та логістичний центр
В Ужгородському прес-клубі відбулося засідання на тему «Малі проекти на Виноградівщині: як організувати хоспіс, агробіржу та логістичний центр». Вже чотири роки на Закарпатті працює проект Канада-Україна «Регіональне врядування та розвиток», одним із напрямків роботи якого спільно із Закарпатською ОДА є сприяння розробці та впровадженню інфраструктурних проектів по області. Затверджено 27 малих проектів з різних районів Закарпаття, розробники яких кілька місяців проходитимуть спеціалізоване навчання з керування та впровадження малих проектів. Про це розповіла Марія Попадинець, регіональний керівник проекту «Канада-Україна «Регіональне врядування та розвиток».
Одні з перспективних та соціально важливих проектів розробили представники з Виноградівщини. Володимир Шевчук, директор Агенції розвитку Виноградівщини розповів, що влада та громадськість району сконцентрували наразі увагу на 4 проектах. Це, зокрема, створення альтернативного транспортного коридору, який би проходив через Україну, Чорногорію, Сербію. За словами В. Шевчука, транспортна інфраструктура району наразі не вивчена, а залізнична та автомобільна мережі використовуються лише на 15 %, порівняно із 1990 роком. Зацікавлення у проекті транспортного коридору через Виноградівський район висловили вже 35 представників Західної та Центральної Європи. А росіяни готові вже вкладати інвестиції, проте їх, за словами директора Агенції зупиняє політична ситуація в країні. Та й і відповідних міністерствах на ініціативи району не дуже звертають увагу. «Проблеми громади, на жаль, залишаються проблемами громади,-- каже Володимир Шевчук.-- Можновладцям важко довести, що це потрібно для нашого регіону. На рівні району, на щастя, знаходимо розуміння. Аналіз ситуації показує, що такий транспортний коридор має хорошее економічне обгрунтування. Зокрема росіяни зацікавлені, оскільки таким шляхом вони на три дні скорочують поставки своїх вантажів, а на одній тонні економлять 50 у.о.».
Інший проект виноградівців— агробіржа. Її планують свторити для вирішення найболючішої проблеми аграріїв регіону — збуту продукції.
Екологічний проект стосується збору, вивозу, сортування та утилізації сміття. Проект отримав підтримку на рівні Кабміну, який виділив району 400 тис. грн. для розробки проектно-кошторисної документації. Загалом проект потребує 96 мільйонів фінансових вливань і потребує часу на реалізацію не менше 3 років.
Ігор Борисенко, начальник відділу охорони здоровя Виноградівської РДА розповів про ідею відкриття у районі хоспісу. Тут могли б отримати медичну та соціально-психологічну допомогу важкохворі люди і їхні родичі. Аналогічний заклад працює в Івано-Франківську, а на Закарпатті нема жодного хоспісу, відділення хоспісної допомоги є лише у Мукачівській центральній районній лікарні. Виноградівщина заручилася підтримкою Інституту паліативно-хоспісної допомоги (м. Київ), який, можливо, відкриє у районі свій філіал. Одним з ініціаторів проекту став місцевий священик Іван, який пропонує до роботи у майбутньому хоспісі залучити монахинь. Це б допомогло вирішити проблему кадрового забезпечення, адже робота передбачає значне морально-психологічне навантаження і плинність кадрів у подібних закладах сягає 70 %. «Хоспіс буде розрахований на 25-30 ліжок. Цей заклад допоможе важкохворим людям гідно прожити відведений долею час та допоможе пережити біду їхнім близьким», — зауважив І. Брисенко. Вартість проекту — близько 5 млн. грн., повідомили в Ужгородському прес-клубі.