
Напередодні ювілею у читальному залі Центральної міської бібліотеки для дорослих імені Олександра Духновича відбулися урочистості з нагоди 90-річчя Соборності України
З вітальним словом до присутніх звернувся міський голова Мукачева Золтан Ленд’єл. Він, зокрема, сказав: «Ідея соборності бере свій початок від об’єднання давньоруських земель навколо князівського престолу в Києві, а її філософське коріння сягає часів Візантії. Протягом віків її практичним втіленням займались українські гетьмани Богдан Хмельницький, Іван Мазепа, Петро Дорошенко, Пилип Орлик. У ХVIIІ - початку ХХ ст., коли українські землі були поділені між сусідніми державами: Польщею, Росією, Румунією, Австро-Угорщиною, ця ідея знайшла своє відображення у працях кращих вітчизняних мислителів, оскільки для боротьби за свої національні інтереси Україні була вкрай важливою територіальна єдність.
В результаті ухвалення ІІІ Універсалу Української Центральної Ради 7 листопада 1917 р. була проголошена Українська Народна Республіка, до складу якої увійшло 9 українських губерній. Під впливом цих подій в жовтні 1918 р. у Львові представники західноукраїнських політичних партій створили Українську Національну Раду, а 19 жовтня того ж року було проголошено утворення Західноукраїнської Народної Республіки. Відтоді між урядами УНР і ЗУНР велися переговори про втілення ідеї соборності. 22 січня 1919 р. у Києві на Софійській площі відбулися урочисті збори, на яких був проголошений Акт Злуки (об’єднання) українських земель, засвідчений Універсалом про об’єднання УНР і ЗУНР в єдину Велику Україну. Ним стверджувалось об’єднання двох тодішніх держав, що постали на уламках Російської і Австро-Угорської імперій в єдину соборну Українську державу, яка відтоді ставала гарантом загальнонаціональних інтересів українців.
Саме в той час 1919 року в Хусті відбувся 1-й Всезакарпатський з’їзд, на якому 420 делегатів майже з усього Закарпаття проголосували за возз’єднання свого краю з Україною. Для нас, мукачівців, знаковими віхами у визвольних змаганнях за торжество ідеалів української державності стало проголошення у березня 1939 року Карпатської України, Маніфест 1 з’їзду Народних Комітетів Закарпатської України про возз’єднання краю з Україною, який було ухвалено 26 листопада 1944 року в Мукачево.
Не дивлячись на те, що за радянських часів будь-які згадування про Злуку заборонялися, а їхніх ініціаторів карали таборами, дуже символічно, що Указ Верховної Ради УРСР «Про утворення Закарпатської області у складі Української Радянської Соціалістичної Республіки» був підписаний саме 22 січня 1946 року, і сьогодні минає 63 роки з дня підписання цього документу.
На жаль, це об’єднання виявилось нетривким, і невдовзі історія розпорядилась так, що окремі частини українських земель знову опинились у складі різних держав. А методи, якими було здійснене нове об’єднання “сходу” і “заходу” в 1939 році, полишили в думах мільйонів українців незагоєні рани.
Відзначення 90-річчя Соборності України, вшанування творців Акту Злуки - це не тільки суспільна потреба, а й моральний імператив берегти світлу пам`ять незліченних жертв, протягом віків принесених українським народом на олтар незалежності, соборності, державності.
Від імені Мукачівської міської ради, її виконавчого комітету, територіальної громади Мукачева Золтан Золтанович щиро привітав присутніх з 90-ю річницею Соборності України та 63-ю річницею утворення Закарпатської області, побажав щастя, здоров’я, оптимізму й успіхів на благо нашої єдиної і неподільної держави Україна.
З доповідями про 90-річчя Акту Злуки та 63 роковини утворення Закарпатської області у складі УРСР виступили доцент Ужгородського національного університету, кандидат історичних наук Іван Шершун та старший викладач Мукачівського державного університету Надія Кампов. Учасників зборів щиро привітали голова міського осередку «Союзу українок», який у грудні минулого року відзначив своє 15-річчя, Людмила Оленушинець і заступник командира 128-ї механізованої бригади з виховної роботи підполковник Євген Коваленко. Свої вірші читала мукачівська поетеса Юзефа Комарницька і співав українських пісень змішаний хор «Відгомін», більшість якого представляють активісти «Просвіти» і «Союзу Українок».
У день Соборності України керівники Мукачева на чолі міським головою Золтаном Ленд’єлом та представники громадськості поклали вінки й букети квітів до обеліску борцям за незалежну Україну, меморіальних дошок Михайлу Грушевському та Августину Волошину, повідомили з прес-служби Мукачівського міськвиконкому.