На Закарпатті дедалі частіше виявляють сказ: Як уберегтися

56
0

Головне управління Держпродспоживслужби в Закарпатській області та Центр громадського здоров'я опублікували кілька корисних порад, як уберегти себе і своїх домашніх тварин від захворювання сказу.

Сказ – особливо небезпечне вірусне захворювання всіх теплокровних тварин і людини. Ця хвороба характеризується гострим перебігом, ознаками поліенцефаломієліту, за відсутності вчасного лікування - абсолютною смертністю, через що щорічно гине понад 55 тисяч людей і більше 1 млн. тварин.

Інфекція передається людям і тваринам через укуси або подряпини, зазвичай через слину. З-поміж свійської фауни людей найчастіше інфікують коти й собаки, а в дикій природі — лисиці та вовки.

Особливу небезпеку становлять безпритульні тварини, зокрема, собаки, для яких укус є інстинктивною реакцією для захисту території, членів зграї або здобуття їжі.

Якщо вас укусила чи лизнула безпритульна або дика тварина, негайно зверніться до лікаря! Зволікання може коштувати життя!

Інкубаційний період сказу зазвичай триває 2–3 місяці, але може варіюватися від 1 тижня до 1 року залежно від таких факторів, як місце проникнення вірусу сказу і вірусне навантаження, зокрема, від:

  • місця, кількості і глибини укусів (найнебезпечніші укуси в обличчя та голову);
  • кількості й активності вірусу, що потрапив у рану;
  • віку постраждалого (діти вразливіші за дорослих).

Початкові симптоми сказу включають підвищення температури й біль, а також незвичайні або незрозумілі відчуття поколювання, пощипування або печіння в місці пошкодження. З поширенням вірусу центральною нервовою системою розвивається прогресивне смертельне запалення головного і спинного мозку.

Сказу можна повністю уникнути, якщо після укусу людина отримає необхідну медичну допомогу. Курс антирабічних щеплень призначають у разі ймовірного або наявного інфікування людини.

Таких щеплень має бути п’ять: у день звернення до лікаря (0-й день), а потім на 3-й, 7-й, 14-й і 28-й дні. Самовільно припиняти лікування чи порушувати режим — неприпустимо!

Аби уберегтися від захворювання на сказ, необхідно:

  • обов’язково щепити собак і котів (в державних ветеринарних клініках щеплення проти сказу безкоштовні);
  • обов’язково повідомляти ветлікаря про кожний випадок підозри на сказ у тварин;
  • всім людям, потерпілим від тварин (укуси, подряпини чи ослинення) негайно звертатись до лікаря-рабіолога, а тварину яка завдала шкоди, доставляти до ветеринарної служби для клінічного огляду та ізоляції протягом 10 днів;
  • уникати контактів з бездомними тваринами
  • не торкатися руками трупів тварин, тварин підозрілих у захворюванні та ослинених ними предметів.

Як розпізнати хвору тварину?

  • зміна поведінки тварини;
  • втрата відчуття страху ;
  • поява вдень серед людей в населених пунктах;
  • агресивність і напад на людей.

Нагадаємо, на Мукачівщині виявлено сказ у лисиці. Наразі цією подією займається спеціальна комісія.


Слідкуйте за нами у Facebook та Instagram.

Також підписуйтесь на наш Telegram та Youtube.

Дізнайся першим!


Коментарі

Ще немає коментарів, будьте першим!

Читайте також