Мукачівського МРВ — підробка техталонів, щоб за машини, які ввозять на Закарпаття з інших областей, не сплачувати велику суму податку. КамАЗ з "лівими" техталонами, який прибув із Львівщини, нещодавно затримали співробітники МРВ.
Завітавши у Мукачівський міжрайоний відділ УДАІ УМВС, здивувалася відсутності черг до кабінетів - усі питання відвідувачів фахівці МРВ намагаються вирішувати швидко. Хоча під час проведення техогляду інколи доводиться приймати близько 300 людей за день. До слова, термін проходження техогляду скінчився 31 липня, однак це не означає, що його не можна пройти й нині. У випадку, якщо власник добровільно надасть транспортний засіб для проведення техогляду, йому вдасться уникнути штрафних санкцій.
— Основна проблема нині — відсутність жорсткішого законодавства та культури водіїв і пішоходів на автодорогах, - вважає начальник Мукачівського міжрайонного відділу УДАІ УМВС Віктор Пилип. — Нонсенс, коли співробітник ДАІ зупиняє водія у нетверезому стані, складає адмінпротокол, а посвідчення водія в такому випадку не вилучається. Матеріали про правопорушення направляються в суд, який виносить постанову про позбавлення права керування та направляє постанову для виконання в органи Державтоінспекції. Вилученням посвідчень водія займаються як ДАІ, так і патрульна служба міськрайвідділів, а також Державна виконавча служба. Чимало випадків демонструють недосконалість чинного законодавства. Щоб відбулися позитивні зміни, слід подбати насамперед про законодавчу базу.
— Вікторе Андрійовичу, начальник департаменту Державтоінспекції МВС України Сергій Коломієць прогнозує прийняття законопроекту про жорсткішу відповідальність за порушення правил дорожнього руху, який передбачає збільшення штрафних санкцій у 5-10 разів. Чи поліпшить це ситуацію на дорогах України?
— На жаль, чинна система розгляду адміністративних справ за правопорушення у сфері безпеки руху нині не забезпечує дотримання принципу невідворотності покарання. Внаслідок перевантаження судів загальної юрисдикції кожен другий правопорушник ПДР фактично уникає покарання. Однією з причин правового нігілізму на автошляхах, на мій погляд, є незначні суми штрафів. За більшість адмінпорушень сьогодні передбачено покарання у розмірі від 8,5 до 17 гривень. Щоб кожен водій відчув відповідальність, вважаю, слід почати зі штрафів. Нинішні суми штрафів за правопорушення - це мізер. Якщо кожен задумуватиметься, що з нього стягнуть штраф, який суттєво вдарить по кишені, то обачнішим буде на дорозі, відповідальніше ставитиметься до Правил дорожнього руху. Відтак, і автошляхи України стануть безпечнішими.
Еліна САВИЦЬКА,
м.Мукачево