На Закарпатті почали інтенсивно висаджувати сади

20
0

Фермери Берегівщини долучилися до державної програми відшкодування коштів за висадку нових садів

Фермери Берегівщини долучилися до державної програми відшкодування коштів за висадку нових садів. Впроваджуване у краї інтенсивне садівництво мали змогу вивчити закарпатські журналісти під час виїзного засідання Ужгородського прес-клубу реформ. У ході відзначення Дня саду журналісти побували у с. Боржава, с.Мужієво, с. Велика Бакта, де фермерськими господарствами висаджено нові яблуневі та грушеві сади.

За інформацією в.о. начальника управління агропромислового розвитку Брегівської райдержадміністрації Олександра Поповича, цьогоріч місцевим фермерам вже повернено з держбюджету 200 тис. грн. для закладення нових садів. Як відомо, Берегівщина — край садівництва та ягідництва. І якщо державними дотаціями на закладення виноградників користаються, як правило, потужні підприємства з власним переробним циклом, то саме садівництвом можуть займатися особисті селянські фермерські господарства. Як скористатися державною програмою і повернути витрачені кошти, фермерам допомагають з’ясувати фахівці Закарпатського офісу Проекту аграрного маркетингу (ПАМ), який лише на Берегівщині постійно надає допомогу близько 40 господарям та фермерським господарствам.

Як повідомив спеціаліст з маркетингу ПАМу Олександр Коваль, у Закарпатті діють 6 заводів, які здатні переробити понад мільйон тон яблук за сезон. Однак минулого року в області вродило лише 41 тис. тон цих плодів, що складає менше 25-ї частини потреби, не враховуючи свіжого ринку. Тобто проблеми зі збутом власники яблуневих садів не матимуть. Як відомо, у супермаркетах обласного центру можна придбати яблука з Угорщини та Іспанії. Натомість закарпатські плоди лише восени до ужгородських магазинів постачатиме місцеве підприємство «Коник».

Координатор Закарпатського офісу ПАМу Роман Сало стверджує, що понад 8 тис. га садів в області вже морально застаріли (мають понад 30 років), заражені хворобами, а їх сортовий асортимент не відповідає сучасним вимогам. Натомість за останні 3 роки у Закарпатті закладено близько 500 га нових інтенсивних садів. Залежно від ширини міжряддя, системи зрошення, наявності чи відсутності шпалер 1 га нового саду коштуватиме фермерові від 30 до 50 тис. грн. Ще 5-6 тис. грн. коштуватиме вартість проекту для 1 га, за наявності якого фермер може претендувати на повернення державою частини його витрат, відповідно до державної програми. Наприклад, при вартості висадки виноградників площею 1 га 75 тис. грн., з бюджету фермерові повертається 60 тис. грн. Рентабельність 1 га яблучного саду залежно від сорту становить 30-40%, витрати окуповуються на 4 рік. У середньому сад, висаджений за сучасними стандартами, плодоноситиме від 15 до 25 років. Щодо сучасних можливостей садівництва, то одна з найдієвіших систем — зрошування. У структурі витрат воно займатиме до 15 %, але збільшує врожайність у 3 рази.

За існуючих цін та нестачі фруктів на українському ринку садівництво, як стверджують фахівці, — справа вигідна. Для Закарпаття вона навіть значно перевищує можливу вигоду від вирощування зернових.

Олександр Матвієць, заступник голови Брегівської РДА повідомив, що інтенсивним садівництвом на Закарпатті займаються лише у с. Сторожниця Ужгородського району, с. Завидово на Мукачівщині, весною долучилася й Берегівщина. До речі, за останні роки берегівські дослідники помітили потеплішання клімату на 2о, розповіла завідувач відділу багаторічних насаджень Закарпатського інституту агропромислового виробництва Надія Пилипчинець. Тому, за її словами, фермери мусять дещо змінювати традиційні підходи та прислухатися до новітніх тенденцій садівництва.

Коментарі

Ще немає коментарів, будьте першим!

Читайте також