Небезпека з минулого. На Закарпатті лісохімічний комбінат не працює вже сім років, але все ще становить загрозу для навколишнього середовища. До цих пір на його території зберігається більше тисячі тонн отруйних речовин. Грунт в радіусі півтора кілометра забруднений. Пити воду з колодязів не можна. Більше того, хімікати вимиваються в Тису - питне джерело для трьох країн - Угорщини, Румунії та Україні.
Цю свердловину в декількох метрах від огорожі колишнього лісгоспу у Великому Бичкові екологи пробурили минулого тижня. Вода чорного кольору - результат багаторічної роботи лісохімкомбінату, кажуть у місцевій СЕС. Ще у вісімдесятих санітарні лікарі заборонили користуватися колодязями в радіусі півтора кілометра. І хоча підприємство не працює вже сім років - вода все ще брудна.
У вісімдесятих в селі побудували водопровід. Але після того, як підприємство збанкрутувало - воду почали подавати лише 2 години на добу, - скаржиться Марія Ангела.
- Важко, а зимою, коли замерзає, від того, шо вони не качають цілий день воду - вода замерзає, як морози, і ця що є і ми маємо брати звідки хто хоче, хто з річки йде несе.
А деякі - незважаючи на заборони СЕС - пробурили свердловини у своїх дворах. Щоб воду з колодязів можна було пити, землі лісгоспу треба очистити, кажуть в обласній екоінспекції. У минулому році її представники виграли грант ЄС на 400 тисяч євро. Тепер спільно з угорськими колегами розробляють план очищення грунту. Але перш, ніж приступити до робіт - потрібно прибрати мотлох, який залишився від колишнього лісгоспу. У першу чергу - ці ємності.
Марина Коваль, кореспондент:
- Ці цистерни наповнені хімречовиною, яку використовували для виготовлення оцту. Ось так під відкритим небом вони зберігаються вже шістнадцять років.
Коли ємності вивезуть із села - у їх нинішнього господаря дізнатися не вдалося. Підприємець відмовився що-небудь говорити. У екоінспекції наполягають - це потрібно зробити негайно.
Сергій Рішко, начальник держекоінспекції в Закарпатській області:
- Воно повинно знаходитися у герметичній тарі, закрито, все, яке не допускає на грунт протікання попадання в грунт і поверхневі або підземні води. Люба з цих речовин, при попаданні в людський організм буде приводити до різкого погіршення здоровя стану людини.
Якщо найближчим часом цистерни не відвезуть - екологи мають намір звернутися в суд і прокуратуру.