2 липня на базі Закарпатської державної сільськогосподарської дослідної станції (с. Велика Бакта) відбулася обласна нарада-семінар «Збирання зернових культур в Закарпатській області в умовах 2013 року». У заході взяв участь керівник обласного управління агропромислового комплексу Андрій Готько, науковці, фахівці та фермери, підприємці з різних районів.
«Ця нарада мала на меті показати як проводиться організація жнивних робіт на Закарпатті, в тому числі на Берегівщині, - розповів начальник управління агропромислового розвитку Берегівської РДА Олександр Попович. - Йшлося і про насінництво, і про захист рослин, і про техніку. Якщо казати про великі сільгосппідприємства, то контроль за якістю насіння там під контролем. На жаль, населення, на долю якого припадає близько 70% посівів, часом сіє неконтрольоване, неконденційне насіння».
Щодо забезпечення господарств сучасною технікою також виникають питання. Адже якщо у ЄС діють різноманітні програми підтримки виробника, в тому числі надаються безвідсоткові кредити, то в нас ситуація значно гірша. В результаті - техніка для роботи на полях у переважній більшості залишається застарілою у всіх відношеннях. Вона або залишилася "у спадок" з радянських часів, або була завезена з Угорщини, Словаччини - в основному така, що вже була у користуванні. Тому під час жнив на Закарпатті найчастіше можна побачити радянського зразку комбайни "Дон", "Нива", у кращому випадку двадцятирічні німецькі "Fortschritt".
«На Берегівщині лише кілька підприємств забезпечені сучасною технікою - це ФГ "Новий рівень" (комбайн - "Massey Ferguson"), Племзавод Закарпатський, ТОВ "Артос" (у їхньому активі є потужні німецькі "John Deere"), а також кілька фермерських господарств користуються технікою фірми "KLAAS", - розповідає Олександр Попович. - Якщо комбайн застарілий, відповідно стрімко паде продуктивність, збільшуються втрати при збиранні врожаю. Наприклад, "Нива" може зібрати зернових з 10 га за день, а будь-який німецький комбайн - в п’ять-шість разів швидше. Особисто переконався на власні очі - два "Джон Діри" за день зібрали на ланах «Племзаводу Закарпатського» зерна з 114 гектарів».
За словами керівника аграріїв на Берегівщині інших значних проблем з зерновими немає. Там, де сіють якісне насіння, дотримуються технологій, застосовують засоби захисту рослин, вносять мінеральні добрива - можна очікувати добрі врожаї. На деяких площах, як побачили учасники обласної наради на полях дослідної станції, нині збирають по п’ять і більше тонн зерна з гектару.
Посівні площі у районі також залишаються стабільними з року в рік. Через несприятливі погодні умови восени (не можна було посіяти ярі) матимуть натомість великий врожай кукурудзи. А на сьогодні погода стабільна, зима теж була не надто холодною, отже посіви перезимували добре. Лише під час весняних дощів було списано у деяких підприємствах ріпак озимий. Це єдині втрати серед озимих у районі. Сподіваємося, що погода не підведе - граду або сильних дощів і надалі не буде, а врожай зберуть без значних втрат.
На фото: Традиційно жнива розпочинаються на Берегівщині у селі Дийда – тут хлібороби вчора приступили до збирання зернових, зокрема ячменю на полях ТзОВ „Гарден”.