Переважно робітничих професій та осіб без кваліфікації
Вивчення потреб роботодавців району щодо укомплектування новостворених та вакантних робочих місць працівниками відповідного професійно-кваліфікаційного рівня виявило певні тенденції на ринку праці. Аналіз заявлених роботодавцями району і занесених до бази даних в Єдину інформаційно-аналітичну систему (ЄІАС) служби зайнятості вільних робочих місць показав, що у 2006 році на ринку праці Мукачівщини визначилася тенденція до помітного зростання потреби в робочій силі.
Збільшенню вакансій у 2006 році ( з 284 у січні до 396 у червні ) сприяло створення роботодавцями нових робочих місць та легалізація найманої робочої сили у процесі здійснення заходів щодо реформування системи соціального страхування та пенсійного забезпечення населення. Зокрема, кількість зареєстрованих у 1-му півріччі 2006 року договорів фізичних осіб з найманими працівниками склала 282 проти 231 - відповідного періоду 2005 року.
Протягом січня-червні 2005 року підприємствами та приватними підприємцями заявлено 1832 вільних робочих місць, тоді як у січні-червні цього року 1974, тобто на 142 більше, що складає 7,2%. Відповідно навантаження на 1 робоче місце у порівнянні із аналогічним періодом 2005 року знизилося від 4,3 претендентів на роботу до 2,7.
При цьому, стабілізувалася кількість вільних робочих місць у сільській місцевості; 210-220 в середньому на місяць або 64% від усіх заявлених.
Заявлені роботодавцями у період з 01.01.06. по 30.06.06. вакансії свідчать, що на ринку праці району переважав попит на працівників робітничих професій та осіб без кваліфікації. Так, для фахівців із повною вищою та базовою вищою освітою роботодавцями району упродовж січня-червня цього року пропонувалося 249 робочих місць або 12 % від усього заявлених вакансій. Водночас питома вага робочих місць для працівників із початковою, базовою середньою та повною середньою освітою сягала 74%. Для працевлаштування осіб без кваліфікації було заявлено біля 300 вільних робочих місць (13 %).
Порівняльний аналіз з минулим роком у розрізі робітничих професій показав, що в районі залишається найбільший попит на швачок, продавців, слюсарів різної кваліфікації та спеціальності, верстатників деревообробних верстатів, кухарів, пекарів, електрогазозварників, токарів, охоронців, мулярів, штукатурів, водіїв.
У заявленій роботодавцями потребі на фахівців продовжують переважати бухгалтери, інженери різних спеціальностей (значна частка з охорони праці, цивільного будівництва, одиниці - технологів лісоінженерної справи), медичні сестри, експедитори. Потреба у соціальних працівниках, юристах, економістах, лікарях, фармацевтах, вчителях за 6 місяців цього року не перевищувала 20 одиниць.
Фахівцям із вищою освітою пропонувалися для заміщення понад 15 посад начальників (заступників) відділів, відділень, цехів; на конкурсних засадах -19 вакансій державних службовців.
Аналіз рівня оплати праці на заявлених роботодавцями вільних робочих місцях показав, що з початку року поступово зростає питома вага вакансій із заробітною платою, що перевищує прожитковий мінімум. Цього року питома вага вакансій із заробітною платою 350 грн. у загальних обсягах заявлених роботодавцями робочих місць на кінець червня становила 10,4% і відповідно питома вага вакансій з оплатою праці від 351 до 496 грн. (рівень прожиткового мінімуму) в районі склала 31,1%. Загалом станом на кінець червня середня заробітна плата по заявлених роботодавцями вакансіях склала 543 грн.
Серед загальної кількості вакансій із мінімальною оплатою праці біля 4% заявлені підприємствами, організаціями, установами державної власності та 78% - приватними підприємствами та підприємцями-фізичними особами.
Лишаються незаміщеними понад три місяці вакансії: головний механік (Ф-я Кіровський спецкар`єр); обрубувач, формувальник деталей та виробів, токар, слюсар-електрик з ремонту електроустаткування ( ВАТ „Верстатозавод") -через відсутність незайнятих громадян відповідних професій на обліку в центрі зайнятості; головний бухгалтер (ВАТ Мукачівський агроспецпостач) - через низький рівень оплати праці (600 грн.); продавець продовольчих товарів (Великолучківське СТ) та двірник (ТОВ „Автокомплект") вакансії для інвалідів.
Так як майже 34% громадян, які звертаються за послугами до центру зайнятості, тривалий час не працювали і втратили кваліфікацію, важливим напрямком роботи служби зайнятості є професійна підготовка, перепідготовка та підвищення кваліфікції незайнятого населення. Найбільш ефективними формами навчання, про що свідчить майже 100%-ве працевлаштування, є індивідуальне навчання та стажування безробітних на замовлення роботодавців безпосередньо на виробництві. В 2005 році пройшли навчання за індивідуальними формами навчання 55 безробітних, в 2006 році пройшли таке навчання 14 безробітних на підприємствах: ТОВ „Лего- Україна"; ТОВ „Едельвейс-ЛЕГО" та ТОВ „Аверс-Плюс ЛТД" - швачки; ВАТ „Верстатозавод" - різальник металу на ножницях і пресах, токар; ВАТ „Точприлад"- слюсар-складотьник радіоелектронної апаратури та приладів; двоє безробітних пройшли стажування за професією продавець на ТОВ „ЕМВІ" та бармен на Великолучківському СТ. В 2006 році запроваджено ще один дієвий вид навчання на замовлення роботодавців - цільові курси. За такою формою пройшли навчання на ДП „Мукачівське лісове господарство" 15 безробітних за програмою „Посадка лісових культур та догляд за ними" і всі вони працевлаштовані на даному підприємстві.
Аналіз мотивів відмови безробітних від працевлаштування за виданими їм направленнями у центрі зайнятості (в тому числі і після проходження профнавчання ) показав, що головною причиною є рівень заробітної плати, умови праці (режим роботи та транспортна доступність ). Мова йде не лише про мінімальну заробітну плату, а й про заробітну плату на рівні прожиткового мінімуму чи навіть 500-700 гривень.
Людмила Бандурчак спеціально для "Мукачево нет".